logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Schemat elektroniczny i wykaz elementów do wzmacniacza Eltron 100 – gdzie znaleźć?

Damian. 11 Mar 2005 13:40 24729 126
Najlepsze odpowiedzi

Gdzie mogę znaleźć schemat elektroniczny i wykaz elementów do wzmacniacza Eltron 100?

Schemat do Eltrona 100 jest podany na forum w odpowiedzi z linkiem, a osobnego wykazu elementów w tym wątku nie ma — trzeba go odczytać bezpośrednio ze schematu [#1305985][#1325959][#1326056] W późniejszych odpowiedziach doprecyzowano jednak kilka elementów: rezystory emiterowe mają 0,25 Ω [#1511172], T110/T111 to para komplementarna, a w końcówce mocy stosowano m.in. KD503 lub 2N3773 [#1519631] Jeśli szukasz konkretnych wartości do naprawy, te dopiski z wątku mogą pomóc zidentyfikować brakujące części [#1511172][#1519631]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 1305966
    Damian.
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 11
    Mam prośbe,czy mógłby mi ktoś przesłać na maila schemat elektroniczny wzmacniacza eltron 100 ,wraz z wykazem elementów?Mój mail :
    nowy33d(_at_)interia.pl
  • #3 1310582
    agaudio
    Poziom 21  
    Posty: 613
    Pomógł: 25
    Ocena: 53
    Witam! Jak mowa o Eltronie to chcialem zapytać czy przy takim ogólnym przeglądzie i wymianie elektrolitow wymieniać oporniki w emiterach tranzystorow mocy, bo są one z kawałka drutu oporowego .
  • #4 1310625
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    Ten sprzet od zawsze mial takie oporniki i jesli chodzi do tej pory to chyba nie ma sensu ich ruszac. Z reszta taki sam drut siedzi w normalnych opornikach.
  • #5 1311033
    agaudio
    Poziom 21  
    Posty: 613
    Pomógł: 25
    Ocena: 53
    A jezeli chodzi o samą końcówkę to co ewentualnie mozna wymienić ,żeby go odmłodzić, na nowsze elementy co mialoby wpływ na poprawę pracy.
  • #6 1314169
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Jeżeli Ci koniecznie zależy na poprawie jakości tego sprzętu, to przede wszystkim uderz w przedwzmacniacze, wymień rezystor R415 na 82K, wymień T302 na nowy, to jest sumator i lubi się przegrzewać, co powoduje zwiększenie się szumów, daj tam BC337 i podaj na najczulsze wejście 5mV 1kHz i R311 ustaw tak żeby na wyjściu końcówki było 20V amplitudy przy maksymalnym rozkręceniu siły głosu, chyba, że dysponujesz oscyloskopem, to w tedy na maksymalna amplitudę. Przy regulacji, wszystkie potencjometry barwy tonu, w prawo.
    Pozdrawiam
  • #7 1316213
    agaudio
    Poziom 21  
    Posty: 613
    Pomógł: 25
    Ocena: 53
    Witam. Czyli oprócz przedwzmacniaczy jako słabych punktów w końcu mocy nie ma co ruszać . A jak by coś wymyslec . żeby przy włączaniu w głosnikach nie pukalo na jakimś przekaźniku.
  • #8 1316751
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Dołożyć opóźniacz to jak najbardziej wskazane, możesz uderzyć w elektrolity, ja bym przemierzył bety końcówek, niby teoretycznie one są niezniszczalne, ale praktyka pokazuje, że w tych starociach to one mają po 6 beta, czasem jeszcze mniej, przede wszystkim, po dokręcaj te tranzystory, na pewno będą luźne, sprawdź zasilacz szeregowy z przedwzmacniacza, zwłaszcza te elektrolity, najlepiej wyrzuć ten tranzystor T201, a wstaw UL7818, ma znacznie lepsza filtracje, tylko w tedy diody D202 i 203 z mostkuj, C202 możesz zlikwidować.
    Pozdrawiam
  • #9 1318673
    micho a
    Poziom 35  
    Posty: 3344
    Pomógł: 183
    Ocena: 138
    przede wszystkim kondensator zasilacz tam jest albo 2 beczki 2x4700uF/40v albo 1 one mają skłonności do wysychania najlepiej wymienić na np 4x4700uF/50v i minimalnie podnieść napięcie ( pare zwojów drutu ) nic sie nie skppci a z 50 wat można zyska niedużm kosztem
  • #10 1319010
    agaudio
    Poziom 21  
    Posty: 613
    Pomógł: 25
    Ocena: 53
    Witam! Do kol.janka- planuje zastosować opóźniacz ,kóry mam od Ciebie razem z koncówką 300W , po co wymyslać jak jest wymyślone.
    A jak te bety bedą w końcowych do kitu to na co je ewentualnie podmienić?. Bety takich dużych można mierzyć tak jak małe miernikiem uniwersalnym?
  • #11 1325705
    Damian.
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 11
    Dziękuję za ten schemat.Mam jeszcze prośbę dotyczącą tego wzmacniacza,a mianowicie,gdzie można znaleźć jakiś wykaz jego elementów i ich wartości?
  • #12 1325959
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    Przeciez jest napisane ze schematy sa na forum.
  • #13 1326056
    Damian.
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 11
    Tak to prawda,schematy są na forum,ale nie znalazłem w nich spisu elementów i ich wartości.
  • #14 1334884
    Damian.
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 11
    W tym wzmacniaczu występują tranzystory firmy telsa KD 502,a na schemacie ich nie ma.....jak to możliwe?
  • #15 1334921
    linx
    Poziom 21  
    Posty: 600
    Pomógł: 26
    Ocena: 81
    W eltronie 100 są 4x KD503 a nie KD502.
  • #16 1334949
    Damian.
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 11
    dziś jeszcze sprawdzę,ale miałem zapisane,że są KD 502

    Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

    Mam jeszcze jedno pytanie.Występują tu rezystory owinięte drutem,który jest przylutowany do ich końcówek.Co to oznacza?
  • Pomocny post
    #17 1335882
    linx
    Poziom 21  
    Posty: 600
    Pomógł: 26
    Ocena: 81
    To dławiki - cewki
  • #18 1338089
    Damian.
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 11
    Sprawdziłem i jednak są KD 502.Ale nie ma ich na schemacie.A w tych dławikach-cewkach ważna jest rezystancja rezystorów?

    Dodano po 29 [minuty]:

    Czy ten wzmacniacz to dobry sprzęt i czy w zakładzie elektronicznym będą go potrafili naprawić?Bo kilku rzeczy nie potrafili zrobić.
  • #19 1338292
    micho a
    Poziom 35  
    Posty: 3344
    Pomógł: 183
    Ocena: 138
    to jakiś lipny zakład eltron 100 jest prościutki z 5 godz siedzenia z miernikiem i lutownicą i wszystko zrobisz :D

    nie wiem skąd wytrzasłęs te kd502 na pewno nie z eltrona 100 chyba żę ktoś już wymieniał i 502 wsadził

    w ogółe w eltronie był rca jakieś zobaczcie w serwisóeke a w eltronie 100u był kd503
  • #20 1338376
    Damian.
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 11
    ja też się dziwię bo na schemacie są rca,a u mnie są KD 502.Być może kiedyś ktoś w nim grzebał,ma on już 28 lat,a ja mam go od jakichś 3-4.A czy duża jest różnica między KD 502 a 503 i czy w razie czego można je jeszcze dostać,czy już tylko zamienniki?
  • Pomocny post
    #21 1338526
    linx
    Poziom 21  
    Posty: 600
    Pomógł: 26
    Ocena: 81
    KD 502:
    U(CE)= 60 V
    I(C)= 20 A
    P(C)= 150 W
    ßmin= 5
    ßmax= 50
    f(T)= 2 MHz

    KD 503:
    U(CE)= 80 V
    I(C)= 20 A
    P(C)= 150 W
    ßmin= 5
    ßmax= 50
    f(T)= 2 MHz

    Zamiennikiem obu jest 2N3773:
    U(CE)= 140 V
    I(C)= 16 A
    P(C)= 150 W
    ßmin= 15
    ßmax= 60
    f(T)= 200 kHz
    Tmax= 200 stC
  • #22 1371667
    jonny
    Poziom 11  
    Posty: 17
    Ocena: 1
    W moim Eltronie 100u pali mi się ciągle jeden z tranzystorów mocy. Niezależnie czy wstawię KD czy 2n. Nie wiem już co zrobić . Wszystko sprawdzałem. Wymieniłem parę sterującą BD285/6 na 2n6488/91. W głośnikach buczenie i natychmiast pali się jeden i ten sam tranzystor z pary sterowanej przez 2n6491.
    Czy ktoś może poradzić???
    Ciekawe że schematy Eltronów 100(mam 2 różne) są inne niż układ w moim wzmaku.
  • #23 1371740
    JACHO
    Poziom 23  
    Posty: 522
    Pomógł: 26
    Ocena: 44
    jonny napisał:
    W moim Eltronie 100u pali mi się ciągle jeden z tranzystorów mocy. Niezależnie czy wstawię KD czy 2n. Nie wiem już co zrobić . Wszystko sprawdzałem. Wymieniłem parę sterującą BD285/6 na 2n6488/91. W głośnikach buczenie i natychmiast pali się jeden i ten sam tranzystor z pary sterowanej przez 2n6491.
    Czy ktoś może poradzić???
    Ciekawe że schematy Eltronów 100(mam 2 różne) są inne niż układ w moim wzmaku.


