Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Program do liczenia pola powierzchni

Tremolo 03 Mar 2005 23:28 32669 17
IGE-XAO
    Tremolo
    Level 43  
    Chodzi mi o program, który na zadanym skanie, jpeg, lub gifie wyliczy pole powierzchni płaskiej figury z przyblizeniem (niezbyt dużym) chodzi o figury zrośniete ze soba z wyraźnymi granicami... jakby komórki czy też fazy w sieci krystalicznej... Czy sa takie opcje w Adobe Photoshop? Albo czymś takim popularnym, najlepiej na licencji GNU itp...

Szłoby to zrobić w paincie, jednak nie chce mi się liczyć pikseli.

kiedyś słyszałem o czymś takim jednak nie potrafie tego skojarzyć.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • IGE-XAO
    LtLog
    Level 30  
    Dla Adobe posłuży Ci narzędzie Measure Tool (linijka) znajadziesz je pod Eyedroper'em (pobieraniem kolorów) (uzywam wersji EN więc polskie odpowiedniki mogą być ciut różne w nazwach).

Z darmowych programów graficznych choćby GIMP narzędzie Miarka (używam wersji PL nie znam odpowiednika EN).

A wzory na pole powierzchni figur płaskich to chyba już znasz.

Co do zautomatyzowanego softu to przynam że nie słyszałem, choć nie wykluczam jego istnienia.

Pozdrawiam Lt.
  • IGE-XAO
    dziuchu
    Level 16  
    Skan mozna wrzucic do programow cadowskich AutoCad MicroStation a tam to juz bardzo dokladnie mozna zmierzyć nawet jak masz bardzo
    nietypowe kształty np. po krzywych itd
    alfrednovi
    Level 19  
    Cześć!
    Jeśli obiektów na scenie nie jest za dużo i tło jest nieżbyt skomplikowane (np czerwone obiekty na ciemnym tle) to można je kolejno malować np na niebiesko i odczytać z histogramu w Gimp'ie ilość pomalowanych pixeli. Czasami nawet można obiekty bezpośrednio (bez malowania) z histogramu analizować.

Pozdrawiam!
    Alfrednovi
    silvvester
    Level 24  
    pewnym rozwiązaniem w corelu jak i photoshopie jest narzędzie "histogram"
    tylko trzeba samemu wyliczyć troche ale da się na 100%
    opisać co i jak czy help z tego programu wystarczy
    uprzedzając twoje pytanie czy chodzi ci o wyliczenie powierzchni ścieżek
    na laminacie ? :)

ups ktoś mnie uprzedził

to jeszcze dodam że można to łatwiej zrobić , trzeba zmienić obrazek na cz-b 1bitowy
    jako rysunek kreskowy i w podglądzie ustawić interesujący próg
    dalej żeby odczytać histogram trzeba z powrotem przekonwertować na RGB .
    z całkowitej liczby pikseli wyliczyć % tych o wartości 0 czyli dla RGB czarnych :)
    albo jak kol. napisał dla obrazka kolorowego analiza histogramu .
    Tremolo
    Level 43  
    chodzi generalnie o wyliczenie pola faz (czyli takich monokryształów żelaza przy powiększeniu 400x... cały obraz w tym powiększeniu ma rozmiary około arkusza A6 czyli pol kartki z zeszytu.

I teraz tak tych zianen jest 50-100 na każdymi (mam cztery powiększenia różnych rodzajów stali, niektóre z dwoma rodzajami kryształów tzw. faz).. liczenie tego metoda kropkową ( ręczne nałozenie na powiększenie kropek co 1 milimetr na osi x i y... daje na takim stosunkowo duzym obrazku dużo liczenia... trzeba policzyć pole każdej (co odpowieada (ILOŚCI KROPEK W "KOMÓRCE"/ilość wszystkich komórek)*pole powierzchni całego powiększenia. powiedzmy 90 kropek/9000 kropek * 150 mikronów kwadratowych= 1,5 umkw. i tak jakies 60 razy na każdym

Trzeba wyliczyć średnie pole tych komórek, a także procentowy udział jednego rodzaju komórek do drugiego

Jest to metoda ściśle numeryczna...

Moze się to komus przyda kiedyś...
    alfrednovi
    Level 19  
    Cześć!
    A możesz udostępnić przykładowy obrazek? Ciężko rozmawiać o obróbce obrazu nie znająć obrazu. Może jakieś metody binaryzacji by pomogły?
    Poza tym w dziale DSP zapytaj, albo użytkownika H-doc, może on coś poradzi.

Pozdrawiam!
    Alfrednovi
    zwijas
    Level 12  
    Witam.

Może troszkę nie w temacie ale w nawiązaniu:

Na własne potrzeby stworzyłem cosik w Excelu (załączony plik) ale liczy tylko najprostsze bryły.

Gdyby okazał się przydatny a byłby problem z obsługą piszcie na priva.

Tematem też był bym zainteresowany bo czasem mam do policzenia np pole powierzchni zębatki. Kombinuję na zasadzie zrobienia skanu czarno-białego na wysokim kontraście i odczytania ile % jest białe, dalej to czysta matma bo pole kartki A4 jest znane.

