Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Turbo pascal - Jak ugryźć początek programu tablica z funkcja randomize?

Marcin2992 18 Cze 2013 09:17 2508 16
  • #1 18 Cze 2013 09:17
    Marcin2992
    Poziom 6  

Witam

Mam napisać program który będzie spisywał do tablicy losowo wybranych dwadzieścia liczb z przedziału od 20 do 59 a następnie wybierze z tej tablicy wartość największą i najmniejszą.

Mój problem polega głównie na napisaniu kodu który by spisywał do tablicy 20 liczb w dowolnie wybranego przedziału?

Mam użyć pętle for a w niej funkcje randomize?
    Proszę o pomoc.

Miłego dnia.

0 16
  • #2 18 Cze 2013 10:23
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Marcin2992 napisał:
    Mam użyć pętle for a w niej funkcje randomize?
    Proszę o pomoc.

Randomize rozpoczyna sam proces "losowości", w pętli FOR musisz zastosować raczej Random.

0
  • #3 19 Cze 2013 08:03
    Marcin2992
    Poziom 6  

Mógłbyś podać kod tej "funkcji losującej" jak to powinno wyglądać??
    bo nie mam pojęcia jak to napisać.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Cze 2013 10:08
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Proszę bardzo :

Kod: pascal
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • Pomocny post
    #5 19 Cze 2013 10:43
    Dżyszla
    Poziom 42  

W Pascalu funkcja Random(x) losuje liczby całkowite z przedziału [0..x-1] (0 <= Random(x) < x). Stąd trzeba szerokość zakresu wynikającego z ograniczeń zwiększyć o 1.

Edycja: Sorry wytknąłem Arnoldziqowi błąd, a on jednak to zapisał tylko w innym miejscu ;)

@Marcin2992 Praktycznie przykłady znajdziesz m.in. we wszystkich kompilatorach Borlanda (CodeGear/Embarcadero) po napisaniu nazwy funkcji i naciśnięciu F1 lub Ctrl+F1.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Cze 2013 11:57
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Dżyszla napisał:
    W Pascalu funkcja Random(x) losuje liczby całkowite z przedziału [0..x-1] (0 <= Random(x) < x). Stąd trzeba szerokość zakresu wynikającego z ograniczeń zwiększyć o 1.

Zepsułeś całą niespodziankę :)

0
  • #8 20 Cze 2013 16:56
    Marcin2992
    Poziom 6  

Dzięki za pierwszą część programu trochę ją przerobiłem bo chodziło mi bardziej o coś takiego

a jak teraz wstawić wybieranie najmniejszej i największej wartości?
    czy można przypisać tablice do pewnej zmiennej?
    bo chciałem tak zrobić ale wychodzą mi same bzdury w kodzie a program się kompiluje ale nie działa

0
  • #9 20 Cze 2013 18:10
    Dżyszla
    Poziom 42  

Bo wykorzystujesz zmienną i poza pętlą. To pierwszy błąd. A drugi to ta pętla while - co ona niby ma robić? Jak ma działać, skoro w pętli nie zmieniasz w żaden sposób zmiennych wpływających na warunek jej wykonania?

Wyszukiwanie wartości min i max to ustawienie tychże na pierwszy element tablicy, a później - analizując w pętli kolejne elementy tablicy - ewentualna ich aktualizacja.

0
  • #10 21 Cze 2013 05:35
    Marcin2992
    Poziom 6  

A mógłby ktoś napisać jak ten program powinien wyglądać w całości poprawnie?

0
  • #12 21 Cze 2013 20:58
    franz87
    Poziom 16  

0
  • #13 22 Cze 2013 06:18
    Marcin2992
    Poziom 6  

Nie chodziło mi o taki program ale bardziej o taki:

[/quote]

0
  • #14 22 Cze 2013 12:55
    franz87
    Poziom 16  

Marcin2992 napisał:
    Nie chodziło mi o taki program ale bardziej o taki:

[/quote]

W drugiej pętli for nie masz begina i enda, więc jedynie co ta pętla ci zrobi to wyświetli 20 razy writeln;

co ta pętla robi?
    Równie dobrze mógłbyś tu zapisać max:=tab[20]; min:=tab[20];

Program wymaga dwóch pętli:
    1 - losuje liczby z przedziału, i zapisuje je do 20 elementowej tablicy
    2 - za pomocą IF wyszukuje min lub max.

Program na 19 linii:

0
  • #15 23 Cze 2013 06:53
    Marcin2992
    Poziom 6  

Może i ten program jest " nie profesjonalnie napisany" ale mi chodzi bez zarzutu więc nie rozumiem po co te uwagi...

Odpalając go w kompilatorze lazarus wyświetla mi dwadzieścia liczb z określonego przedziału a potem wartość min i max.

Jedyny problem to taki że przed wyświetleniem 20 liczb na początku wstawia zeru.

Jeśli nie sprawdziłeś tego programu to po co mówisz że wyświetla 20 razy "write"

0
  • #16 23 Cze 2013 16:31
    franz87
    Poziom 16  

Marcin2992 napisał:
    Może i ten program jest " nie profesjonalnie napisany" ale mi chodzi bez zarzutu więc nie rozumiem po co te uwagi...

Ktoś chce ci pomóc to jeszcze masz pretensje.
    Pod nickiem napisałeś sobie "Marzyciel o programowaniu". Jeżeli masz takie podejście do oferowanych uwag, to tylko przy tym marzycielu zostaniesz.

Marcin2992 napisał:

Jedyny problem to taki że przed wyświetleniem 20 liczb na początku wstawia zeru.

Ostatnia pętla for ma być inkrementowana od 1 a nie 0

Marcin2992 napisał:

Jeśli nie sprawdziłeś tego programu to po co mówisz że wyświetla 20 razy "write"

Ta pętla 20 razy nie wyświetli jak to napisałeś, ale wykona polecenie nowej linii. Nie mam pojęcia po co ją stworzyleś, tak samo jak:

po wywaleniu tej pętli program działa bez zmian bo jest ona bezsensowna

0
  • #17 23 Cze 2013 17:05
    Marcin2992
    Poziom 6  

Może masz racje że pętla jest bez sensowna ale jak dla mnie program miał wyświetlać 20 liczb z określonego przedziału i wybierać max i min i to też robi więc uważam że dobrze wykonałem zadanie.

A wstawiłem te dwie pętle bo uważałem że są potrzebne jak zauważyłeś ja się uczę a nie programuje i nie znam się na tym tak dobrze jak TY...

I masz racje pierwsze zdanie zabrzmiało trochę jak pretensje ale nie to miałem na myśli...

0