Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows - Zmiana podzespołów przy wersji OEM

24 Wrz 2013 18:01 11217 10
  • Poziom 2  
    Witam,

Zastanawiam się nad wymiana podzespołów min. płyta główna, procek i karta graf.
    Mam Windows 7 64bit OEM PL (mam pudełko, płyte itp). Czytałem że oprogramowanie OEM może działać tylko na jednym sprzęcie. I czy jeśli wymienię owe podzespoły to nie będzie problemu z systemem ? Szkoda wydawać 370 zł na nowy. :) Napiszcie jak to jest z tymi systemami OEM.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 14  
    nie, nie bedzie problemu bo to wciaz bedzie jeden komputer...
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 31  
    Pojęcie "jeden sprzęt" oznacza, że nie możesz korzystać z jednego klucza na 2 komputerach. Jeżeli wymienisz sprzęt to się nic nie dzieje. Klucz nie jest przypisany pod płytę główną, ramy itd.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedz. No nie wiem bo martwiło mnie na przykład na Wikipedii coś typu -

Cytat: Wikipedia

"Wady: przypisanie oprogramowania do jednego komputera lub jego części. Uniemożliwia to ponowną instalację oprogramowania na nowszym sprzęcie zakupionym przez użytkownika tego oprogramowania."

"Oprogramowanie OEM jest nierozerwalnie połączone z komputerem (lub jego częścią), na którym jest ono zainstalowane."

Przez to się zmartwiłem że klucz mógł się przypisać do płyty głównej lub HDD
  • Poziom 39  
    Jeśli wymienisz płytę główną, a na niej kontroler dysków twardych, kartę sieciową, procesor i pamięć RAM to wykładnia jest jasna: tworzysz nowy komputer bo zmieniasz kluczowe składniki komputera.
    Oprogramowanie OEM jakie kupiłeś oddzielnie od sprzętu może być używane legalnie - czyli licencjonowane - tylko na tym komputerze na którym pierwotnie zostało zainstalowane.

Microsoft napisał:
    The End User Software License Terms is granted to the end user by you, the system builder. It is related to the OEM System Builder License for the PC on which it was originally installed.

You are required to support the license on that original PC, but you cannot support a license that has been moved from a PC that you manufactured to one that you did not. This is one of the key reasons an OEM System Builder License can’t be transferred.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Licencja OEM pozwala na modernizację komputera, np. możesz dołożyć RAM, wymienić kartę grafiki, napędy ale nie może to być jednoczesna wymiana na taką skalę. Chyba, że zrobi to serwis w ramach naprawy, a nie w ramach modernizacji "bo poprzedni sprzęt był za słaby".

Microsoft również napisał:
    Generally, an end user can upgrade or replace all of the hardware components on a computer—except the motherboard—and still retain the license for the original Microsoft OEM operating system software. If the motherboard is upgraded or replaced for reasons other than a defect, then a new computer has been created. Microsoft OEM operating system software cannot be transferred to the new computer, and the license of new operating system software is required. If the motherboard is replaced because it is defective, you do not need to acquire a new operating system license for the PC as long as the replacement motherboard is the same make/model or the same manufacturer's replacement/equivalent, as defined by the manufacturer's warranty.

Klucz jaki otrzymałeś z oprogramowaniem zostanie w procesie aktywacji przypisany do unikalnego identyfikatora instalacji, w skład którego kluczową rolę będą odgrywać identyfikatory wymienionych wyżej elementów. Najwięcej do powiedzenia ma tu karta sieciowa bo numery MAC są w założeniu niepowtarzalne.
    Dlatego sama instalacja na nowym sprzęcie się powiedzie, jednak nie będzie to w zgodzie z licencją i podczas aktywacji na innym sprzęcie możesz być niemile zaskoczony jej odmową.

