Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja przeznaczenia pozostałości wyposażenia radaru OTH DUGA Czarnobyl-2

27 Sie 2013 20:02 14550 25
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,

mam na imię Arek i obecnie pracuję nad filmem dokumentalnym o Czarnobylu, w którym jedna część poświęcona będzie kompleksowi Czarnobyl-2 czyli radarowi pozahoryzontalnemu DUGA, zwanym także Okiem Moskwy. Ponieważ bardziej jestem fotografem/filmowcem niż elektronikiem, chciałbym poprosić bardziej doświadczonych kolegów o próbę identyfikacji przedmiotów, które tam się znajdują. Jeśli ktoś będzie wiedział lub przypuszczał co to są za urządzenia albo do czego mogą one służyć to będę wdzięczny za pomoc. Zdaję sobie sprawę że niektóre urządzenia albo ich przeznaczenie mogą być trudne do zidentyfikowania ale nie uprzedzajmy faktów. Oto na próbę kilka tajemniczych urządzeń:

1. Poniższe 3 zdjęcia/urządzenia związane są z zasilaniem całego kompleksu antenowego (z pobliskiej elektrowni atomowej w Czarnobylu). Dla mnie laika w tych tematach wygląda to na jakieś rozdzielnie, tablice rozdzielcze, itp.
    Z1
    Identyfikacja przeznaczenia pozostałości wyposażenia radaru OTH DUGA Czarnobyl-2

Z2

Z3

2. Kolejne dwa to wyciągnięte z metalowych szaf rackowych moduły:
    Z4

Z5

3. Kolejne 2 to walające się również obok rackowych szaf płyty drukowane, sądząc po wlutowanych elementach, radiatorach, kondensatorach, do czego mogą one służyć?
    Z6

Z7

4. Szafa z kilkunastoma modułami, każde z pokrętłem:
    Z8

5. Co to za maszynka?
    Z9

Będę wdzięczny za każde sugestie, nawet te zupełnie hipotetyczne.
    Pozdrawiam
    Arek
  • Admin grupy Projektowanie
    Ciekawe wyzwanie, odgadnięcie przeznaczenia elementów może być trudne,
    ale przecież to nie technologia pozaziemska także pewne analogie można znaleźć.

Co ciekawe mniej lub bardziej merytoryczne tematy na tematy strefy i radaru pojawiały się już na elektroda.pl
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic571124.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic832839.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic970889.html

Teraz macie szansę popracować z "żywym" materiałem ze strefy,
    ciekawe co uda się wspólnie wydedukować.

Z3
    Dla mnie wygląda to jak automatyka przekaźnikowa,
    przekaźniki w gniazdach.
    Nowocześniejszą wersję zaprezentował jeden z forumowiczów
    Link
    ;)

Z6 i Z7
    Modułowa konstrukcja i powielone wielokrotnie "coś" w ramach modułu,
    jak dla mnie mogą to być albo karta stopniów wyjściowych mocy (radiatory), komutayjnych albo jakaś powielona "cegiełka" całości np. przerzutnik.

Z9
    Jak dla mnie jakiś selektor, być może okrągły otwór to miejsce po lampie oscyloskopowej ?

Całość kompleksu robi wrażenie.
    Widać uporządkowanie (oczywiście nie w stanie obecnym :) ), oznaczenie i przejrzystość.
    Bardzo ciekawa jest modułowość.
    Pewnie obsługa wiedziała że gdy świeci się lampka X53 należy wymienić moduł X53. Takie jest moje odczucie, natomiast raczej nie udało się uwiecznić stopni mocy nadajnika.
    Elementy wyglądają na infrastrukturę zasilająco-sterującą i ew. odbiorczą.

Jestem ciekawy Waszego zdania.
  • Poziom 27  
    Z1- tablica synoptyczna ze schematem zasilania (aktualne stany wyłączników lub odłączników sygnalizowały lampki)
    Z2- szafa z jakimś sterowaniem
    Z3- szafa z przekaźnikami jakaś automatyka, zabezpieczenia itp.

Reszta to może być wszystko. Nie do określenia.
    Wszystko jest do określenia :)
    Ludzie rozpracowują części z komputerów, które pozwoliły dotrzeć na księżyc:
    The Apollo Saturn V Launch Vehicle Digital Computer
    to Wy nie dacie rady rozpracować jakiegoś prostego radarku OTH ? ;)

Dla mnie zagadką pozostaje sposób konfiguracji zasilania elementów anteny kompleksu Czarnobyl-2, ciężko to określić ze zdjęć anteny.
  • Poziom 27  
    Z9 mnie wygląda na dwie możliwości, w te podstawki chyba wchodziły lampy NIXIE do wyświetlania numeru
    a) Jakiś rodzaj "nastawnika" być może jakiś programator sekwencji, np przemiatania częstotliwości
    b) Rodzaj oscyloskopu z multiplexerem wielokanałowym, mógłbym spróbować zgadnąć że 15x30 kanałów. Raczej do jakieś diagnostyki, może strojenia. Gdyby był używany operacyjne na pewno byłby większy i umożliwiał obserwowanie więcej niż jednego kanału. Nawet jakby zestawić kilka takich sprzętu do jedneczesnego monitorowania wielu kanałów, to dużą rozrzutnością byłaby możliwość monitorowania tak dużej ilości kanałów.

Z5, Z6, to loteria co to mogło być, w obudowach TO3 były zarówno tranzystory o niskiej częstoliwości (np zasilacze, sterowniki mechaniką), wysokiej częstotliwości (np jakieś wzmacniacze HF) jak i nawet wzmacniacze analogowe (np do toru audio)

Z1 tablica rozdzielcza zasilania, dolne rysunki wyglądają jak obwody pozwalające na podłączenie się pod różne źródła zasilania (np różne podstacje lub elektrownie).
    Z9 - co cenniejsze elementy wymontowane, obecnie nixie trafiają do urządzeń hobbystycznych tylko jako efektowny element:
    Zegar Nixie
    Wtedy były roboczym wyświetlaczem.

Słuszna uwaga co do Z9 - sprzęt kontrolno pomiarowy,
    to sugeruje że na miejscu była zarówno ekipa operatorów sprzętu,
    jak również serwisantów/utrzymaniowców.

Patrząc na różnorodność systemów (energetyka/automatyka/elektronika/komunikacja) musiał to być spory sztab ludzi.

Co do Z4/Z5 dużo styków, w zasadzie loteria ale może komutacja/pamięć ?

Co do Z6/Z7 jednak jakieś sterowanie mocą (element na radiatorze poprzedzony mniejszym elementem sterującym)
    konfiguracje od pojedynczych OC po pary komplementarne do mostków H włącznie.
    Tylko co potrzebuje takiej masy takich samych stopniów końcowych ?
  • Poziom 27  
    And! napisał:
    to sugeruje że na miejscu była zarówno ekipa operatorów sprzętu,
    jak również serwisantów/utrzymaniowców.
    To raczej jest standardem, nawet wojsko polskie miało dużo takich służb, widać to po wyprzedawanym na allegro sprzęcie pomiarowym w demobilu.

And! napisał:
    Co do Z6/Z7 jednak jakieś sterowanie mocą (element na radiatorze poprzedzony mniejszym elementem sterującym) konfiguracje od pojedynczych OC po pary komplementarne do mostków H włącznie. Tylko co potrzebuje takiej masy takich samych stopniów końcowych ?
    Tylko dlaczego to byłoby w "szafach" w centru sterowania a nie bliżej urządzeń? W końcu cały ten prąd obciążenia trzeba puścić po "grubych" kablach od racków do urządzeń, muszą być odpowiednio "mocne" styki w kartach i szafach i na końcu odpowiednio schłodzić te elementy w szafach. Jeśli to bym miał być moduł sterowania jakimś np silnikiem to powinien być zlokalizowany bliżej tego urządzenia, tam łatwiej wydzielić ciepło, obniżyć ilość prądowych kabli a nawet jakby to miało zabezpieczać przed zniszczenie w przypadku uderzeniu bomby to jeśli bomba walnie w silnik to i tak sterownik w bunkrze się nie przyda.
    Szymon Tarnowski napisał:

And! napisał:
    Co do Z6/Z7 jednak jakieś sterowanie mocą (element na radiatorze poprzedzony mniejszym elementem sterującym) konfiguracje od pojedynczych OC po pary komplementarne do mostków H włącznie. Tylko co potrzebuje takiej masy takich samych stopniów końcowych ?
    Tylko dlaczego to byłoby w "szafach" w centru sterowania a nie bliżej urządzeń? W końcu cały ten prąd obciążenia trzeba puścić po "grubych" kablach od racków do urządzeń, muszą być odpowiednio "mocne" styki w kartach i szafach i na końcu odpowiednio schłodzić te elementy w szafach. Jeśli to bym miał być moduł sterowania jakimś np silnikiem to powinien być zlokalizowany bliżej tego urządzenia, tam łatwiej wydzielić ciepło, obniżyć ilość prądowych kabli a nawet jakby to miało zabezpieczać przed zniszczenie w przypadku uderzeniu bomby to jeśli bomba walnie w silnik to i tak sterownik w bunkrze się nie przyda.

To jest dobre pytanie, chyba że na poziomie szafy sterujemy przekaźnikiem
    (być może tymi z szafy przekaźników) lub stycznikiem przy silniku, ew kręcimy silnikiem o niekoniecznie dużej mocy,
    który ustawia kondensator zmienny w wzmacniaczu w.cz raczej dużej mocy.

Z8 - ciężko odgadnąć, kaskada wzmacniaczy / tłumików / filtrów / linie opóźniające ?

Trzeba by się zastanowić jak działa radar OTH i co na pewno jest potrzebne do jego działania:
    generator impulsów, wzmacniacz(e) mocy,
    wzmacniacz sygnału powracającego, pamięć ?, obrazowanie, bloki decyzyjne ?

Czy przy nieruchomej antenie możemy sprawdzać tylko jedną lokalizację,
    czy można pomyśleć o beamforming ?

W całej infrastrukturze obiektu potrzebna była na pewno spora sieć telefoniczna/interkomowa,
    może to właśnie jej elementy a nie koniecznie samego radaru ?
  • Poziom 2  
    trochę dodatkowych wyjaśnień może się przyda:

And! napisał:
    Trzeba by się zastanowić jak działa radar OTH i co na pewno jest potrzebne do jego działania:

no właśnie – zespół antenowy o którym dyskutujemy był jedynie odbiornikiem sygnałów nadawanych przez podobny obiekt położony ok. 60 km od odbiornika. W Czarnobylu były dwa zespoły anten odbiorczych, każdy nastrojony na inne pasmo KF. Mniejszy (niższy) zespół składał się z 12 masztów pracujących w zakresie 14-30 MHz, większy i wyższy zespół składał się z 17 masztów pracujących na 4-14 MHz. Każdy z masztów podtrzymywał 21 szerokopasmowych anten o konstrukcji zbliżonej do dipola Nadienienki.Innymi słowy, anten było mnóstwo, a cała instalacja służyła wyłącznie do odbioru.

Uwagi do Z4 i Z5 - Przy każdej grupie szaf rackowych i tych urządzeniach leżących obok nich znajdowała się jeszcze taka konsola jaką wklejam poniżej. W każdym pomieszczeniu/hali było takich szaf kilkadziesiąt, poustawianych w kilku równych rzędach, a na końcu każdego rzędu stała taka konsola (a takich hal też było kilka).

Zatem sądząc tylko po ilości anten wygląda na to że urządzenia te analizowały sygnały płynące z wielu zespołów anten więc do analizy tego wszystkiego też potrzeba było sporej ilości urządzeń. Jednak przeznaczenia tych Z4 i Z5 nie da się chyba już odgarnąć. Chyba że następnym razem wezmę po sztuce do domu do głębszej analizy :)

Analizując zdjęcia /zastosowanie poszczególnych urządzeń weźcie pod uwagę że znajdują się one w zupełnie innych pomieszczeniach/piętrach i najprawdopodobniej nie są częścią jednego i tego samego systemu. Każdy wymieniony przeze mnie punkt pod którym znajdują się zdjęcia to zupełnie inne pomieszczenie/grupa urządzeń mająca najprawdopodobniej inne zastosowanie.
  • Poziom 40  
    A może antena nadawcza była anteną "sektorową' promieniującą wiązki w różnych elewacjach.
    W takim sensie ze różne części anteny pracowały w kolejnych impulsach.

Co do tych modułów to widywałem podobne jeszcze jakieś 15 lat temu znajomi krótkofalowcy takie chomikowali. Być może nawet ich pochodzenie było wojskowe jednak nie na pewno...

Co do samych elementów to jest sprzęt po pierwsze rosyjski po drugie wojskowy wiec tu się radiatorami i potrzebnym mocami nie ma co sugerować szczególnie ze mieli za płotem elektrownie. Z tego co opadał ojciec jakieś tam radary samochodowe które były na wyposażeniu WP ter miały konstrukcje modułową.
    Natomiast ta konsola to chyba będzie tablica bezpieczników.
    Jeżeli kompleks był tylko nasłuchowy (może poza stacją kontroli jonosfery Krąg ?) to wiele zmienia.
    Ten ostatnio zalinkowany panel wygląda na interfejs specjalizowanego systemu cyfrowego kontrolującego pracę bloków cyfrowych Z4 Z5 w szafach. Nieco podobny design jak np. Odra 1305.

W Z6 i Z7 przy każdym stopniu jest kondensator, separacja składowej stałej ? To faktycznie mogło być związane z audio albo nadajniki linii transmisyjnych ?
  • Poziom 27  
    Tak mi przyszło do głowy że mostek H to nie ta epoka. Tam do sterowania położeniem jakiegoś mechanicznego obiektu używano selsynów i podobnych wynalazków.

A co do wielu anten to pewnie odpowiednik takiego dzisiejszego MIMO.
    12/17 masztów faktycznie mogło tworzyć kilkanaście osobnych torów wejściowych, dając jakąś rozdzielczość pomiaru/obrazu radarowego etc.

Tutaj widać prawdopodobnie spore wentylatory: wentylatory także z ciepłem też trzeba było walczyć, ciekawe jak w nadajniku...

Co do Z6/Z7 ostatecznie pomysł jest taki:
    -zespół wielu takich samych wzmacniaczy mocy,
    -wzmacniacz dwustopniowy - duże wzmocnienie (widoczny jeden mniejszy tranzystor w obudowie metalowej i drugi na radiatorze),
    -wyjście sygnału z oddzieloną składową stałą - użyteczny sygnał zmienny kilkaset woltów
    (widoczny kondensator stały w obudowie metalowej walcowej zwykle, taki kondensator był na napięcie 160-250V mając pojemność 100-500nF)
    -i tutaj zaryzykuję stwierdzenie że tranzystor wyjściowy pracował w klasie A,
    regulując prąd płynący przez rezystor (czerwony) widoczny na zdjęciu, sygnał użyteczny podawany był na wyjście przez kondensator.

Tutaj prawdopodobnie obiekt nadawczy którego odbity sygnał analizowała stacja DUGA2 nadajnik
  • Poziom 27  
    And! napisał:

Co do Z6/Z7 ostatecznie pomysł jest taki:
    -zespół wielu takich samych wzmacniaczy mocy,
    -wzmacniacz dwustopniowy - duże wzmocnienie (widoczny jeden mniejszy tranzystor w obudowie metalowej i drugi na radiatorze),
    -wyjście sygnału z oddzieloną składową stałą - użyteczny sygnał zmienny kilkaset woltów (widoczny kondensator stały w obudowie metalowej walcowej zwykle, taki kondensator był na napięcie 160-250V mając pojemność 100-500nF)
    -i tutaj zaryzykuję stwierdzenie że tranzystor wyjściowy pracował w klasie A,
    regulując prąd płynący przez rezystor (czerwony) widoczny na zdjęciu, sygnał użyteczny podawany był na wyjście przez kondensator.

Jesli to tor HF (choćby dla 4-5MHz) to gdzie ekranowanie lub choćby dopasowanie impedancji? Właśnie zauważyłem że karty miały kiedyś złącza na krawędzi i zostały pourywane, przypuszczalnie były pozłacane.

Na płytkach na Z7 jest coś co wygląda na oprawki do żarówek, może to kontrolki zasilania??

Na Z6 są "duże" kondensatory foliowe, wydaje mi się że one miały problem ze stabilnością pojemności i torach radiowych były unikane.
  • Poziom 11  
    Przeczytajcie (długie ale warto):

http://narodna.pravda.com.ua/history/4bd9e814b60fe/
    http://narodna.pravda.com.ua/history/4bdb5c9baeb74/
    http://narodna.pravda.com.ua/history/4bdf249aaf178/
    http://narodna.pravda.com.ua/history/4be1c99c63ccf/

Kilkanaście lat temu studiowałem u gościa który jest jakby wymieniony w artykule z nazwiska i inicjałów (choć nigdy nie przyznał się że tam był). On miał taki konik, że pasjonował się wykrywaniem obiektów na podstawie analizy sygnału pochodzącego z radaru. To była analiza numeryczna.

Powyższy związek człowieka z miejscem to hipoteza, hipotetycznie idąc dalej: na zdjęciach są szczątki centrum obliczeniowego, oprócz zdjęć jakiegoś pomieszczenia dystrybucji zasilania, są tam małe moduły i konsole czyli resztki maszyn liczących. Typuję na zdjęciach zasilacze półkowe oraz jakieś bufory. Zapewne bardziej wartościowe moduły zostały zabrane przez wycofującą się obsługę. To były czasy kiedy wszystkie dane były przesyłane "równolegle" - kabelkami, złaczami itp stąd taka liczba modułów. Sądząc po ilości szaf to była "farma" komputerów.

Autorowi zdjęć (jako zdjęciowy materiał porównawczy) polecam obejrzenie innych komputerów tamtej epoki. Przykładem może być np. Odra z Wrocławia. http://pl.wikipedia.org/wiki/Odra_%28komputer%29
  • Admin Grupy Retro
    Z1) Tablica z kontrolkami sygnalizującymi działanie (tj. doprowadzenie zasilania) lub awarię (mniej prawdopodobne, ale może kolor się zmieniał?) jakiegoś podzespołu pracującego w rozrysowanej schematycznie sieci. Sieć ta przypomina mi (może niesłusznie) coś, co służy do sterowania (czerwony schemat "nadrzędny"), mierzenia i przetwarzania (dwa zespoły dwóch bloków od lewej, połączonych jedną linią kaskadowo) oraz przechowywania i/lub prezentacji danych (mnóstwo kontrolek ustawionych na jednym poziomie; tak, jakby te urządzenia były względem siebie równouprawnione). Może to być tablica prezentująca stan załączenia poszczególnych bloków tego systemu.

Z2) Jak napisano, szafa do sterowania. Ciekawi mnie, co to są za zespoły po dwa otwory. Niektóre otoczone "łezką", inne w niewielkim prostokącie. Gniazda bezpieczników topikowych? Gniazda do jakichś olbrzymich wtyczek? (mało prawdopodobne - niektóre otwory są zalepione, poza tym, byłaby tam niezła plątanina)

Z3) Mnóstwo przekaźników. Nie wyglądają na sygnałowe czy telefoniczne, raczej energetyczne. Możliwe, że stanową komplet z Z1 i Z2. Bloków jest pięć, każdy przypisany jakiemuś systemowi (lub systemom) jak głosi opis.

Z4 i Z5) Podobny system "wkładek" jest do dziś z powodzeniem używany na mojej politechnice ;) Można dzięki nim szybko zestawić jakąś aparaturę, najczęściej pomiarową. Tutaj mogły być to moduły np. pamięci, ponieważ kasety te wydają się mieć identyczną zawartość, a modułów pamiętających było w takim systemie potrzebnych bardzo dużo. Nie wiązałbym ich z przetwarzaniem delikatnych, analogowych sygnałów, ponieważ jedynie połączenie z nimi prowadzi przez wielostykowe złącza z tyłu - sygnały analogowe prowadzonoby oddzielnymi kablami BNC lub podobnymi.

Z6 i Z7) Na przykład układy wykonawcze sterujące widzianymi już przekaźnikami lub niewielkimi silnikami. Gabaryty i "oprzyrządowanie" tranzystorów mocy wskazują raczej na zastosowania typu "włącz-wyłącz", niż np. stabilizację napięcia. Wzmacniacze operacyjne toto też nie są.

Z8) Wspomniana już wyżej szafa wraz z wkładkami do niej. Na pewno stanowi jako całość jakiś system, ale jaki, to nie wiem. Mnóstwo identycznych bloczków mogą wskazywać na jakąś pamięć podręczną, układ wzmacniający (wszystkie skupione w jednym miejscu), przetwornik A/C. Gdybym dostał to do ręki, można by dalej wyrokować.

Z9) Jak już napisano - urządzenie kontrolno-pomiarowe, zawierające lampę oscyloskopową i pięć lamp NIXIE, będących przodkami znanych dziś diodowych wyświetlaczy siedmiosegmentowych. Prawdopodobnie umożliwiał obejrzenie przebiegu napięcia na jednej z wybranych przyciskiem linii. Może (ale to znowu gdybania) był włączony do np. zespołu wzmacniaczy sygnału i umozliwiał szybkie wykrycie, który z bloczków wprowadza zniekształcenia.

Kawał ciekawej, radzieckiej elektroniki, ale niemożliwa do zidentyfikowania na podstawie tych zdjęć.
    Z6/Z7 mnie tam zastanawia obecność kondensatora na napięcie 160-250V o pojemności 100-500nF prawdopodobnie na wyjściu stopnia mocy.

Co do Z8 bardzo trudne do odgadnięcia ale to zespół takich samych modułów,
    w którym reguluje się jeden parametr (jedna gałka). Wzmocnienie / próg wyzwalania / pasmo ?

Co do samej konstrukcji radaru OTH przymierzam się do przeczytania treści z załączonych linków może one wyjasnią mi jak taki radar wykrywał start rakiety.
    Szybko poruszający się obiekt - dopler ? , temperatura i chmura gazów wylotowych zmieniała miejscowo warunki propagacji ?
  • Admin Grupy Retro
    And! napisał:
    Z6/Z7 mnie tam zastanawia obecność kondensatora na napięcie 160-250V o pojemności 100-500nF prawdopodobnie na wyjściu stopnia mocy.

Albo na wyjściu, albo bocznikują tranzystor, co w połączeniu z rezystorem daje dobrze wszystkim znany układ gasikowy.
    Z6/Z7 kondensator i rezysotr może być gasikiem chociaż dioda dla przyzwoitości też mogłaby się tam znaleźć.
    Napewno nie sterowało to przekaźnikami sterującymi energetyką obiektu, tam raczej rozwiązanie czysto elektromechaniczne.
    Na oko taki radiator na module powinien spokojnie wytracić minimum 5W.
    Z6 posiada 10 elementów mocy, Z7 8 elementów skąd ta niesymetryczność i potrzeba projektowania dwóch osobnych modułów ?
    Może sterowanie rzędami/kolumnami ew. "od plusa od minusa" ?
    Inną sprawą jest to, że na Z7 widać dwa kondensatory elektrolityczne w uchwycie i na przewodach, zasilanie symetryczne ? dwa osobne tory ?

Z1,Z2,Z3 - tutaj poszło najlepiej, myślę że rozpracowaliście to całkowicie.
    Z1 całkowicie rozpoznana tablica synoptyczna zasilania obiektu,
    widać tam system który pozwalał na zasilanie z dwóch źródeł zasilania,
    trzech głównych grup obwodów obiektu,
    wygląda na to że dodatkowo każda z trzech grup może zostać rozdzielona na dwie zasilane z dwóch różnych źródeł.
    Poziom niżej to już grupy odbiorów końcowych.
    Dodatkowo osobno zobrazowane są jakieś inne elementy systemu zasilania.
    Z2 pomiary i sterowanie, łezki to mogą być kontrolki stanu elementów które mogą być ustawione w dwóch położeniach (np. styki z napędem silnikowym) i np.
    czerwona zakończył cykl zamykania, zielona zakończył cykl otwierania.
    Przełączniki obrotowe pozwalają na manewrowanie sprzętem.
    Kwadraty z dwoma kontrolkami mogą symbolizować np. kontrolę obecności/poprawności napięcia.
    Dla mnie są to wskaźniki dwóch stanów np. on/off, realizuje/on realizuje/off, awaria/ok itp.
    Generalnie może to być np. część sterująca do urządzeń których stan obrazuje Z1.
    Z3 automatyka przekaźnikowa realizująca sterowanie i wizualizację Z1 i Z2.

Z4/Z5 cyfrówka, modułowy system cyfrowy/komputerowy analizujący dane zebrane z anten i prezentujący stany i sterowany z tych pulpitów:

W zalinkowanych artykułach pojawiły się informacje o komputerach К-340А, Т-340А może to jakis trop ale nie znam tych komputerów oraz wydaje mi się, że to jakiś dedykowany "mainframe".

