Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch Maxx 5 - Wywala korki przy wypompowywaniu wody

gubcio 20 Sie 2013 00:02 2862 5
  • #1 20 Sie 2013 00:02
    gubcio
    Poziom 10  

Witam wszystkich
    Mam problem z moją pralką Bosch Maxx 5. Pranie przebiega prawidłowo do momentu kiedy pralka próbuje wypompować wodę w tym momencie "wywala różnicówkę".
    Po wypuszczeniu wody przez otwór filtra pralka dalej pracuje normalnie. Dopóki nie wypuszczę wody pralka przy każdym włączeniu do kontaktu i próbie kontynuowania programu zachowuje się tak samo czyli powoduje "wywalenie korków".
    Jest jeszcze jeden sposób, aby pralka zaczęła działać prawidłowo. Jeśli otworzę drzwiczki i poczekam kilka godzin, aż woda w pralce ostygnie pralka dokończy program.
    Program samego płukania działa prawidłowo, myślę że kluczem jest tu temperatura wody i pompa która ją wypompowuje. Nie wiem czy to problem z pompą czy jakimś termistorem, albo z czym innym. Moje doświadczenie jest znikome z tego typu sprzętem i będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomysły.

Pozdrawiam

0 5
  • #2 20 Sie 2013 00:36
    tomasz-acdc
    Poziom 1  

Na 99% masz uszkodzony silnik pompy. Musisz wymontować pompę i podstawić nowy. Sprawdź też czy silnik pompy nie został zalany wodą (nieszczelny zbiornik, fartuch itp). Jeżeli przyczyną uszkodzenia okaże się zalanie, nie próbuj go suszyć i podłączać ponownie. Usuń przeciek i bezwzględnie wymień na nowy.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 20 Sie 2013 01:12
    zhudomel
    Specjalista AGD

Najpierw sprawdź grzałkę; prawdopodobnie ma upływność.

0
  • #4 20 Sie 2013 01:19
    gubcio
    Poziom 10  

tomasz-acdc napisał:
    Sprawdź też czy silnik pompy nie został zalany wodą (nieszczelny zbiornik, fartuch itp)

Dziękuję za sugestie... dzisiaj wymontowałem pompę i co ciekawe jak rozebrałem pompę to po zdjęciu pokrywy ze śmigiełkiem wewnątrz był wirnik, dużo brudu i wody. Po dokładnym obejrzeniu okazało się że wirnik porusza się w polu magnetycznym i nie ma kontaktu z żadnymi szczotkami więc nie powinno być żadnego zwarcia. Czy to może być przyczyna, teoretycznie cewki są suche a przestrzeń w której porusza się wirnik jest taką plastikową niecką. Czy wirnik powinien być suchy czy nie ma to znaczenie jeśli nie jest podłączony do prądu (magnes stały). Teoretycznie wydaje mi się że powinien być suchy, ale jakoś zmyliło mnie to że nie ma żadnego podłączenia. Zastanawiam się też jaki wpływ ma temperatura. Chyba czeka mnie wymiana pompy.
    Jeszcze raz dziękuję i czekam na ewentualne inne sugestie.

Co do grzałki to woda bez problemu się nagrzewa, pralka pierze bez żadnego problemu dopóki pralka nie zaczyna wypompowywać wody (ciepłej).
    Czy grzałka może mieć tu jakiś wpływ? Właśnie nie wiem może przy wypompowywaniu sterownik wysyła jakiś sygnał, albo coś sprawdza, sam nie wiem czy grzałka może być przyczyną. Ale Dzięki za wskazówkę.

0
  • #5 20 Sie 2013 01:34
    tadek-67
    Poziom 20  

U mnie w podobnej pralce BOSCH,symbolu nie pamiętam[ nie ma mnie w domu] i przy podobnych objawach przyczyną awarii była uszkodzona grzałka[wodę grzała] .Naprawa przez serwis tj. wymiana grzałki w ramach gwarancji 5-cio letniej po ponad 4 latach użytkowania.

0
  • #6 07 Paź 2013 22:23
    gubcio
    Poziom 10  

Może w dwóch słowach napiszę jaka była przyczyna awarii. Tak jak sugerowali zhudomel oraz tadek-67 wina leżała po stronie grzałki, wszystko wskazywało na pompę , ale to grzałka robiła zwarcie. Po odłączeniu grzałki wszelkie problemy z bezpiecznikami ustąpiły.
    Może komuś się przyda ta informacja.
    Pozdrawiam

0