Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działa zasilacz na UC3845

04 Wrz 2013 20:46 4332 9
  • Poziom 12  
    Witam.
    Jakiś czas temu budowałem zasilacz impulsowy 18V 95W na układzie scalonym uc3845.
    Zasilacz co prawda dysponował mocą 95W przy napięciu ok 17,5V jednak po ok 20 sekundach gasik parzył , i prawdopodobnie po dłuższym czasie uległa by spaleniu dioda transil.
    Postanowiłem więc że nie będę dalej próbował wyeliminować problemu , a obecny układ zastosuję do innego zasilacza , który jest mi również potrzebny.
    Zasilacz będzie miał moc 20W , napięcie ok. 12V , częstotliwość 107kHz , rdzeń E25.
    Zasilacz ma działać w zakresie napięć wejściowych 80-265V AC.
    Przekładnia wynosi 4 , wypełnienie przy napięciu 90V AC 12% , a przy 265V AC 36%.
    Rdzeń E25 szczelina między połówkami 1mm.
    Przetwornica niestety jednak nie działa.
    Przy pierwszej próbie uruchomienia na wyjściu pojawiło się napięcie ok. 5V , jednak po jakimś czasie spadło do zero i praktycznie przetwornica od tamtego momentu nie startuje.
    Pomyślałem że jest to może wina układu zasilania UC , więc postanowiłem że odłączę diodę od uzwojenia pomocniczego i podam na UC napięcie 12V DC.
    Jednak to też nie przyniosło oczekiwanych rezultatów , ponieważ przetwornica zaczęła skwierczeć , a na wyjściu pojawiło się niewielkie napięcie 1-4V , a następnym razem nie było go wcale.
    Na płytce nie ma zimnych lutów , sprawdzałem kilka razy dokładnie.
    Poniżej zamieszczam schemat przetwornicy.
  • Poziom 20  
    Witam
    A jakie wyliczenia bo tak na oko to raczej trafa do flybacka się nie da zrobić.
    Pozdrawiam Romek
  • Poziom 12  
    Czesc,

Jakie masz napiecie na Vcc i Vref?

Czy diody D3 i D2 sa połączone poprawnie?

Zasilasz układ przez rezystor R5/C3(w podobnych zasilaczach jest zewnetrzna dioda zenera na napiecie 9,1V rownolegle z C) i uzwojenie wtorne trafo? Cos z tym polączeniem chyba nie tak.
  • Poziom 28  
    Zasilanie układu UC jest poprawne, R5 odpowiada tylko za start.

Sprawdź diodę D4, a także D2/D3.
  • Poziom 12  
    Sprawdzałem diody.
    Niestety brak rezultatów :cry:
    Obliczeń dokonałem według kalkulatora ze strony:
    http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html
    Wiem że są tam pewne sztywne założenia.
    Pomyślałem jednak że skoro to dość mała moc , to nie powinno być większych kłopotów , a nawet jeżeli by były to zasilacz mógłby błędnie działać: np. przegrzewałby się gasik , jak w poprzedniej konstrukcji.
    Tutaj natomiast przetwornica nie ma zamiaru wystartować.
  • Poziom 12  
    Po wymianie tranzystora kluczującego przetwornica wystartowała.
    Niestety po jakimś czasie padła dioda prostownicza.
    Wymiana nie przyniosła jednak żadnej zmiany , ponieważ nowa dioda również przepaliła się , po około minucie pracy przy obciążeniu 1,5W.
  • Poziom 35  
    Nie przedstawiając jakichkolwiek oscylogramów, chyba więcej pomoże Ci wróżka, niż my...
    Bardzo przydałby się wykres prądu tranzystora kluczującego, napięcia na drenie tego tranzystora, i napięcie na wtórnej stronie trafa...
    Sprawdź co sie grzeje i jak gdy przetwornica pracuje bez obciążenia. Dioda wyjściowa nie ma prawa sie grzać, tak samo jak tranzystor i jego gasik.

Parzący gasik w przetwornicy to źle dobrany gasik. Wylosowałeś wartości czy policzyłeś?...
  • Poziom 12  
    Gasik nie parzy , jest zimny.
    Parzy i przepala się dioda prostownicza przy obciążeniu "jałowym" 1,5W.
    Próbowałem już kilku diod: Schottky'ego , na 600V (miałem pod ręką) , na 5A.
    Nic to nie dało.
    Żeby wrzucić oscylogram musiałbym poświęcić kolejną diodę :wink:
    Jednak poświęcę i wrzucę pojutrze.
    Dodam że mój oscyloskop też ma już swoje lata i trzeba troszkę pokręcić pokrętłami zanim cokolwiek będzie można "odczytać" :wink:
  • Poziom 27  
    Nie masz w swoim układzie żadnej kompensacji pętli sprzężenia zwrotnego.
    Czy układ Ci się nie wzbudza? Weź rezystor odpowiedniej mocy, który będzie pracował jako obciążenie i podłącz do wyjścia. Szeregowo z rezystorem daj MOSFET-a i kluczuj go z częstotliwością np. 20 Hz z generatora. Przetwornicę obciąż wstępnie drugim rezystorem (0,1Pout) tak by przy kluczowaniu przetwornica pracowała w zakresie 10% - 90% swojej mocy wyjściowej.
    Zrób fotografię oscylogramu napięcia na rezystorze i dołącz do tematu.

Straty w "snaberze" są większe niż dopuszczalna moc Psmax transila.