Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser CD wykrywa, ale nie odtwarza

stefcio 16 Mar 2005 11:38 4155 20
  • #1 16 Mar 2005 11:38
    stefcio
    Poziom 21  

Wszędzie opisy naprawy lasera w z CD ROMu. A ja mam wieże Daewoo („jak się niema, co się lubi to się lubi, co się ma”) i w niej czytnik płyty wykrywa bez problemów czasy utworów ilość ścieżek, ale z odczytem jest problem. Jak uda się uruchomić to przeskakuje po utworach. A żeby uruchomić płytę to trzeba ją wystartować od jakiegoś kolejnego utworu minimum czwartego lub poprzez losowe wybieranie, ale aktualnie i to teraz nie pomaga wykrywa i nić więcej. Płukałem, dmuchałem, lałem, ścierałem i jeśli pomagało to tylko chwilowo. Tajemniczego potencjometru od mocy lasera nie widzę, czy to znaczy, że powinienem już sobie darować?

0 20
  • #2 16 Mar 2005 13:16
    adrian1201
    Poziom 29  

Witam
    do tego HI-FI laser niejest drogi cala mechanika lasera okolo 50zl sam laser 30zl

0
  • #3 16 Mar 2005 14:25
    DarekRz4
    Poziom 24  

Witam !!!!

Jesli dokładnie wyczyściłeś optykę lasera to sprawdź połączenie czytnika z resztą elektroniki (taśma , przewody) mogą być poprzerywane i dlatego tak się zachowuje . Potem znajdź "tajemniczy" perek i rusz nim delikatnie uprzednio zaznaczając pierwotne położenie . Sprawdź też czy czytnik porusza się lekko po prowadnicach ( czasami wystarczy włosek z tkaniny lub ziarenko piasku ) aby zatrzymywać laser .

pozdr D.RZ

0
  • #4 16 Mar 2005 21:24
    stefcio
    Poziom 21  

Wydaje mi się że problem tkwi bardziej w mechanizmie lub elektronice odpowiedzialnej za przesuw głowicy lasera ale na to nie znam żadnej metody. Ten sprzecior to "MINI COMPONENT SYSTEM AMI - 310"

0
  • #5 18 Mar 2005 19:12
    D1C1
    Poziom 23  

Witam. Uszkodzony jest silnik napędu płyty. Przesnaruj oś silnika oliwką lub WD-40

0
  • #6 19 Mar 2005 19:21
    asylum
    Poziom 17  

Witam!
    Jeżeli płyta się obraca to silnik jest raczej O.K.Pod talerzem jest
    płytka lasera,a na niej 2PRki obok siebie.Spróbuj nimi ruszyć minimalnie
    przedtem zaznacz połozenie początkowe.Powinno pomóc.
    Pozdrawiam!

0
  • #7 20 Mar 2005 07:31
    ARservice
    Poziom 21  

Witam.
    Jaki tam masz typ lasera?Na płytce możesz mieć dwa perki ale nie od tego moze być tam balans i fokus.Sprawdz czy nie masz peerka na taśmie czasami sa tam mocowane.pozdrawiam

0
  • #8 20 Mar 2005 08:00
    stefcio
    Poziom 21  

Płytkę kreci, wykrywa tylko ma problem z uruchomieniem się od pierwszych utworów. Najszybciej można czegokolwiek posłuchać przy starcie płyty minimum z 5utworu lub wybieraniu losowym. Jest mały potencjometr kręciłem nim i przy przekręceniu go dość porządnie w jedną stronę jest lepiej, ale nie rewelacia. Na tym całym mechanizmie jest taki symbol podejrzewam, że to model ---KSL 2101ABM i jeszcze 16854C a może by dałoby rade kupić nowy tylko ile to będzie kosztować i gdzie to zamawiać. Na płytce z elektroniką zauważyłem dość dużą temperaturę tranzystorów sterujących „chyba” tymi silniczkami od napędów. Może to wina elektroniki?

0
  • #9 20 Mar 2005 17:16
    kzbyszek
    Poziom 10  

Mam ten sam problem raz w roku w swojej Aiwie. U mnie to zawsze na 100% jest zanieczyszczenie soczewki.Wyjmuję całą głowicę i czyszcę soczewkę ale z obu stron. Wykręcam 3 małe śrubki i mogę soczewkę odwrócić. Używam po prosu watki na wykałaczce i spirytusu.Czyszczę rónież tę część głowicy,która znajduje się pod soczewką czyli chyba sam laser.Wymaga to precyzji i delikatności ale efekt jest murowany.Jak masz wydać kilka dych na nową głowicę to warto spróbować bo nie masz nic do stracenia.Ja ten zabieg powtarzam od 5 lat i zawszwe skutkuje.