Niestety. Taka wymiana podzespołów w przypadku zakupionego przez Ciebie Windows 7 OEM wymaga uzyskania nowej licencji na oprogramowanie.
  • Poziom 30  
    Potwierdzam to, co napisał ZbeeGin, system w wersji OEM jest kupowany razem ze sprzętem i przy aktywacji przypisany do tego sprzętu. Dopiero wersja BOX umożliwia przenosiny licencji na inne komputery (oczywiście nie w jednym czasie).

Druga sprawa, że nie wiadomo dokładnie do których podzespołów system się przywiązuje w momencie aktywacji. Więc jeśli resztę komputera zostawiasz bez zmian, na twoim miejscy spróbowałbym po przełożeniu podzespołów aktywować system przez internet(jeśli możesz to nie zmieniaj jeszcze karty graficznej, żeby zostało jak najwięcej "starych" podzespołów), a jeśli się nie powiedzie, próbować aktywacji telefonicznej przez automat, a w dalszym kroku rozmowy z konsultantem z wyjaśnieniem sytuacji. Myślę że warto spróbować, chyba, że to sprzęt firmowy gdzie w wypadku jakiejś kontroli musisz mieć papiery czarno na białym.
  • Poziom 39  
    masterten napisał:
    Potwierdzam to, co napisał ZbeeGin, system w wersji OEM jest kupowany razem ze sprzętem i przy aktywacji przypisany do tego sprzętu.

W Polsce można kupić wersje OEM bez sprzętu, ale na "naciąganych" zasadach bycia System Builderem.

masterten napisał:
    Druga sprawa, że nie wiadomo dokładnie do których podzespołów system się przywiązuje w momencie aktywacji.

Wiadomo. Zostało to rozpracowane i można o tym poczytać w tym artykule.
    http://www.licenturion.com/xp/fully-licensed-wpa.txt
    Zapewne w nowszych systemach Microsoft nieco tam pozmieniał (np. wagi bitowe komponentów), ale cała idea pozostała taka sama.
  • Poziom 2  
    Ajj szkoda. Wydaje mi się że tak jak np w laptopach przypisuje się do dysku twardego chociaż trafiają się też te przypisane do płyty głównej. Co do karty to wątpię bo wbudowanej nie posiadam a adres mac można zawsze zmienić w wierszu poleceń o ile pamiętam. No cóż jak złoże to zobaczę czy da rade na tym dysku przeinstalować legalnie a wcześniej też skontaktuje się z MS'em. Dzięki za pomoc :)
  • Poziom 18  
    [quote="KoZaKo"]Ajj szkoda. Wydaje mi się że tak jak np w laptopach przypisuje się do dysku twardego chociaż trafiają się też te przypisane do płyty głównej. Co do karty to wątpię bo wbudowanej nie posiadam a adres mac można zawsze zmienić w wierszu poleceń o ile pamiętam. No cóż jak złoże to zobaczę czy da rade na tym dysku przeinstalować legalnie a wcześniej też skontaktuje się z MS'em. Dzięki za pomoc :)[/quote]

Z wiersza zmienisz tylko wysyłany na świat MAC. Fizycznie go nie zmieniasz (chyba, że programatorem). Podczas wymian płyt głównych raz zdarzyło mi się, że nie można było ponownie aktywować systemu telefonicznie. Najrozsądniej będzie uzyskać z serwisu potwierdzenie, że komponenty musiały zostać wymienione na inne z braku dostępności oryginałów i to powinno wystarczyć podczas rozmowy z M$
  • Poziom 2  
    Nie no wiesz ja kupie i sam powymieniam. Może powiem po prostu że chciałem wymienić procesor a że był pod inna podstawkę to musiałem wymienić też płytę główną :P
  • Poziom 39  
    Dyskusja zaczyna podpadać pod porady typu: jak "zbajerować" Microsoft by aktywować system OEM na innym sprzęcie, co spowoduje jej rychłe zamknięcie z wiadomych chyba względów.