Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet - (internet) zmiana dostawcy osiedlowego na linię TP

P4wel89 23 Wrz 2013 21:07 4392 32
  • #1 23 Wrz 2013 21:07
    P4wel89
    Poziom 2  

Witam, od dłuższego czasu borykam się z przerywaniem internetu na 1-2sec co jakiś czas czasem jest to np. co 30sec czasem co kilka minut. Próbowałem wszystkiego mianowicie puszczać internet bezpośrednio bez kabel (normalnie jest przez router), wkładałem inną kartę sieciową, skanowałem, formatowałem itd.. Dostawca mianowicie Pani z biura twierdzi, że wszystko jest OK i problem leży po mojej stronie (wirusy itd) to wszystko trwało około rok czasu.
    Doszliśmy do sedna, dziś złożyłem wypowiedzenie internetu i po rozeznaniu się w ofertach dostępne mam do wyboru linię TP lub radiówkę.. Radiówka odpada z wiadomych względów. Podobno moja linia TP ma przepustowość 6 Mbit/s i tu pojawia się moje pytanie czy jest sens brać te 6 Mbit/s czy może mniej lub więcej? Jak to jest, że niektórzy moją na linii TP np. 50Mbit/s lub więcej?

0 29
  • Pomocny post
    #2 23 Wrz 2013 21:12
    2278665
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #3 23 Wrz 2013 22:03
    CHACA
    Poziom 43  

Jeżeli Twoja linia jest ograniczona tak jak piszesz to czy z Orange czy z Netii prędkość pozostanie taka sama. Bierz to co jest.

0
  • #4 23 Wrz 2013 22:09
    heloł moto
    Poziom 11  

Możesz jedynie powtórzyć los bajkowego stryjka.Z tp jest tylko miło podczas podpisywania umowy,później jesteś już głupcem niewartym uwagi.Lepiej się zorientuj czy ktoś obok ma tego samego dostawcę i czy ma taki sam problem,być może wina leży po stronie jakiejś błahej rzeczy.

0
  • #5 23 Wrz 2013 22:17
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Pawel, pokaż parametry lini adsl, tłumienie,snr,maxrate,crc i co tam masz.

0
  • #6 23 Wrz 2013 23:24
    ajanek9
    Poziom 28  

Cytat:
    niektórzy moją na linii TP np. 50Mbit/s lub więcej?

Bardzo niewielu tych szczęśliwców, którzy mieszkają bardzo blisko centrali i z opcji do 80 zapina im się na ok. 50Mb/s.
    Nie wiem co miałeś z radiówki, ale z TP (czy innego operatora po linii TP)możesz mieć opcję od 1 do 10, od 10 do 20, od 20 do 40 oraz od 40 do 80 dla tych mieszkają bardzo blisko centrali. I jeszcze jeden problem centrala musi posiadać półki z kartami obsługującymi VDSL.
    Co do twojej linii to tak naprawdę nie wiemy nic, skąd takie dane na temat przepustowości, czy odległości. Teoretyczną przepustowość można stwierdzić z tabel posiadając dane odległości, przekroju żyły oraz ilości łączy pracujących w pęczku kabla. Praktyczną przepustowość łącza można sprawdzić jedynie wykonując pomiary pary na której ma działać usługa.

0
  • #8 24 Wrz 2013 07:29
    smario11
    Poziom 31  

Dowiedz sie na jakim sprzecie jest radiowka.
    Jesli nie uzywaja jakiegos archaicznego sprzetu tylko to co obecnie sie uzywa to bedziesz mial o wiele lepiej niz wszystkie DSL i VDSL

0
  • #9 24 Wrz 2013 09:54
    okular766
    Uczeń

Poważnie?
    Też sie zastanawiam bo net z neo to 60 + 30zl za linie wiec 90zł za 6mb/s
    A radiówkę 5ghz miałbym o wiele taniej, a za 90zł to pewnie 10mb albo wiecej.
    Ale na radiówkach są chyba limity a nie że mozna ciągnąć ile wlezie.

0
  • #10 24 Wrz 2013 10:14
    Qardius
    Poziom 21  

Zobacz czy można przetestować radiówkę przez jakiś okres czasu albo się dowiedz czegoś o niej.

