Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie radia UNITRA AT9115 poprzez konwerter CCIR/OIRT

aksyr kera 20 Aug 2013 19:13 6453 5
    aksyr kera
    Level 9  
    Witam.

Mam amplituner UNITRA AT9115 i chcę go przestroić wstawiając konwerter CCIR/OIRT. Podłączyłem go wydawało by się dobrze. Konwerter podłącza się pomiędzy antenę, a wejście antenowe odbiornika UKF ze starym zakresem. Zamieszczam rysunek jak to podłączyłem i prosił bym was o pomoc bo chyba się trochę pogubiłem.
    aksyr kera
    Level 9  
    Próbowałem przestroic to radio wedlug schematu ktory znalazlem na forum ale udawalo mi sie znalesc tylko 3 stacje wiec postanowilem zrobic to inaczej jednak dalej utkwilem w tym temacie ze wzgledu na barki wiedzy :/ jak sie wpiąc z tym konwekterem???
    axyzx
    Level 14  
    Żeby konwerter działał musi być sprawny UKF oraz konwerter. Najpierw poleciłbym sprawdzenie samego konwertera. Podłącz go do do innego radia z dolnym ukf i sprawdź czy działa. Sam też kiedyś miałem styczność z tym kitem i wiem, że ważne jest prawidłowe zestrojenie cewek tam występujących(wszystko jest w opisie dostarczonym z kitem). Ponadto warto wiedzieć, że konwerter nie pokrywa całego pasma górnego UKF, tylko ok. 1/3. Jaki jest to zakres - decyduje o tym kwarc. Sprawdź jaki masz kwarc w konwerterze i sprawdź w instrukcji jaki obszar pasma będziesz mógł odbierać - może trafiłeś na tą część, w której nie nadają żadne rozgłośnie? Jak uzyskasz odbiór górnego pasma na innym odbiorniku, dopiero wtedy podłącz go do UNITRA AT9115. Jakbyś czego nie wiedział to pisz, pomogę.
    cb13
    Level 17  
    Witam. Oprócz tego, że konwerter nie pokrywa całego pasma ja bym przychylił się do przestrojenia, wyciąć C1, C10, C12 to podstawa. Gorzej jest z heterodyną wyciąbym C26 jakby nie pomogło w zestrojeniu całego pasma to jeszcze odlutowałbym C125. Potem klasyka - cewkami na "dolnych częstotliwościach" a trymerami na "górnych częstotliwościach". Przed tym należy wyregulować napięcie na diody pojemnościowe które powinno przestrajać się w jak największym zakresie napięcia 2,5--2,7V aż do 26-28V aby uzyskać pasmo 20 MHz. (88-108MHz)
    aksyr kera
    Level 9  
    Postanowiłem podejsc jeszcze raz do przestrojenia bez konwertera odlutowałem te kondesatory zrobilem zwore na uzwojeniu cewki L7 reguluje trymerami i samą cewką i słychac tylko szum... Co do tych diod pojemnościowych czy mogli byscie mi wskazac na których pinach robic pomiar tego napiecia i ktorym potencjometrem je regulowac ??
    LeDy
    Level 43  
    cb13 wrote:
    Witam. Oprócz tego, że konwerter nie pokrywa całego pasma ja bym przychylił się do przestrojenia, wyciąć C1, C10, C12 to podstawa. Gorzej jest z heterodyną wyciąbym C26 jakby nie pomogło w zestrojeniu całego pasma to jeszcze odlutowałbym C125. Potem klasyka - cewkami na "dolnych częstotliwościach" a trymerami na "górnych częstotliwościach". Przed tym należy wyregulować napięcie na diody pojemnościowe które powinno przestrajać się w jak największym zakresie napięcia 2,5--2,7V aż do 26-28V aby uzyskać pasmo 20 MHz. (88-108MHz)

Co prawda tu nie zaglądam bo nie dział dla mnie ale ty mnie tu "sprowadziłeś."
    Tu wszystko opisane https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic144173.html jak przestroić a ty piszesz, że
    Quote:
    Gorzej jest z heterodyną wyciąbym C26 jakby nie pomogło w zestrojeniu całego pasma to jeszcze odlutowałbym C125.
    Tu nie ma co pisać wyciąłbym a jak nie pomoże...... .Tu się robi konkrety i jak głowica jest sprawna to pozostaje zestrojenie. Zamiast kombinowac to wystarczy link a jeszcze lepiej wystarczyła funkcja szukaj.