    Po pierwsze sprawdż zasilacz ( C i D) a potem podkładki izolacyjne pod tranzystorami mocy - sprawdż czy nie ma przebicia (zwarcia) miedzy radiatorem a koncówkami.
    Sprawdż ze schematem czy aby własciwie jest wlutowany ten sterujący( i polaryzację ) i posprawdzaj wszystkie elementy R C na przebicia i przerwy w całym obwodzie ( jak nie masz pewności co do pomiaru to wylutuj podpadający element i wtedy sprawdż - w układzie rózne cuda czsem przyrząd pokazuje)
    To wkońcu bardzo prosty układ i tych kilkanaście elementów nie powinno być takie straszne
    Swego czasu pamietam jeszcze imprezę szkolną kiedy padł nam wzmak i nie miałem nawet zwykłego LAVO2 żeby obadać co mu dolega ,a jakieś cześci zawsze w gabinecie fizyki i w gratach magazynu leżały to radziłem sobie żaróweczką z bateryjką - czas przerwy w imprezie to jakieś 15-20 min
    Powodzenia w szukaniu usterki.
  • #24 1371954
    jonny
    Poziom 11  
    Posty: 17
    Ocena: 1
    Czy to nie jest wina tego, że tranzystory w końcówce nie są parowane?
    Przecież wymieniam tylko jeden z pary.
  • #25 1371995
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Może nie wina wymiany jednego, ale może być winą, że nie sprawdziłeś pozostałych, za zwyczaj lecą jeszcze sterujące.
    Pozdrawiam
  • #26 1372044
    micho a
    Poziom 35  
    Posty: 3344
    Pomógł: 183
    Ocena: 138
    bo były 3 eltrony 100 zwykły na rca w końcu mocy 100u na kd503 i przełacznikach czułósci na isostacie i 100P z podobno wewnętrznym echem spręzynowym

    był jeszcze wm100 sama końcówka mocy na kd503
  • #27 1372381
    jonny
    Poziom 11  
    Posty: 17
    Ocena: 1
    No jest jakiś postęp. Już nie pali tranzystora ale dalej buczy. Wymieniłem R115 bo był podejrzany. Sprawdziłem resztę i wydaje się OK. Może dodam, że wcześniej wymieniłem BF257 na BF457 we wzmacniaczu różnicowym i T6 BF257 na BD139. Dla pewności rozłączyłem również wejście z przedwzmacniacza. Dalej buczy.
  • #28 1373996
    dymek
    Poziom 27  
    Posty: 1261
    Pomógł: 24
    Ocena: 30
    nie wiem czy dobrze popodmieniales te tranzystorki ten drugi bf na bd to chyb nie bedzie to :/ a jak masz buczenioe to wloz zesz woltowmierz w wyjscie glosnikowe + do + - do - i jak masz stale znaczy poszla koncowka i pewnie sterujace i sprawdz reszte tosz ten wzmacniacz jest prosty jak konstrukcja cepa.
    pozdrawiam
  • #29 1375236
    Damian.
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 11
    Mam pytanie jak podłączyć tranzystory znajdujące się na radiatorach,bo na schemacie nie ma żadnych oznaczeń?
  • #30 1376579
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Tam są oznaczenia, kolektor idzie do punktu 9, baza na 10, emiter na 8 i 7, a drugi baza na 5, kolektor na 4, emiter na 2 i 3, coś jeszcze Ci potrzeba?
    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy poszukiwania schematu elektronicznego oraz wykazu elementów do wzmacniacza Eltron 100. Użytkownicy udostępnili link do schematu oraz omówili szczegóły dotyczące elementów, takich jak tranzystory mocy (KD502, KD503, 2N3773), rezystory emiterowe owinięte drutem oporowym (rezystory wyrównawcze o wartości około 0,25 Ω), dławiki (cewki) oraz kondensatory elektrolityczne w zasilaczu (zalecane wymiany na 4x4700µF/50V). Poruszono kwestie wymiany i doboru tranzystorów sterujących i końcowych, ich parametry oraz zamienniki. Omówiono problemy z uszkodzeniami tranzystorów, zabezpieczeniami przeciwzwarciowymi (wzmacniacz posiada zabezpieczenie, ale nie termiczne), oraz sposoby diagnozy usterek, w tym pomiary prądu spoczynkowego potencjometrem R106 i testy bez podłączonych głośników. Wskazano na konieczność parowania tranzystorów oraz prawidłowego montażu izolacji termicznej pod tranzystorami mocy. Poruszono temat opóźniaczy załączania głośników w celu eliminacji trzasków. Wzmiankowano o problemach z przesterowaniem sygnału, wzbudzaniem się wzmacniacza przy regulacji barwy tonu oraz metodach ich eliminacji poprzez wymianę rezystorów i kondensatorów w stopniach przedwzmacniacza i końcówki mocy. Użytkownicy dzielili się doświadczeniami dotyczącymi napraw, wymiany elementów i regulacji, a także sposobów samodzielnego wykonania rezystorów emiterowych i cewek. Poruszono również temat dostępności części zamiennych oraz możliwości naprawy w lokalnych serwisach. Wzmacniacz Eltron 100 jest oceniany jako prosty w konstrukcji, co umożliwia samodzielne naprawy przy użyciu podstawowych narzędzi pomiarowych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA