Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym lepiej ogrzewać wodę -

25 Wrz 2013 14:07 1899 2
 • Poziom 2  
  Stoję przed wyborem bojlera lub ogrzewacza przepływowego. Czy jest jakiś prosty schemat doboru, typu jeśli to, to wybierz to? Kiedy jaki system ogrzewania wybrać, żeby się po miesiącu nie denerwować?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 35  
  Po pierwsze, czy wchodzi w rachubę jedynie podgrzewanie wody energią elektryczną, czy też jest tam doprowadzenie gazu ziemnego i czy warunki kominiarskie pozwalają na zastosowanie gazowego podgrzewacza przepływowego (Junkersa). Jeśli są warunki dla podłączenia Junkersa, to najlepszy będzie właśnie piec łazienkowy. Ciepła woda jest podgrzewania zdecydowanie taniej niż prądem, oraz jest dostępna w każdej chwili i w nieograniczonej ilości.
  Jeżeli gazu nie ma i pozostaje podgrzewanie wody prądem, to praktycznie wchodzi w rachubę jedynie bojler, chociaż ma pewne wady, np. duże gabaryty i ciężar (by mieścił dostateczną ilość gorącej wody). Elektryczny podgrzewacz przepływowy wymaga przede wszystkim dostosowania instalacji elektrycznej do tak dużego obciążenia i odpwoiedniego przydziału mocy. Najmniejsze podgrzewacze przepływowe elektryczne mają moc 3,5 kW, a to jest natężenie prądu ok. 16A, czyli maksymalnia moc, jaką można podłączyć do normalnego gniazdka jednofazowego z uziemieniem (oczywiście, jeśli przewody mają odpowiedni przekrój i gniazdko nie jest jakimś zabytkiem - dawne gniazdka były na 10A, obecnie produkowane są na 16A). Taki podgrzewacz daje bardzo mały strumień wody słabo ogrzanej (woda ma może temperaturę ciała czlowieka, przy bardzo cienkim strumieniu). Komfort użytkowania ciepłej wody (napełnianie wanny, prysznic - zwłaszcza w zimie, gdy zimna woda jest bardzo zimna) wymagałby podgrzewacza o mocy 18kW (piec gazowy ma jeszcze trochę większą moc). Produkuje się elektryczne podgrzewacze o takiej mocy, ale rzadko kiedy instalacja elektryczna jest dostosowana do takiego obciążenia. Oczywiście podgrzewacz tej mocy (każdy powyżej 3,6kW) musi być zasilany prądem trójfazowym (podłączony na stałe przez elektryka, lub do gniazda przemysłowego - tzw. siłowego za pomocą wtyczki trójfazowej, takiej czerwonej). Także instalacja elektryczna w lokalu (budynku) musiałaby być dostosowana do obciążenia tak dużą mocą, co wiąże się nie tylko z doprowadzeniem prądu trójfazowego, ale i zastosowaniem przewodów o wystarczająco dużym przekroju.
  Bojler - nawet duży - nie ma większej mocy niż 2kW (czajnik ma często większą), więc może być podłączony do każdego gniazdka jednofazowego (wystarczy nawet bezpiecznik 10A, jeśli jest to obwód samego bojlera). Podsumowując, wybór jest zdeterminowany na ogół przez możliwości zasilania prądem i pozostaje tylko bojler, chyba, że są możliwości zastosowania piecyka gazowego (jest najlepszy). A może by pomyśleć o solarach?