0
  • #12 24 Wrz 2013 13:33
    smario11
    Poziom 31  

Rozni sa dostawcy i roznie dzialaja. Jednego widzialem co walil wszystko na jednym kanale dosyl i dookolna a eter prawie dziewiczy.
    Srednio dziala

0
  • #13 24 Wrz 2013 13:39
    terrade
    Poziom 36  

P4wel89 napisał:
    Podobno moja linia TP ma przepustowość 6 Mbit/s i tu pojawia się moje pytanie czy jest sens brać te 6 Mbit/s czy może mniej lub więcej?
    Taka opcja nie istnieje. Jest tylko od 1 do 10 Mb/s (lub do 20 - ale na to raczej nie masz szans skoro check tego nie oferuje). A tutaj będzie tyle ile da DLM - taki automat "stabilizacyjny" (ciężko wróżyć ile będzie nie mając żadnych danych, bo opcja "6 Mb/s" bywała oferowana przy tłumieniu np. 30 dB, ale też 50 dB).

EDIT: nie będę nabijał postów odpowiadając na bzdury poniżej, tym bardziej, że autor tematu mi nie wierzy. No to do dzieła niech zamówi 6 Mb/s :) Stare opcje są dla posiadaczy starych opcji, tak jak kiedyś można było mieć Neostradę 640 bez limitu przez wiele lat w makabrycznej cenie bez promocji (nowi już jej zamówić nie mogli).

0
  • #14 24 Wrz 2013 13:42
    okular766
    Uczeń

można jaśniej?
    A to nie jest tak ze facet bierze 100Mb/s i rozdaje 10 osobom neta tak że kazdy ma umowe 10 i moze 10 ściągać i wszyscy jednocześnie?

Na radiówce można jednocześnie full ściągać i wysyłać?

Facet mówił ze to 100 razy lepsze niż kable miedziane i neo/netia a technologia 5Ghz i ceny akceptowalne niskie za 40zł 4Mb bym miał na 3 lata.

Dodano po 1 [minuty]:

terrade napisał:
    P4wel89 napisał:
    Podobno moja linia TP ma przepustowość 6 Mbit/s i tu pojawia się moje pytanie czy jest sens brać te 6 Mbit/s czy może mniej lub więcej?
    Taka opcja nie istnieje. Jest tylko od 1 do 10 Mb/s (lub do 20 - ale na to raczej nie masz szans skoro check tego nie oferuje). A tutaj będzie tyle ile da DLM - taki automat "stabilizacyjny" (ciężko wróżyć ile będzie nie mając żadnych danych, bo opcja "6 Mb/s" bywała oferowana przy tłumieniu np. 30 dB, ale też 50 dB).
    Wg mojej lokalizacji istnieje!
    128kbps
    256kbps
    512kbps
    1024kbps
    2Mbkbps
    6Mb
    10Mb
    1-10Mb
    Do tego doliczają 30zł za utrzymanie linii

Netia niestety powiedziała ze nie oferują do mojej lokalizacji

0
  • #15 24 Wrz 2013 17:17
    P4wel89
    Poziom 2  

Jeżeli chodzi o radiówkę to słyszałem tylko negatywne opinie tzn. działa dobrze tylko kiedy jest dobra pogoda.. jest to opinia z przed kilku/kilkunastu lat.. więc kieruje pytanie do posiadaczy radiówek jak to jest obecnie?

Dziś byłem w salonie Netii to powiedziano mi, że muszę mieć wpierw aktywny numer czyli dodatkowa umowa z TP.. a przez telefon mówili coś innego (~50zł za internet + ~20zł dodatkowo za łącze, razem miało wyjść niecałe 70zł).

@edit:

Pomału tracę nadzieję na normalny internet i zastanawiam się czy nie zrezygnować z tego wypowiedzenia..
    Sprawdzam ping bramy w cmd to internet przerywa (request time out) co chwilę.. sprawdzam ping do router'a wszystko OK.. poradzicie coś?

0
  • Pomocny post
    #16 24 Wrz 2013 19:11
    CHACA
    Poziom 43  

20pln za podtrzymanie numeru, ale musi być.

