Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie radia UNITRA AT9115 poprzez konwerter CCIR/OIRT

20 Sie 2013 19:13 5889 5
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam amplituner UNITRA AT9115 i chcę go przestroić wstawiając konwerter CCIR/OIRT. Podłączyłem go wydawało by się dobrze. Konwerter podłącza się pomiędzy antenę, a wejście antenowe odbiornika UKF ze starym zakresem. Zamieszczam rysunek jak to podłączyłem i prosił bym was o pomoc bo chyba się trochę pogubiłem.
  • Poziom 9  
    Próbowałem przestroic to radio wedlug schematu ktory znalazlem na forum ale udawalo mi sie znalesc tylko 3 stacje wiec postanowilem zrobic to inaczej jednak dalej utkwilem w tym temacie ze wzgledu na barki wiedzy :/ jak sie wpiąc z tym konwekterem???
  • Poziom 14  
    Żeby konwerter działał musi być sprawny UKF oraz konwerter. Najpierw poleciłbym sprawdzenie samego konwertera. Podłącz go do do innego radia z dolnym ukf i sprawdź czy działa. Sam też kiedyś miałem styczność z tym kitem i wiem, że ważne jest prawidłowe zestrojenie cewek tam występujących(wszystko jest w opisie dostarczonym z kitem). Ponadto warto wiedzieć, że konwerter nie pokrywa całego pasma górnego UKF, tylko ok. 1/3. Jaki jest to zakres - decyduje o tym kwarc. Sprawdź jaki masz kwarc w konwerterze i sprawdź w instrukcji jaki obszar pasma będziesz mógł odbierać - może trafiłeś na tą część, w której nie nadają żadne rozgłośnie? Jak uzyskasz odbiór górnego pasma na innym odbiorniku, dopiero wtedy podłącz go do UNITRA AT9115. Jakbyś czego nie wiedział to pisz, pomogę.
  • Poziom 17  
    Witam. Oprócz tego, że konwerter nie pokrywa całego pasma ja bym przychylił się do przestrojenia, wyciąć C1, C10, C12 to podstawa. Gorzej jest z heterodyną wyciąbym C26 jakby nie pomogło w zestrojeniu całego pasma to jeszcze odlutowałbym C125. Potem klasyka - cewkami na "dolnych częstotliwościach" a trymerami na "górnych częstotliwościach". Przed tym należy wyregulować napięcie na diody pojemnościowe które powinno przestrajać się w jak największym zakresie napięcia 2,5--2,7V aż do 26-28V aby uzyskać pasmo 20 MHz. (88-108MHz)
  • Poziom 9  
    Postanowiłem podejsc jeszcze raz do przestrojenia bez konwertera odlutowałem te kondesatory zrobilem zwore na uzwojeniu cewki L7 reguluje trymerami i samą cewką i słychac tylko szum... Co do tych diod pojemnościowych czy mogli byscie mi wskazac na których pinach robic pomiar tego napiecia i ktorym potencjometrem je regulowac ??
  • Poziom 43  
    cb13 napisał:
    Witam. Oprócz tego, że konwerter nie pokrywa całego pasma ja bym przychylił się do przestrojenia, wyciąć C1, C10, C12 to podstawa. Gorzej jest z heterodyną wyciąbym C26 jakby nie pomogło w zestrojeniu całego pasma to jeszcze odlutowałbym C125. Potem klasyka - cewkami na "dolnych częstotliwościach" a trymerami na "górnych częstotliwościach". Przed tym należy wyregulować napięcie na diody pojemnościowe które powinno przestrajać się w jak największym zakresie napięcia 2,5--2,7V aż do 26-28V aby uzyskać pasmo 20 MHz. (88-108MHz)

Co prawda tu nie zaglądam bo nie dział dla mnie ale ty mnie tu "sprowadziłeś."
    Tu wszystko opisane https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic144173.html jak przestroić a ty piszesz, że
    Cytat:
    Gorzej jest z heterodyną wyciąbym C26 jakby nie pomogło w zestrojeniu całego pasma to jeszcze odlutowałbym C125.
    Tu nie ma co pisać wyciąłbym a jak nie pomoże...... .Tu się robi konkrety i jak głowica jest sprawna to pozostaje zestrojenie. Zamiast kombinowac to wystarczy link a jeszcze lepiej wystarczyła funkcja szukaj.