Z8/Z9 tutaj chyba więcej się nie wyciągnie.
    Z8 każdy moduł ma dwa miejsca mogące być wskaźnikiem kontrolnym oraz pokrętło przypominające dziesięcioobrotowe z licznikiem,
    w wyłamanym panelu widać że jest to zespolony moduł a nie ozdoba obudowy.
    Wymienialne co pozwalało na łatwe serwisowanie.
    Gęste upakowanie więc mała emisja ciepła.
    Odbiorniki lub filtry lub kształtowanie impulsów w wielu torach (25) jednocześnie.
    Na brzegach szafy zasilanie/podawanie/odbieranie sygnału.
    Jest niewielka szansa, że Z9 mógł służyć do kalibrowania zespołu Z8.

Zdjęcia satelitarne:

Na zdjęciach satelitarnych DUGA 2 nie widać stacji trafo zasilającej obiekt:
    DUGA 2 RŁU-1 odbiornik
    Czy była schowana w budynku, może do jej chłodzenia służyły wentylatory ?

W innych obiektach tego typu widoczna jest wolnostojąca stacja trafo:
    DUGA 2 RŁU-1 nadajnik
    DUGA 2 RŁU-2 nadajnik
    Duga odbiornik
    DUGA 2 RŁU-2 odbiornik

Tak brzmiała transmisja nadajnika radaru:
    DUGA OTH radar transmister
    Natomiast krótkofalowcy nagrywali ten sygnał i odsyłali do nadawcy ze swoich stacji:
    Russian Woodpecker hunting club
    sprzeciwjając się zakłócaniu eteru.
  • Admin Grupy Retro
    Ach, gdyby można było obejrzeć to osobiście...

Do Autora tematu - czy jest szansa na większą ilość zdjęć?
  • Poziom 2  
    meserszmit napisał:

dziękuję. Co prawda całą historię budowy anten znam ale w artykule jest kilka ciekawych informacji nt. używanego tam sprzętu - czego nie znałem.

Dziękuję też wszystkim pozostałym, którzy próbowali odgadnąć przeznaczenie urządzeń - część na pewno mi się przyda w filmie na zasadzie "może to służyć do", "wygląda to na", itd.

Wątku nie zamykamy - jeśli komuś przyjdzie coś do głowy niech da znać.

Futrzaczek napisał:
    Ach, gdyby można było obejrzeć to osobiście...

Do Autora tematu - czy jest szansa na większą ilość zdjęć?

można, wystarczy tam pojechać ;) Żadne zdjęcia nie oddadzą klimatu tamtego miejsca.
    Ujęcia prezentujące sprzęt znajdujący się na zdjęciach znalazły się w filmie Alone in the Zone 2.

Autor filmu przygotował ciekawą niespodziankę,
    w napisach końcowych filmu,
    nicki osób aktywnych w temacie pojawiły się w sekcji konsultacje.

Gratuluję wiedzy i chęci udziału w temacie.
  • Admin Grupy Retro
    Gdzie można go zobaczyć?
  • Poziom 36  
    Wiem że temat archiwalny, ale...
    Na ile prawdziwe mogą być informacje że system DUGA mógł też służyć do łączności jednostronnej? Są jakieś przesłanki które by mogły to potwierdzić?
  • Poziom 40  
    @jurekk55
    W sumie wszystko mógł tylko czy to robił to jest pytanie.
    Żeby powiedzieć że coś robił potrzebny jest niezbity dowód.
    Natomiast stwierdzenie mógł jest takie dość luźne. Wiele rzeczy mógł robić i jednoznacznie trudno będzie wykazać ze jak coś mógł robić to tego nie robił.
    Równie dobrze mógł służyć do łączności jednostronnej jako odbiornik.
    Chyba brak przesłanek, że kompleks DUGA Czarnobyl-2 był czymś innym niż odbiornik radaru OTH. Nadajniki tego systemu teoretycznie mogłyby służyć do komunikacji jednokierunkowej, ale kierunkowy charakter anten pewnie utrudniałby realizację czegoś na kształt stacji numerycznej (chyba że dla określonego obszaru).
    Ew. stacja kontroli jonosfery "Krąg" z kompleksu DUGA Czarnobyl-2, mogłaby dostarczać informacji innym systemom, dla których te informacje byłby potrzebne.