0
  • #17 24 Wrz 2013 19:39
    mazi16
    Poziom 11  

główne parametry linii tel. uzależniona jest od odległości od dslamu, oraz jakości samych kabli. Jeżeli jest to linia napowietrzna a pewnie nie jest młoda to możesz mieć problemy że stabilnoscią. U mnie tp check pokazuke to samo, mam ok. 2,5 km do centrali, kabel ziemny ma ok. 15 lat. Co prawda mam DSL-a i jest super, ale sąsiedzi z neostrada też nie narzekają. Na kiepskich kablach ludzie narzekają na DLM, który stabilizuje (obcina) parametry. Jeżeli chodzi o radiowke to też wiele czynników jak pogoda, ilość nadajników w okolicy mogących zakłócać, urządzeń im droższych tym lepszych, obciążenia. przy dostarczaniu internetu nikt nie daje 100 mbit 10 osobom po 10 mbit tylko 50, bo by na tym nie zarobił, i np. wycina wysokie porty. aby nie używali np. DC.
    Większość DSLAM-ów TP ma 1,2,3 lub 4x155 mbit i na tym potrafi być kilkuset użytkowników.
    najlepiej porozmawiaj z technikiem, oni wiedzą w jakim stanie jest infrastrukura.

0
  • #18 25 Wrz 2013 00:00
    smario11
    Poziom 31  

Na radio w pasmie 2,4Ghz i 5Ghz pogoda nie ma zadnego wplywu.
    Dobrze zrobione radio ma wielokrotnie wieksza wydajnosc niz VDSL. Jedynie ethernet i swiatlowod moze konkurowac.

Predkosci na radiu sa coraz wieksze. 40Mbit po radiu juz pomalu przestaje byc czyms dziwnym

Jestem pewny ze ja po radiu mam wiecej i na lepszych parametrach niz 99,99% uzytkownikow tutaj na forum

Portow nikt nie bloku ani nawet nie robi sie priorytetow bo za duzy koszt jesli chodzi o sprzet. Jesli brakuje pasma to sie go dokupuje. W hurcie nie jest drogi internet. Roznica miedzy 100Mbit a 500Mbit nie jest duza. Maks dwa razy wiecej a przewaznie 1,5 x wiecej za pasmo 5x wieksze

0
  • #19 25 Wrz 2013 01:55
    seb235
    Poziom 27  

smario11 napisał:
    Na radio w pasmie 2,4Ghz i 5Ghz pogoda nie ma zadnego wplywu.

Nie wiem jak z 5GHz, ale 2,4GHz miałem osobiście i powiem Ci że pogoda ma spory wpływ nawet pomimo małej odległościoami pomiędzy nadajnikami. Więsze opady śniegu czy deszczu i działanie sieci było bardzo kiepskie lub zupełnie brak.

smario11 napisał:
    Dobrze zrobione radio ma wielokrotnie wieksza wydajnosc niz VDSL. Jedynie ethernet i swiatlowod moze konkurowac.

Wg mnie radio w jakiej kolwiek postaci nie ma nic wspólnego z prawdziwym dostępem do sieci, jest to jakaś alternatywa ale zazwyczaj wtedy kiedy wszystko inne już zawiodło.

VDSL2 ma ogromne możliwości ale także wymaga odpowiedniego okablowania z czym u nas w kraju jest ciężko. Co do ethernetu i kablach max 100m jest on raczej ostatnią milą do klienta np w bloku, ale na większe sieci po prostu jest bez sensu. Światłowód owszem jest przyszłością z tym że wiąże się to z odpowiednimi nakładami finansowymi szczególnie na sprzęt, a prowizorki na światłowodzie działają tak samo jak każde inne .... prowizorki :)

smario11 napisał:
    Jestem pewny ze ja po radiu mam wiecej i na lepszych parametrach niz 99,99% uzytkownikow tutaj na forum

Trochę szufladkujesz ludzi wg swoich potrzeb, jeden będzie chciał mieć 100Mbit/s czy więcej aby pobierać filmy 1080p, drugiego usatysfakcjonuje usługa marnej prędkości byle tylko działała 24/7 o co ciężko u lokalnych dostawców.

smario11 napisał:
    Portow nikt nie bloku ani nawet nie robi sie priorytetow bo za duzy koszt jesli chodzi o sprzet. Jesli brakuje pasma to sie go dokupuje. W hurcie nie jest drogi internet. Roznica miedzy 100Mbit a 500Mbit nie jest duza. Maks dwa razy wiecej a przewaznie 1,5 x wiecej za pasmo 5x wieksze

Wydaje mi się iż każdy z dostawców na swoim routerze brzegowym ma coś na wzór mniej lub bardziej rozbudowanego QOSa, ruch DNS i parę innych zawsze musi mieć pierwszeństwo przed torrentami itd ... po prostu aby sieć funkcjonowała dla wszystkich klientów w miarę zadowalający sposób. Co do ceny pasma może i dla małego ISP nie jest duży kłopot aby praktycznie "zagwarantować" każdemu tyle ile było w umowie, ale jak sieć ma kilkanaście tysięcy abonentów + pakiety po 100Mbit/s to zaczynam szczerze wątpić w teorię że kolejkowanie nie jest potrzebne, bo jest i to na pewno bardzo zaawansowane.

