logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Philips 28PT4423 L6.2 - Uszkodzenia przy wyłączaniu pilotem, co sprawdzić?

piotrrtv 11 Mar 2005 00:33 2169 13
REKLAMA
  • #1 1305044
    piotrrtv
    Poziom 15  
    Posty: 133
    Pomógł: 15
    Ocena: 8
    Ponieważ jestem nowy na tym forum , dlatego wszystkich serdecznie witam i chciałbym przedstawić mój problem z chassis L6.2 :

    Trafił mi się do naprawy Philips z typowo padniętą przetwornicą tj.
    P4NA40 , BF 487 , 2*R 1om , zenerki c12 i c15[;] po wymianie OTVC podjął pracę[,] wyglądało , że normalnie[,] jednak po nagrzaniu ( 1,2 godziny ) [-] w momencie wyłączenia odbiornika pilotem i tylko wtedy [-] wzbudza się linia ( nie zawsze ) i fajczy się rezystor R 3930 i R 3929 ( 220 , 560 om ) w układzie wyjściowym cewek odchyl H[,] w następnej kolejności pada tranzystor lini[i] BU 1508 ( po 3 , 4 sek ) . Przy szypkim wyłączeniu wyłącznikiem sieciowym oszczędzamy T lini[i] i rezystory .

    Zaznaczam , że usterka występuje tylko przy wyłączaniu OTVC z pilota .
    Sprawdziłem:

    TDA 8362
    Transoptor podający H ( 7420 )
    BC 368 ( T 7421 )
    Cały moduł odchylania i korekcji podstawiony i praktycznie większość elementów w przetwornicy .

    Napięcia wszystkie prawidłowe w czuwaniu i wczasie pracy. Prosiłbym o sugestie[,] bo ja już nie mam pomysłów .
  • REKLAMA
  • #2 1305211
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12963
    Pomógł: 1505
    Ocena: 2331
    Stawiam na przetwornicę w momencie wyłączenia napiecie lini wzrasta.
  • REKLAMA
  • #3 1305345
    darek farad
    Poziom 13  
    Posty: 142
    Pomógł: 4
    Ocena: 4
    wejdź na wyszukiwarkę tego forum-poprzez "szukaj",ten temat był "wałkowany" wielokrotnie
  • REKLAMA
  • #4 1305415
    piotrrtv
    Poziom 15  
    Posty: 133
    Pomógł: 15
    Ocena: 8
    Przeglądałem forum przed zapodaniem tematu do większości rad zastosowałem się , ale bez efektu .
    Co do wzrostu napięcia też to brałem pod uwagę tylko wychodzi na to , że napięcie nie skacze stawiałbym na jakieś pasożytnicz wzbudzanie się przetwornicy w momencie braku obciążenia i przez napięcie 150 v nie gasi się linia . Patrząc na schemat 150v podawane jest przez 15k ( R3426 ) i inne elementy na BC368 ( T 7421 ) teoretycznie jest możliwe wysterowanie lini i jej wzbudzenie , jeżeli przekombinowałem to sprowadzcie mnie na ziemię , ale nie widzę innej możliwości .

    Zamierzam jak zdąże w momencie wzbudzenia odłączyć bazę BC368 czy zgaśnie linia byłby to dowód teori jak wyżej .

    Dzięki za odzew .
  • REKLAMA
  • #5 1305551
    Zdzisław Osmulski
    Poziom 30  
    Posty: 1302
    Pomógł: 138
    Ocena: 14
    Czy wymieniłeś dławik w bazie tranzystora linii 15uH?Sprawdż R3100(100k).
  • #6 1307042
    domint
    Poziom 25  
    Posty: 807
    Pomógł: 64
    Ocena: 10
    Zmieniałeś C2515 47uF/250V?
  • #7 1307184
    ROMKOJ
    Poziom 28  
    Posty: 1405
    Pomógł: 46
    Ocena: 26
    Witam,z tym chassis zawsze są problemy ,nigdy nie wiadomo czy po naprawie będzie działał,ale do rzeczy:z tym dławikiem to prawda z kondesatorami także,BU1508A musi być dobry[nie podróba], ale podstawa to wymienić trafopowielacz,oczywiście zakładamy że przetwornicę naprawiłeś poprawnie.Życzę pwodzenia.
  • #8 1307188
    Top Serwis
    Poziom 24  
    Posty: 1521
    Pomógł: 66
    Ocena: 242
    Wymień sterujący 7421 BC368-25 lepiej zastąpić tranzystorem 2SC3807 czasami to pomaga.Powodzenia.
  • #9 1307203
    piotrrtv
    Poziom 15  
    Posty: 133
    Pomógł: 15
    Ocena: 8
    Sprawa chyba się wyjaśniła przyczynom tego całego zamieszania jest najprawdopodobniej BC 368 ( sterujący linią ) kupiłem z jakiejś trefnej parti i to w znanym sklepie internetowym na 10 podstawianych kolejno tranzystorów tylko 2 pracowały poprawnie w innych wzbudzenie występowało wcześniej lub póżniej natomiast w jednym przypadku OTVC nie startował .

    Tak nawiasem mówiąc jest to chyba jedne z niewielu chassis tak wybrednych co do jakości wkładanych elementów , troche mi głupio że tak prosta rzecz mnie połamała dziękuję wszystkim za porady i UWAGA na BC 368
  • #10 1307218
    Aleksander Borodin
    Poziom 22  
    Posty: 654
    Pomógł: 31
    Ocena: 24
    Tranzystor sterujący 7421 w trybie Stand By ma bazę spolaryzowaną co "zwiera" jego kolektor z emitterem i tym samym blokuję (powinien) bazę tranzystora linii. Jeśli ten tranzystor ma zamałe wzmocnienie lub dławik 5421 ma zamałą indukcyjność to stopień końcowy linii ma tendencję do wzbudzania się przy przejściu w Stand By. To jest ten klasyczny przypadek: tranzystor sterujący powinien być BC368-25 (betta 250), dobrze zamiast niego sprawuje się 2SC3807, dławik 5421 dobrze jest przewinąć nawijając 65 zwoi. Te czynności dobrze likwidują przyczynę wzbudzania się a swoją drogą trzeba wymienić dławik 5420 jeśli jest usmarzony no i wymienić oba elektrolity w +B.
    Powodzenia.
  • #11 1307298
    piotrrtv
    Poziom 15  
    Posty: 133
    Pomógł: 15
    Ocena: 8
    Wydaje mi się , żę zastosowany tranzystor sterujący ( BC 368 ) jest niezbyt fortunny[,] jak i miejsce jego umieszczenia ( wysoka temperatura w miejscu jego zamontowania )[;] może dlatego usterki z jego udziałem są tak nietypowe . Dziękuję za info zamiennika 2SC3807[,] zacznę go stosować . Co do pracy lini[i] chassis L6.2 [-] szczególnie BU 1508AX [-] jest moim zdaniem strasznie oszczędnie zastosowane chłodzenie , dlatego w każdej sztuce dokładam radiator , na którym mocuje tranzystor lini[i], przez co zanotowałem spadek ewentualnych reklamacji w/w chassis , ale chyba o tym już wiecie .
  • #12 1307416
    Aleksander Borodin
    Poziom 22  
    Posty: 654
    Pomógł: 31
    Ocena: 24
    A jeśli jeszcze nauczysz się przewijać dławik 5421 to i radiatora dodatkowego nie trzeba będzie stosować - sprawdzono wielokrotnie.
  • #13 1307954
    pilek
    Poziom 13  
    Posty: 37
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    Wymień C2421 i C2428 i wszystko bedzie ok.
    Robi sie z tego układu generator.
  • #14 1313010
    piotrrtv
    Poziom 15  
    Posty: 133
    Pomógł: 15
    Ocena: 8
    Dzięki[,] przystępuję do nauki przewijania[,] a tak na poważnie[,] to nieomieszkam tego spróbować

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy telewizora Philips z chassis L6.2, w którym po wymianie uszkodzonej przetwornicy (elementy: P4NA40, BF487, rezystory 1Ω, zenerki C12 i C15) urządzenie działało poprawnie, lecz po nagrzaniu i wyłączeniu pilotem pojawia się wzbudzenie linii odchylania, co powoduje przepalenie rezystorów R3930 (220Ω) i R3929 (560Ω) oraz uszkodzenie tranzystora liniowego BU1508. Usterka występuje tylko przy wyłączaniu pilotem, natomiast szybkie wyłączenie sieciowe zapobiega uszkodzeniom. Sprawdzono i wymieniono m.in. TDA8362, transoptor 7420, tranzystor BC368 (sterujący 7421), moduł odchylania i większość elementów przetwornicy, napięcia w czuwaniu są prawidłowe. Wskazano na możliwe pasożytnicze wzbudzanie przetwornicy przy braku obciążenia i niewłaściwą pracę tranzystora sterującego BC368, który często pochodził z wadliwej partii. Zalecane jest stosowanie tranzystora 2SC3807 jako zamiennika BC368, wymiana dławików (15uH i 5421), kondensatorów elektrolitycznych (C2515 47uF/250V, C2421, C2428), trafopowielacza oraz dodanie radiatora do tranzystora BU1508AX ze względu na słabe chłodzenie fabryczne. Przewijanie dławika 5421 zwiększa jego indukcyjność i może wyeliminować potrzebę dodatkowego chłodzenia. Wymiana i poprawna jakość elementów sterujących linią jest kluczowa dla stabilnej pracy chassis L6.2 i zapobiegania wzbudzeniom oraz uszkodzeniom elementów wyjściowych.
REKLAMA