0
  • #10 20 Mar 2005 23:10
    waski5
    Poziom 11  

hmmmm KZBYSZEK ma dobry temat tylko on ma kss213 a tam chyba jest SOH-AD3 lub podobny -a tego chyba nie da się rozebrać tak łatwo

0
  • #11 21 Mar 2005 12:23
    stefcio
    Poziom 21  

Mój laser to KSS - 210A. W sklepie sama głowica z laserem 55zł. Dla mnie ta wieża jest tyle warta wiec może jest szansa na naprawę tego ustrojstwa. Pomużcię proszę.

0
  • #12 21 Mar 2005 21:26
    kzbyszek
    Poziom 10  

Nawet się nie zastanawiaj.Jeżęli potrafisz używać śrubokręta i masz choć odrobinę wyczucia w palcach to rozkręcaj.W Aiwie o której pisałem mam KSS212a,sądząć po symbolu głowice wyglądają pewnie tak samo.ściągnij z głowicy 2 wtyczki na taśmach wielożyłowych(zaznacz sobie która jest z którego gniazda.Potem delikatnie ściągnij kółko zębate łączące sanki głowicy z resztą mechanizmu(żeby zeszło trzeba je śćisnąć za ośkę rozwidloną od dołu).Wysuń metalowy trzpień po którym głowica jeździ i już ją możesz wyjąć w całości.Z głowicy śćiągasz plastikową osłonkę na soczewce.Potrzebny ci cienki i mały ale mocny śrubokręt żeby wykręcić 3 małe śróbki mocujące soczewkę.Muszę przyznać,że śrubki są mocno zaciągnięte i wymaga to z jednej siły a z drugiej precyzji żeby wszystkiego nie zepsuć.Śruboktęt też musi być dobrany tak,żebyś nie rozjechał łba śruby bo będzie dupa zbita.Potem czyść wszystko tak jak pisałem wcześniej iskladaj.Opisałem to tak ja wygląda to w mojej wieży,ale jeśli głowice są podobne to układ mechaniczny też powinien wyglądać podobnie.Śmiało ale delikatnie bierz się za to, bo mając w perspektywie kupno nowej i tak nic nie tracisz.Ja ten zabieg powtarzam co kilka miesięcy i zawsze z pełnym sukcesem.I napisz jak ci poszło.

0
  • #13 21 Mar 2005 22:31
    stefcio
    Poziom 21  

Dokładnie to samo co na zdieciu:-) Wszystko leży już na biurku w strzepach, obym tylko wiedział jak to puzniej złozyć.

0
  • #14 22 Mar 2005 16:07
    stefcio
    Poziom 21  

A więć wyjąłem samą głowicę z laserem z mechanizmu. Odkręciłem soczewkę i od spodu laser, bo to drugie na samym dole przyklejone to podejrzewam, że to odbiornik i tego nie ruszałem. Delikatnie zwitkiem waty trącnołem soczewkę z obydwu stron i pod lupę czy niema jakiś zanieczyszczeń. Oczko lasera też watką. A ten pryzmat czy cokolwiek to jest pod soczewką przejechałem watką i zwitkiem chusteczki higienicznej z opuszków, które widziałem pod lupą i wszystko chyba by było git gdybym nie pomógł sobie małym śrubokręcikiem przy czyszczeniu tego pryzmatu, bo zauważyłem maluteńką ryskę, ale złożyłem wszystko do kupy i podpiąłem na próbę…i kupa! Teraz jest tak laser świeci soczewka porusza się do gry i w duł, ale płyty nie widzi nawet nią już nie kręci. Czy jeśli laser płyty nie zobaczy to nie będzie kręciło płytą, bo podejrzewam, że żle złożyłem coś krzywo lub pod złym kątem lub po prostu moja ryska na „pryzmacie” długości mniej niż milimetr i szerokości mniej niż 0.1milimetra spowodowała usterkę, ale wydaje mi się, że powinno przynajmniej płytą zakręcić.