Dodano po 27 [minuty]:

CHACA napisał:
    20pln za podtrzymanie numeru, ale musi być.

To nie tak, opłata jest za utrzymanie łącza a nie za podtrzymanie numeru. Opłata jest czystym kaprysem TP nic więcej nic mniej.

Wyjaśnijmy sobie jedno u klienta na linii jest telefon i ADSL, ale po stronie centrali są to dwa zupełnie nie zależne od siebie urządzenia, i to w centrali ich wspólna trasa się kończy. ADSL nie wymaga do działania aby na linii był aktywny telefon i odwrotnie.

Tak przy okazji, to ja nie wiem jak jest w innych krajach ale jak patrzę na oferty telefonu stacjonarnego to płakać się chce. Ceny drogie zarówno samych abonamentów jak i połączeń, niby kiedyś bardzo popularna metoda komunikacji i każdy ją posiadał to teraz z osób które znam tylko dwie mają telefon stacjonarny w znaczeniu Netia / TP. Fakty są takie iż telefon stacjonarny w domu ma sens i to spory bo komórka się może rozładować, czasami jej nie słychać itd ... stacjonarka jest rozwiązaniem na tyle dobrym iż dodzwonić zawsze się da. Z tym że mało kto zechce płacić po 30zł/mc tylko po to aby odbierać połączenia skoro w tej cenie mamy nielimitowane połączenia u dostawców GSM. Nie wiem gdzie jest sens mieć infrastrukturę aby podłączyć całe miasto, ale nie mieć klientów z powodu cen. Od 4 lat mam telefon VOIP z kosztami utrzymania maksymalnie kilka złoty na miesiąc (dosłownie kilka w przedziale 0 - 5zł max), może kiedyś firmy wrócą po rozum do głowy i wpadną na pomysł że lepiej mieć dużą ilość klientów, niż mieć garstkę płacących krocie za usługę nie wartą tej ceny. Mówiąc sobie szczerze osoby posiadające stacjonarkę to w większości starsze osoby które już nie chcą zmian, lub te co go mieć muszą. Prosty abonament za te max 20zł/mc z nielimitowanymi na stacjonarne w kraju spowodował by że sporo osób do stacjonarki by wróciło no ale prościej jest wszystko sprzedać bo przecież (nam) się nie opłaca :(

0
  • #20 25 Wrz 2013 07:05
    2278665
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 25 Wrz 2013 09:51
    okular766
    Uczeń

Mi zaśpiewali 30zł za utrzymywanie łacza i moge NEO brać za 60zl (5Mb/s)
    Po co płacić to 30zł jak i to pewnie nigdy linii nie zmodernizują tak żebym mial te 10Mb/s.
    Nie rozumiem tej opłaty teraz telefonu nie mam aktywnego a łącze nadal jest i nie place ani grosza, a internet wezmę to bede musiał 30zł płacić za utrzymywanie linii TP (co ona sie zużywa?) .

Co do radiówki jeśli koleś bierze 100Mb i daje to 50osobą w umowie 10Mb to ja takie cos dziękuje bardzo. Myślałem ze daje 10osobom tak że prędkosć w umowie dodana daje tyle Mb ile on dostaje z internetu.
    To co w takiej sytuacji jak wszyscy pobierają na maxa to wtedy nie mają nawet 1/2 obiecywanej prędkości? W Neo to chociaż mam 5Mb i cały czas tyle i moge 5Mb/s pobierać przez 24h/7dni 365dni w roku i z reguły u mnie ściąganie leci na maxa cały czas i jest stałe.

A że się tak spytam skad dostawca radiówki bierze te 100 czy 300Mb czy 500Mb? Bo chyba nie z tp?

0
  • #22 25 Wrz 2013 11:20
    seb235
    Poziom 27  

okular766 napisał:
    A że się tak spytam skad dostawca radiówki bierze te 100 czy 300Mb czy 500Mb? Bo chyba nie z tp?

Od dostawców hurtowych typu TK telekom, atman, GTS itd ...

okular766 napisał:
    Mi zaśpiewali 30zł za utrzymywanie łacza i moge NEO brać za 60zl (5Mb/s)
    Po co płacić to 30zł jak i to pewnie nigdy linii nie zmodernizują tak żebym mial te 10Mb/s.
    Nie rozumiem tej opłaty teraz telefonu nie mam aktywnego a łącze nadal jest i nie place ani grosza, a internet wezmę to bede musiał 30zł płacić za utrzymywanie linii TP (co ona sie zużywa?) .

Czy ty płacisz i kożystasz z usług czy nie linia degraduje się tak samo :)

okular766 napisał:
    Co do radiówki jeśli koleś bierze 100Mb i daje to 50osobą w umowie 10Mb to ja takie cos dziękuje bardzo. Myślałem ze daje 10osobom tak że prędkosć w umowie dodana daje tyle Mb ile on dostaje z internetu. To co w takiej sytuacji jak wszyscy pobierają na maxa to wtedy nie mają nawet 1/2 obiecywanej prędkości?

Nikt tak nie robi (niestety), łącze jest zazwyczaj sporo mniejsze niż się sprzedaje itd ... Uznaje się iż nie wszyscy jednocześnie korzystają z sieci, poza tym nie wszyscy na raz zaczynają pobierać bo większość to przegląda stronki czy poczte pobierze. A jak wszystkie teorie zawodzą to na końcowym urządzeniu dostawcy są już odpowiednie regułki które ruch DNS, WWW itd ... traktują z najwyższymi priorytetami, a torenty są na szarym końcu. Dzięki czemu jak klient chce przeglądać www to przycina się torenty itd ... czysto automatyczny proces który dba o działanie sieci a ISP nie dostał po dupie.

okular766 napisał:
    W Neo to chociaż mam 5Mb i cały czas tyle i moge 5Mb/s pobierać przez 24h/7dni 365dni w roku i z reguły u mnie ściąganie leci na maxa cały czas i jest stałe.

TP czy netia tak samo sprzedają więcej niż mają z tym że wiadomo te łącza są na prawdę spore i ciężko o ich wysycenie. Ale poza tym to co piszesz to jest fakt usługi od TP czy Netii działają praktycznie 24/7 może nie jest idealnie bo do ideału daleko ale jakość usług zdecydowanie jedna z wyższych :)

0
  • #23 25 Wrz 2013 17:15
    okular766
    Uczeń

Na wsi? Coś Ty u nas nie ma światłowodów to jakim cudem po kablu jest 5mb/s a radiówka 10 albo 20 jak antena jest w tej samej wsi?

W jakim sensie sie degraduje bo nie rozumiem?

ISP czyli?
    To net do dupy, a ściąganie z ego, catchare itp jak idzie?
    No ale dlaczego po kablu np z neostrady zawsze jest prędkość stała nie obiecane 10 ale 5 ale zawsze mam 5Mb/s czy to w nocy czy w wigilie czy... Nie ma tak że mi spada, albo mam ponad 5.

No ja na neo moge ściągać 365dni 24h /7 cały czas i zawsze leci 5,00Mb nie ma mniej/wiecej.

0
  • #24 25 Wrz 2013 18:16
    seb235
    Poziom 27  

okular766 napisał:
    Na wsi? Coś Ty u nas nie ma światłowodów to jakim cudem po kablu jest 5mb/s a radiówka 10 albo 20 jak antena jest w tej samej wsi?

Wiesz co zazwyczaj wygląda to tak że kupuje się punkt styku u danego operatora a później dosył robi się na własną rękę, może to być radiolinia, może być prosty kabel światłowodowy czy cokolwiek innego. Ogólnie jak ktoś chce być dostawcą to bez problemu sobie znajdzie sposób jak dociągnąć łącze tam gdzie go potrzebuje :)

okular766 napisał:
    W jakim sensie sie degraduje bo nie rozumiem?

Chodzi o wpływ czynników atmosferycznych na linię, elementy łączenia okablowania, czy "łaty" po przypadkowych uszkodzeniach kabla jak i tych po szkodnikach.

okular766 napisał:
    ISP czyli?

Internet Service Provider - Dostawca usług internetowych

okular766 napisał:
    To net do dupy, a ściąganie z ego, catchare itp jak idzie?

