Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak podłączyć radio w 126p

12 Mar 2005 21:32 13781 14
  • Poziom 10  
    witam
    mam wielki problem z podlaczeniem radyjka w maluchu. mianowicie chodzi mi o to ze w instalacji przygotowanej fabrycznie pod radio mam 3 kabelki: czerwony, czarny i zolty z czarnym paskiem. na czarnym jest - na czerwonym jest + a na tym zoltym mam -, a powinien byc chyba +. tak to przynajmniej mam napisane w instrukcji radia. i teraz nie wiem co mam robic. jak mam to podlaczyc.aha w instrukcji napisane jest ze czerwony ma byc podlaczony do stykow IGN lub ACC, a kabelek zolty ma ma byc podlaczony w skrzynce bezpiecznikowej do zlacza BAT.powiedzcie gdzie moge w ogole znalezc te zlacza??
    z gory dziekuje za pomoc
  • Poziom 18  
    Witam!
    Czerwony radia do +, czarny to jest masa czyli - , a żółty wychodzący z radia to jest podczymanie pamięci aby zaprogramowane ustawienia nie kasowały się po każdym wyłączeniu stacyjki. Żółty radia najlepiej podłączyć bezpośrednio do + akumulatora. Podciągnij kawałek kabelka od akumulatora do radia i po kłopocie.
    Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A wiec: radyjko wymaga dwóch zasilań:
    - stałego - BATT - podłączone na stałe,
    - załączanego - IGN - pojawiające się po stacyjce.
    Po takim podłączeniu radio będzie działać tylko po przekręceniu kluczyka. gdzy podłączysz IGN pod stałe, to radyjko będzie działać niezależnie od kluczyka.
    W maluchu nie ma wyprowadzonego zasilania po kluczyku. Jest tylko stałe. Jeśli masz ochotę to łatwo sobie je wyprowadzisz (np. ze skrzynki bezp. z obwodu, gdzie prad pojawia się po przekręceniu kluczyka - przed bezpiecznikiem, ale dokładając dodatkowy na radio). A ten żółty z czarnym paskiem, to podświetlenie. napięcie na nim pojawia się wraz z włączeniem świateł pozycyjnych (sprawdź podłączając do niego np. żarówkę). Niektóre radia mają system przyciemniania wyświetlacza, czy dodatkowego podświetlenia przycisków. Wtedy podłącza się ten przewód.
    Czyli w twoim przypadku: przewody BATT i IGN z radia do czerwonego z auta. Czarny z auta do masy radia. A żółty z czarnym paskiem, do podświetlenia radia, jeśli takowe występuje (w firmowych radiach jest to pomarańczowy kabelek).
  • Poziom 10  
    a tak w ogole to czy radio powinno grac wtedy gdy bedzie tylko podlaczone do masy z kabla czarnego i plusa z czerwonego??
    Uzupełniłem swój repost. Przeczytaj jeszcze raz.

Dodano po 26 [sekundy]:

Uzupełniłem swój repost. Przeczytaj jeszcze raz. Podaj jakie to radio.
  • Poziom 10  
    błażej radio nie jest najnowsze, to kaseciak panasonic CQ-RD110.
    tutaj daje ci link gdzie jest cos wiecej o nim:co prawda tam jest model 100 ale one sa takie same http://www.grand.lublin.pl/audio/panasonic/car/2001/cqrd100/CQ-RD100.htm
    a teraz jeszcze raz dla upewnienia: mam podlaczyc kabelek czerwony wychodzacy z radia z zoltym z radia a potem mam go podlaczyc do czerwonego z samochodu.tak?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Dokładnie tak. Żółty i czerowny z radia do czerwonego z auta. Czarny do czarnego. A żółty z paskiem do pomarańczowego z radia, jeśli jest. Ten może być spokojnie niepodłązczony. JAk przećwczysz, to daj znać o efektach. A przed robotą sprawź, czy nie zrobiłeś już jakiegoś zwarcia i czy na tym czerwonym w aucie masz prąd.
  • Poziom 10  
    błażej podlaczylem radyjko tak jak mowiles i dalo znak zycia.
    tylko szkoda ze za kazdym razem musze programowac go na nowo, a to wszystko ze sobie zrobilem odciecie pradu:(. ale tak czy inaczej bardzo ci dziekuje za pomoc
    pozdrowienia
    To rozdziel przewody z radia i odcięcie prądu daj na czerowny, a na żółty daj bez odciecia na stałe (np. z tego czerwonego z auta). Wtedy bedzie trzymac pamięć.
  • Poziom 11  
    Wybaczcie ze odświeżam stary temat, ale ta masa (-) to podłączamy do minusa w akumulatorze?
  • Poziom 25  
    Do minusa w akumulatorze lub do karoseri.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    A to bez różnicy dla każdego radia?
    O co ci dokładnie chodzi? Bez różnicy czy weźmiesz masę prosto z aku czy z karoserii. Ważne natomiast by radio dostawało masę a nie szła ona tylko przez przewó antenowy (ekran przewodu antenowego też jest na masie ale nie może służyć jako ujemne zasilanie czyli masa radia).
    No chyba że masz radio z plusem na obudowie :)
  • Poziom 32  
    Pamięć najlepiej podłączyć pod zapalniczke samochodową tam jest napięcie nawet po wyłączeniu stacyjki. Wtedy niebędzie się rozprogramowało.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    dzieki wszystkim za pomoc, temat uwazam za zamkniety.