0
  • #15 23 Mar 2005 09:50
    kzbyszek
    Poziom 10  

Może ta głowica już jest walnięta z innych przyczyn niż zabrudzenie.Przykre,że ci się nie udało.Gdyby to był tylko kurz ,to pewnie poradziłbyś sobie tak jak ja i po kłopocie.Pewnie jednak będziesz musiał kupić nową.

0
  • #16 24 Mar 2005 00:10
    chrusto1
    Poziom 11  

Kss-210 a kss-212 bardzo podobnie wyglądają ale mają troche inną konstrukcje kss-212 da sie rozebrać ale kss-210 nie bo na tych trzech śróbkach jest ustawiany kąt padania lasera a co do teguo Daewo to spotkałem się z tym już pare razy i wymiana lasera nic nie pomaga uszkodzenie tkwi na płycie głównej i niewiem co jest uszkodzone zadałem nawet temat w serwisie daewo i oni na to uszkodzenie wymieniali całe płyty.

0
  • #17 25 Mar 2005 17:19
    stefcio
    Poziom 21  

„chrusto1” wykrakałeś mi! Kupiłem nowy laser i dalej kupa, przy nowym laserku to nawet nie widzę „różowego promyka” a płyty dalej niekryci. Stary laser świeci a nowy nie i przy obydwóch płytą nie chce zakręcić. Pobrałem schemat tej wieży z elektrody, ale i tak „ciemność widzę”. Ale najdziwniejsze jest to, że przy starym laserze dopóki go nie rozebrałem jako tako działo, widziało płytę i jako tako czytało, a teraz wielkie NIC, a elektroniki nie ruszałem! Czy mam sobie darować i pod wejście AUX podpiąć CD-Roma? Ewentualnie Gdzie taką płytę z elektroniką teraz dostane?

0
  • #18 27 Mar 2005 12:40
    stefcio
    Poziom 21  

Witam serdecznie to znowu ja, mam nadzieje, że już po raz ostatni.
    Panie i panowie udało się! Podczas starannego czyszczenia starej głowicy musiało dojść do jej uszkodzenia podejrzewam, że zrobiłem ryskę na tym szkiełku pod soczewką i dlatego po złożeniu nie chciał zadziałać. A w nowej głowicy nie chciał nawet świecić laser okazało się, że były zlutowane dwie ścieżki na tasiemce zasilającej „diodę laserową” zauważyłem to, kiedy chciałem przełożyć w akcie desperacji te ”diody „,święcącą ze starej głowicy do nowej. Rozlutowałem to (tak było w starej) i podłączyłem i git. Co prawda dalej są problemy z czytaniem pierwszych utworów, ale myślę, że to taki urok tego sprzętu lub modelu lasera nie bardzo sobie radzi z płytami o super jakości kupowanych na bazarze. Pozdrowionko - Stefcio.

0
  • #19 27 Mar 2005 12:56
    pan_slonik
    Poziom 22  

ta zwora co rozlutowales to jest zabezpieczenie. kazdy no moze prawie kazdy nowy laser taka posiada. po zakupie nalezy ja wlasnie rozlutowac. co do slabego czytania pierwszych sciezek przesmaruj na poczatek mechanizm. pozniej mozesz sprawdzic plyte glowna na obecnosc zimnych lutów lupa w ukladzie odpowiedzialnym za polozenie lasera. powinno pomoc.

0
  • #20 05 Lis 2006 16:42
    wojtasss75
    Poziom 10  

Witam.Mam problez z cd Micromega stage6.Laser wykrywa pyty,chodzi normalnie ale nie ma sygnału na wyjsciach ani na słuchawkach.Czy moze to byc wina lasera ?Czy może czegos innego.Prosze bardzo o jakąś pomoc!!!

0
  • #21 05 Lis 2006 20:10
    stefcio
    Poziom 21  

wojtasss75 napisał:
    Witam.Mam problez z cd Micromega stage6.Laser wykrywa pyty,chodzi normalnie ale nie ma sygnału na wyjsciach ani na słuchawkach.Czy moze to byc wina lasera ?Czy może czegos innego.Prosze bardzo o jakąś pomoc!!!

Jeśli laser pracuje czyli płytę wykrywa, kreci, zlicza czas utworu i reaguje na przyciski to zapewne masz gdzieś przerwę sygnału audio, uszkodzony przedwzmacniacz lub końcówka mocy.

Pozdro

0