Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do czego służą te zawory w grzejniku żeliwnym?

reod12 29 Wrz 2013 01:41 3183 1
  • #1 29 Wrz 2013 01:41
    reod12
    Poziom 2  

witam wszystkich, mam pewien problem. Wprowadziłem się do nowego mieszkania i tam mam grzejniki żeliwne i na na górnej rurze mam taki o to regulator:

a na dolnej zwykły czerwony zawór:

do czego jest właśnie ten czerwony na dole?

gdy odkręce górne pokrętło aby grzejnik się nagrzał, to bardzo słychać grzejnik, chyba, że przekręce ten dolny zawór wtedy jest o wiele ciszej. ale nie wiem czy nic się nie stanie jak ten górny będzie odkręcony i woda do grzejnika będzie się nalewać, a ten dolny zakręcony i czy nie powstanie jakieś ciśnienie.

dziękuje za pomoc,
    pozdrawiam

0 1
  • Pomocny post
    #2 29 Wrz 2013 02:33
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam. Dolny zawór ten czerwony to odcinający zawór kulowy, stosowany bardzo rzadko w nowych typach instalacji do odcinania bezpośrednio grzejnika, zapewne dano go tak w przypadku cieknięcia grzejnika by mieć możliwość jego odcięcia, góry zawór to zawór termostatyczny z głowicą, w zależność jaką cyfrę ustawisz na głowicy to taką będziesz mieć temperaturkę w pomieszczeniu, zakładam iż masz 5 cyfr czyli tak wdg zakresów 1: 12 - 15 st. C, 2:15 - 18 st. C, 3:19 - 21 st. C, 4- 21 - 24 st. C, 5: 22 - 25 st. C w zależności jak ustawisz głowicę taką będziesz mieć temperaturę w danym pomieszczeniu, przykręć dolny zawór tak mniej więcej o połowę by wyeliminować syczenie, to nie zaszkodzi w grzaniu.

0