Tutaj wszystko zależy od dostawcy, ile ma, ile sprzedaje, jaki ma sprzęt, jaka konfiguracja itd ... nie ma zasady :)

okular766 napisał:
    No ale dlaczego po kablu np z neostrady zawsze jest prędkość stała nie obiecane 10 ale 5 ale zawsze mam 5Mb/s czy to w nocy czy w wigilie czy... Nie ma tak że mi spada, albo mam ponad 5.

To jest tak modem <=> DSLAM, w przypadku TP jeszcze mechanizm DLM stabilizują usługę na taką prędkość aby klientowi to stabilnie działało. Z tym że to nie są parametry stałe bo na nie wpływa tak na prawdę wszystko, podłączą kogoś na sąsiadującej parze i może się okazać iż synchronizacja spadnie do 2Mbit/s a jak nałapią klientów więcej niż mieli w planach to przeciążenie centrali i też dupa bo synchro super a internet do dupy :)

okular766 napisał:
    No ja na neo moge ściągać 365dni 24h /7 cały czas i zawsze leci 5,00Mb nie ma mniej/wiecej.

Oby tak dalej, z tym że pamiętaj tutaj liczy się nie jeden klient ale aby usługa działała wszystkim :)

Niestety polskie warunki są takie iż większość sieci dostępowych TP nie przechodziło modernizacji od czasów ich budowy. Sęk w tym że nikomu się ich nie opłaca wymieniać tylko się ciśnie ile się da poprzez coraz to nowszy sprzęt, nowe systemy dobierania prędkości i stabilizacji linii. Nawet poważne uszkodzenie łata się poprzez wymianę krótkiego odcinka kabla i na tym się wszystko kończy. Zazwyczaj sytuacja jest taka że albo kiepski kabel, albo długa linia albo jedno i drugie jednocześnie. Z tym że w komfortowej sytuacji są mieszkańcy dużych osiedli w dużych miastach gdzie jest konkurencja i każdy rozwijać się musi, a mniejsze wioski itd ... modernizacja nie ma sensu bo z braku możliwości i 1Mbit/s klient kupi :)

0
  • #25 26 Wrz 2013 09:50
    okular766
    Uczeń

Cytat:
    Wiesz co zazwyczaj wygląda to tak że kupuje się punkt styku u danego operatora a później dosył robi się na własną rękę, może to być radiolinia, może być prosty kabel światłowodowy czy cokolwiek innego. Ogólnie jak ktoś chce być dostawcą to bez problemu sobie znajdzie sposób jak dociągnąć łącze tam gdzie go potrzebuje Smile

Radiolinia to już wifi więc siłą rzeczy czy połączenie wifi nie obniży tego transferu? Bo jednak sami piszecie ze bezprzewodowe jest do d...y a najlepiej po kablu.
    A zwykłą skrętką po 1zł =1m jakby facet chciał to nie połączy całej miejscowości?

Cytat:
    Chodzi o wpływ czynników atmosferycznych na linię, elementy łączenia okablowania, czy "łaty" po przypadkowych uszkodzeniach kabla jak i tych po szkodnikach.

No tak ale jak net działa to w jakim sencie sie degraduje, po kablu albo będzie połączenie albo go nie będzie, może być coś pośrodku?

Cytat:
    Tutaj wszystko zależy od dostawcy, ile ma, ile sprzedaje, jaki ma sprzęt, jaka konfiguracja itd ... nie ma zasady
    Ale ogólnie tych dostawców co można ich znaleśc za pomocą zwykłego routera, karty WLAN WIFI to omijac szerokim łukiem? Bo pracują na 2,4Ghz dlaczego tą częst. odradzacie?

Cytat:
    To jest tak modem <=> DSLAM, w przypadku TP jeszcze mechanizm DLM stabilizują usługę na taką prędkość aby klientowi to stabilnie działało. Z tym że to nie są parametry stałe bo na nie wpływa tak na prawdę wszystko, podłączą kogoś na sąsiadującej parze i może się okazać iż synchronizacja spadnie do 2Mbit/s a jak nałapią klientów więcej niż mieli w planach to przeciążenie centrali i też dupa bo synchro super a internet do dupy Smile
    nie strasz mnie, czyli ja sie mam cieszyc że mam 5mb zamiast 1 czy 2? A to na 10Mb to nigdy nie mam co liczyć? To ja taki net mam w d...e jak za 90zł tylko 5Mb a na radiówce miałbym 10-20Mb/s a 4Mb za 30-40zł

Słyszałem też ze TV zwalnia neo, to TV Neo idzie przez kabel do domu tz po necie?