Zna ktoś taki programik?

Pozdrawiam.
    Tremolo
    Level 43  
    http://www.tremolo.pl/Schematy/Laboratoria/Metalografia_ilosciowa.pdf.html#schemat - takie cosik strona 9 - jest przykładowe coś - w uproszczony sposób pomierzone. Chodziło by o automatyzacje - powiedzmy jak w Paincie klikam w pole koloru jasno-szarego i mi robi zaznaczenie o konkretnej wielkości w pikselach - potem odejmuje od tego pole całości i mam przeciwne kolory.
    spider_net
    Level 19  
    Zainteresował mnie ten temat. Na codzień w pracy obliczam powierzchnie dachu na podstawie faksów i kserokopii rysunków. Zastanawiam się czy jest jakieś narzędzie, które na podstawie skanu projektu wyliczy mi w przybliżeniu powierzchnię dachu? Trzeba wziąć pod uwagę, że dachy bywają różne od mniej do bardziej skomplikowanych... Ktoś z was ma jakiś pomysł?
    zwijas
    Level 12  
    Odświeżam, bo udało mi się pchnąć temat ze skanerem i sprawdza się od dłuższego czasu:

Na początek bierzemy płytkę albo coś o prostym kształcicie i o znanych wymiarach (Ja wziąłem płytkę 100x100 - powierzchnia 1 dm2). Skanujemy (wysoki kontrast czarno - białe) do JPG i otwieramy w GIMPie. Zaznaczamy obszar płytki, następnie z górnego menu:

Kolory - Informacje - histogram.

To co program pokazuje w polu "piksele" dzielimy przez pole powierzchni zeskanowanego elementu - otrzymujemy ilość pikseli przypadającą na jednostkę powierzchni (niech to będzie W).

W tej samej rozdzielczości skanujemy element którego powierzchnię chcemy policzyć, otwieramy w gimpie, zaznaczamy interesujący nas obszar, sprawdzamy, czy gimp zaznaczył to co chcemy. Często trzeba poprawić otwory (na skanie są ciemniejsze od tła i różdżka częściowo je zaznacza, prawie zawsze łapie jakieś śmieci i zabrudzenia płyty skanera. Znów wchodzimy w histogram i spisujemy ilość pikseli (oznaczmy jako P).

Pole powierzchni zaznaczonego obszaru = P/W.

Conieco na temat zanaczania w gimpie: Link
    spider_net
    Level 19  
    Interesujące rozwiązanie. Rozumiem, że do wyliczonej powierzchni należy zastosować współczynnik kąta nachylenia dachu? A na marginesie wiesz może jak by to mogło wyglądać w Corelu?
    zwijas
    Level 12  
    Nie mam pojęcia o corelu, nigdy go nie używałem.

Pracuję w galwanizerni i tam jest konieczne obliczenie pola powierzchni żeby galwanizer prawidłowo ustawił gęstość prądu w kąpieli.

Jeżeli przyjmiemy, że dach jest płaski to jego pole powierzchni wynosi a x b. Jeżeli mamy rzut z góry trzeba by chyba całość pomnożyć przez kosinus kąta nachylenia, ale na wszelki wypadek policz kilka dachów tą metodą i ręcznie określając czy, i jak duży może być błąd. Na moje potrzeby błąd jest wystarczająco mały - porównywałem pomiary ze scanów z polami przysłanymi przez konstruktora z rozwinięcia cadowskiej bryły 3D i wyszło poniżej 3 mm kwadratowych dla detalu o powierzchni powyżej decymetra kwadrat.
    Tremolo
    Level 43  
    Spider. Gimp jest darmowy.

Sam Corel jest raczej stricte wektorowy - czyli kształt wyliczy idealny z przywych a liczba pikseli zalezy od układu odniesienia, powiększenia, dPi...

Ten program podobno to robi w corelu: http://www.unleash.com/ezmetrics/ wersja darmowa czegoś freeware raczej niedostępna. Program się nazywał ISOCALC - ale ze względu na popularną nazwę raczej ciężki do znalezienia...

W samym Corelu tego nie ma.
    Animaru89
    Level 2  
    Cześć,
    Odkopuję temat bo może coś się nowego pojawiło na rynku. Mam w pracy maszynę do inspekcji, która robi zdjęcia. Mogę na zdjęciu zrobić obrys pewnego elementu i wrysować w nim niedoskonałości. Soft automatycznie wyznacza mi % udział tych niedoskonałości względem pola elementu. Szkopuł w tym, że można to zrobić wyłącznie w trakcie pracy maszyny, nie offline, nie można wrócić do danego obrazu i zrobić analizy (tylko zapisać wynik już wykonanej).
    A ja potrzebuję jakiegoś softu do takiej analizy zdjęć na zwykłym kompie offline coby zwolnić troszkę capacity :) Internety przekopane, a okazuje się, że tak prosta sprawa nie jest aż tak prosta
    Macie jakieś typy? Ewentualnie pomysł na jakiej podstawie dałoby się coś takiego stworzyć.
    Animaru89
    Level 2  
    Przykład analizy:

Program do liczenia pola powierzchni

Dokładność 0,1% jest wystarczająca.