Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwiększyc czułośc przedwzmacniacza

11 Mar 2005 08:47 1182 6
 • Poziom 26  
  Witam, zrobiłem przedwzmacniacz gramofonowy z tego schematu http://www.elektroda.net/audio/schematyideowe/przedwzmacniacz_riaa.gif , niestety mam z nim mały problem. Wydaje mi sie że mój gramofon daje zbyt słaby sygnał żeby go wysterować.

  Podłączyłem go do discmana i syggnał na wyjściu był solidnie przesterowany wydaje mi sie więc że działa (jasne jest dla mnie, że to urządzenie nie służy do tego zeby podłączać na wejscie taki sygnał jak z magnetofonu więc nie spodziewam sie poprawnego poziomu na wyjściu) ale jak podłączyłem do gramofonu to zapadła cisza - tak jaby nie dostawał sygnału. Sprawdzałem gramofon - daje na wyjściu bardzo słaby sygnał, po podłączeniu do wieży i ustawieniu na maxa coś słychać ale chciałem własnie go tym przedwzmacniaczem wzmocnić.

  W zasadzie nie jestem pewien czy wszystko dobrze poskładałem więc byłbym wdzięczny za pomoc to znaczy:

  1. Jak sprawdzić czy wzmacniacz jest OK, tzn po podłączeniu zasilania w których punktach co pomierzyć żeby zweryfikować poprawnośc schematu i sprawnośc elementów?

  2. Jak zwiekszyć czułośc wejścia tak, żeby przy niskim poziomie sygnału z wkładki zadziałało?

  Bedę wdzięczny za wszelkie rady. Z elektroniką mam troche do czynienia amatorsko, ale nie bardzo dobrze się czuję w takich sprawach jak wzmacniacze audio.

  PS. Oczywiście ten układ co ja mam zrobiony to ma dwa tory na prawy i lewy kanał, ale to chyba nie ma znaczenia bo sa identyczne
 • Poziom 23  
  Spróbuj zwiększać R2. W drugiej kolejności zmniejsz R8.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Zakładam że masz gramofon z wkładką magnetoelektryczną (sprawną),bo on charakteryzuje się małym Uwyj.Nie wiem z jakiego wejścia wzmacniacza korzystasz,jeśli z wejścia liniowego,to typowa czułość to 0.7V.Bardzo ważna jest oporność wejściowa wzmacn.Na wyjściu przedwzmacniacza masz szeregowy rezystor w trybie "normal" 47k i jeżeli opór wejściowy wynosi 47k,to napięcie wyjściowe przedwzm. spadnie o połowę.Znacznie gorzej przedstawia się praca z włączonym filtrem.
  A teraz do rzeczy.Przedstawiony układ ma wzmocnienie napięciowe K=740V/V.Możesz zwiększyć K następująco:
  1. Suma rezystancji Rw1=R8+R1=360+1.8k=2.2k;Jeżeli zewrzesz R8,a jako R1 wstawisz 2.2k,to K=1700 V/V.Możesz stosować wartości pośrednie,ale R1+R8=2.2k
  2. Dalsze zwiększenie wzmocn. K można uzyskać przez podzielenie rezystora R3 na dwa rezystory,których suma rezystancji = 750Ω.Jeden z tych rezystorów musi mieć dołączoną równolegle pojemność np 470u.
  Jeżeli zewrzesz R8,a jako R1 wstawisz 2.2k,podzielisz R3 na 2 rezystory po 360Ω,to K=2800 V/V.
  Jak widzisz możliwości jest wiele.Jeżeli nie znasz oporu wejściowego wzmacn.,zewrzyj ten rezystor 47k na wyjściu i nie korzystaj z filtru.
 • Poziom 26  
  Oki, popróbuje wieczorem jutro dam znać o wynikach.

  Apropos sprawności wkładki, no własnie jak to sprawdzić? Czy moze byc tak, że wkładka jest uszkodzona i daje za słaby sygnał wyjściowy? Jak już pisałem po podłaczeniu bezpośrednioo do wejścia wieży i ustawieniu na maxa głosnosci słychać muzyke tylko cicho, ale dźwiek jest czysty.
 • Poziom 34  
  Bez płyty z nagranym sinusem,trudno sprawdzić.Jedyne co możesz,to weź multimetr cyfrowy,ustaw go na pomiar napięcia zmiennego,na zakres 2mV i podłącz do wkładki.Obserwuj dłuższy czas wskazania i uśrednij.Piszę o zakresie 2mV,bo przedwzm. tak się zachowuje jakby miał mały sygnał.Możesz też zmierzyć U na wyjściu przedwzm. (na tym samym fragmencie płyty) i ocenić jakie on ma wzmocnienie - ale to z dużym przybliżeniem.A wzmacn. ma tylko jedno wejście? I jak jest opisane?
 • Poziom 26  
  Wzmacniacz ma wejście opisane jako AUX, generalnie jak podłączam tam takie urządzenia jak magnetofon, mp3player, komputer to gra dobrze, choć nie za głośno. No a z gramofonem to tak jak mówiłem gra bardzo cichutko.

  Zastanawiam mnie tylko jedno, czy może być tak, że napiecie na wyjściu wkładki jest za niskie żeby wysterowac ten przedwzmacniacz i na wyjściu przedwzmacniacz nie daje wtedy zadnego sygnału? Dlatego myślałem że coś z czułością tego przedwzmacniacza jest nie tak. Popróbuje w domu wieczorem róznych wariantów.
 • Poziom 26  
  Dzięki ed-ek - wariant który opisałes w pkt. 1 pomógł swietnie, teraz wszystko gra . Dziekuję