Bo to jest coś nie tak, kolega mieszka w blokach i ma bardzo tanio 250 czy 300Mb/s a na wsi to ludzie mają 2Mb max albo u mnie 5Mb/s max na linii, a troszke dalej bez problemu mają neo 20Mb czy 100Mb możliwe to?

Mając linie tp w domu to skad neta moge miec najtaniej i jakie są jeszcze alternatywy? Netie wkoncu moge miec czy nie na tp? Jak tak to komu placę za linie? Słyszałem ze multimedia moge miec to prawda? Z czego sam wiem (dzwonilem) do netii mi nie chcą założyc bo niby mi mówią ze linie mam nieaktywną a oni nie majalinii doprowadzonej do mojego domu. aLe sąsiad ma netie na tp.

0
  • #26 26 Wrz 2013 12:09
    seb235
    Poziom 27  

okular766 napisał:

Radiolinia to już wifi więc siłą rzeczy czy połączenie wifi nie obniży tego transferu? Bo jednak sami piszecie ze bezprzewodowe jest do d...y a najlepiej po kablu.
    A zwykłą skrętką po 1zł =1m jakby facet chciał to nie połączy całej miejscowości?

Radiolinie zazwyczaj mają taki sprzęt że wszystko będzie bez najmniejszego problemu, najsłabszym i najtańszym elementem jest urządzenie klienta.

Co do skrętki faktycznie ona jest tania, ale sieć ethernetowa ma ograniczenia w postaci długości kabla który może mieć maksymalnie 100m. Czyli mniej więcej co 100m musi być montowany switch który wymaga osobnego zasilania, oczywiście może go zasilać klient ale jak podsieć by miała 3KM to na tym odcinku trzeba zamontować 30 switchy a co za tym idzie 30 użytkowników je zasila. Z tym że wystarczy aby jeden odłączył zasilacz z gniazdka aby reszta sieci internetu nie miała, podobnie się stanie jak jeden z switchy padnie. Ludzie są różni, ktoś usłyszy ledwo burzę gdzieś z daleka i wypnie zasilacz zanim sobie przypomni aby go włączyć bez neta będziesz pół dnia.

okular766 napisał:
    No tak ale jak net działa to w jakim sencie sie degraduje, po kablu albo będzie połączenie albo go nie będzie, może być coś pośrodku?

Tak ale to nie jest kabel który ma przenosić napięcie 230V, bo takiemu to nie zależy. Tutaj mówimy o kablu który przenosi konkretne częstotliwości (ich pasmo) szybciej można to porównać do fal radiowych niż do kabla z prądem. Miedź także ma to do siebie że się utlenia, przez co linie się degradują - lepiej nie będzie :)

okular766 napisał:
    Ale ogólnie tych dostawców co można ich znaleśc za pomocą zwykłego routera, karty WLAN WIFI to omijac szerokim łukiem? Bo pracują na 2,4Ghz dlaczego tą częst. odradzacie?

Z powodu dużego zaszumienia na 2,4, co wpływa na jakość połączenia.

okular766 napisał:
    nie strasz mnie, czyli ja sie mam cieszyc że mam 5mb zamiast 1 czy 2? A to na 10Mb to nigdy nie mam co liczyć? To ja taki net mam w d...e jak za 90zł tylko 5Mb a na radiówce miałbym 10-20Mb/s a 4Mb za 30-40zł

Szczerze? Jeżeli tak to powiem Ci wprost zapomnij - lepiej nie będzie. (chyba ze w domu instalacje masz wadliwą) Do puki TP nie zmodernizuje linii (na co szanse są zerowe) lub nie postawi bliżej centrali to nic się nie polepszy. Z tym że centrale stawia się tam gdzie jest duża gęstość zaludnienia i inwestycja się zwróci. Nikt nie postawi centrali dla kilku czy kilkunastu osób :)

okular766 napisał:
    Słyszałem też ze TV zwalnia neo, to TV Neo idzie przez kabel do domu tz po necie?

Zależy od umowy, sprzedawana jest IPTV czyli przez kabel, oraz wersja z anteną satelitarną.

okular766 napisał:
    Bo to jest coś nie tak, kolega mieszka w blokach i ma bardzo tanio 250 czy 300Mb/s a na wsi to ludzie mają 2Mb max albo u mnie 5Mb/s max na linii, a troszke dalej bez problemu mają neo 20Mb czy 100Mb możliwe to?

