Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zamienić prąd stały w zmienny?

21 Sie 2013 21:12 2313 8
  • Poziom 8  
    Witam. Mam mały problem bo chciałbym zamienić 12V stałe na 12V zmienne.Powiem dokładniej 12V stałe które znajduje się w samochodzie chciałbym zamienić na 12V zmienne i podłączyć wzmacniacz domowy.
  • Poziom 33  
    Najprościej to kupić sobie dobrej klasy przetwornice samochodową 12VDC - 230VAC i później np zasilacz lub wzmacniacz na 230V. Jeżeli chcesz natomiast samemu zbudować tego typu układ to już trochę pracy z tym jest. Jeżeli bardzo Cię to interesuje to napisz -wtedy pokrótce omówimy zagadnienie.
  • Poziom 8  
    Jak by mi ktoś podesłał w miarę prosty i dobry schemat takiej przetwornicy to chętnie bym się podjął budowy.
  • Poziom 38  
    Najlepiej wiedzieć jakiego napięcia wymaga sama końcówka mocy, wtedy starczy zrobić przetwornicę DC/DC, bo robienie przetwornicy 12V DC/230V AC mija się w tym wypadku z celem, bo sprawność całego układu będzie mniejsza, cena i stopień komplikacji większy.

Coś takiego na przykład: http://www.electronica.mk/all_articles/Car_Au..._Amplifer_+_SMPS/tl494_car_smps_schematic.png ,
    http://www.afiata.com/wp-content/uploads/2011...o-with-Remote-using-SG3525-MTP75N06-BD139.gif .
    Łatwiej na tą chwilę się chyba tego nie da zrobić poza stosowaniem gotowych rozwiązań.
  • Poziom 27  
    A co to za wzmacniacz na 12V zmiennego? Pokaż schemat.
  • Poziom 33  
    music napisał:
    A co to za wzmacniacz na 12V zmiennego? Pokaż schemat.
    Dokładnie - może okazać się, iż wpięcie w zasilanie napięcia stałego sprawi, że wzmacniacz będzie pracował poprawnie. Każdy wzmacniacz koniec końców zasilany jest prądem stałym. Jeżeli natomiast interesuje Cię budowa układu typu falownik to już inna kwestia.
    elektryku5 napisał:
    robienie przetwornicy 12V DC/230V AC mija się w tym wypadku z celem, bo sprawność całego układu będzie mniejsza, cena i stopień komplikacji większy
    . Tu też się zgadzam w całej rozciągłości ale logistycznie może okazać się prostsza a przetwornicę na 230V AC można jeszcze później do czegoś wykorzystać. Poza tym pisząc pierwszy post odpowiedzi często nie wiadomo o co właściwie chodzi pytającemu- czy o możliwe rozwiązania teoretyczne, czy jak szybko rozwiązać problem kupując gotowe urządzenia czy może o budowę nowego urządzenia i nabycie odpowiedniej wiedzy przy tej okazji. Stąd moja pierwsza odpowiedź nie była zbyt celna gdyż nie widziałem tarczy:)
  • Poziom 8  
    To jutro sprawdzę jaka tam jest końcówka i jaki prad ją zasila.
  • Poziom 38  
    Może prościej byłoby podać model, jeśli to nie samoróbka albo coś do czego nie znajdzie się schematu.
  • Poziom 28  
    Widzę, że w opisie jest wzmacniacz domowy, więc wystarczy zmierzyć napięcie na uzwojeniu pierwotnym transformatora lub na prostowniku/filtrze i wszystko będzie jasne. Uwaga: transformator może mieć dzielone uzwojenia.