Bo w bloku jest kablówka i to pewnie nie jedna, konkurują z sobą o klienta rozwijają się i ceny także opuszczają.

okular766 napisał:
    Mając linie tp w domu to skad neta moge miec najtaniej i jakie są jeszcze alternatywy? Netie wkoncu moge miec czy nie na tp? Jak tak to komu placę za linie? Słyszałem ze multimedia moge miec to prawda? Z czego sam wiem (dzwonilem) do netii mi nie chcą założyc bo niby mi mówią ze linie mam nieaktywną a oni nie majalinii doprowadzonej do mojego domu. aLe sąsiad ma netie na tp.

Rozumiem że masz dostępną linię TP, pamiętaj o jednym usługa BSA świadczona przez multimedię, Netię, T-Mobile itd ... to jest w 100% neostrada z tym że fakturę masz od innej firmy. To dla Ciebie zmieni tylko tyle że w przypadku awarii na wszystko będziesz czekał bo ty zgłosisz problem dostawcy BSA on to wyśle do TP później TP odpowiada dostawcy itd ... Jednym słowem jest to strata czasu. Także jak masz do wyboru BSA to zostań na Neostradzie przynajmniej wiesz do kogo uderzyć z problemem. Jedyna możliwość aby się coś polepszyło to LLU netii o ile jesteś w zasięgu, procedura ta wygląda tak że owszem netia dzierżawi od TP kabelki z tym że wpina je pod własny DSLAM. Ma to plusy w postaci braku systemu DLM i synchronizacja ustawia się dynamicznie za pomocą Adaptive Bitrate co może dać kilka Mbit/s więcej. Aczkolwiek wszystko musisz ustalić na infolinii.

Nie jestem pewien ale kto wie czy do aktywacji LLU nie będziesz musiał najpierw założyć telefonu od TP :/

0
  • #27 26 Wrz 2013 16:40
    okular766
    Uczeń

1/

Cytat:
    Tak ale to nie jest kabel który ma przenosić napięcie 230V, bo takiemu to nie zależy. Tutaj mówimy o kablu który przenosi konkretne częstotliwości (ich pasmo) szybciej można to porównać do fal radiowych niż do kabla z prądem. Miedź także ma to do siebie że się utlenia, przez co linie się degradują - lepiej nie będzie
    to ile lat taka skrętka przeżyje i jakie będą objawy że już jest stara?

2/
    Cytat:
    . (chyba ze w domu instalacje masz wadliwą)
    jak wadliwą jak net mam i połączenie jest

3/
    Cytat:
    Zależy od umowy, sprzedawana jest IPTV czyli przez kabel, oraz wersja z anteną satelitarną.
    przez kabel co net płynie? i jednoczesnie klient ma wolniejszy net? Takie HD to chyba z 10Mb/s potrzebuje

4/Ale co ma się popsuć w neo/netii ja od tylu lat mam i nigdy nic się nie działo, etc.

5/A weź mi wyjaśnij te skróty prosze:
    BSA
    LLU
    DSLAM
    DLM
    Adaptive Bitrate
    Te 2 ostatnie to same abonentom obniżają prędkość internetu w jakim celu? kiedyś tego nie było?

6/seb235 a te 100m skrętki to kto tak ustanowił? Jak jest router i idzie 100m skrętki i ktoś podłączy do PC to czym będzie się róznił jego net od kolesia co sobie da przez kompem prosty router, to co będzie miał lepiej w czym?

0
  • #28 26 Wrz 2013 16:47
    Qardius
    Poziom 21  

Obniżanie prędkość to stabilizowanie łącza a ten ruter przed kompem to raczej nie potrzebny no chyba że wifi "koleś" chce.

0
  • #29 26 Wrz 2013 17:03
    okular766
    Uczeń

A czemu wcześniej pisaliście ze router wzmacnia sygnał wiec czy będzie routeer czy nie to net będzie chodzil tak samo?

0
  • #30 26 Wrz 2013 17:10
    Qardius
    Poziom 21  

Z dobrym kablem to 100m nie powinno być problemu. Internet będzie chodził pewnie dobrze, ale na większe odległość będzie potrzebne coś do wzmocnienia sygnału po drodze.

0
  Szukaj w 5mln produktów