Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[LOGO! 24] - CPU + moduł wejść/wyjść cyfrowych ,a Logo!Soft Comfort

saper_2 07 Paź 2013 13:22 2568 3
  • #1 07 Paź 2013 13:22
    saper_2
    Poziom 17  

Witam,

Mam przygotować projekt + poglądową wycenę sterowania urządzeniem - to jest mało istotne akurat :)

Wyklikałem (jakoś inaczej nie umiem tego nazwać) schemat-program dla Logo! w Logo! Soft Comfort (aka L!SC - za dużo pisania więc będzie skrótem ;) ) Demo v7.0.30, w symulatorze działa jak na papierze zapisano ;) i teraz przyszedł czas na wybranie sterownika.
    Przeglądałem ofertę parunastu sklepów (sklep-siemens.pl, sklep.stesar.pl, plcs.net.pl) i będę potrzebował cały zestaw startowy, czyli:
    - L!SC - pełna wersja (pozwalająca zaprogramować sterownik),
    - kabelek usb
    - sterownik 24V
    I tutaj mi wyszedł problem, otóż na cele obsługi urządzenia potrzebuję 10 wejść logicznych i 6 wyjść (+ możliwość rozbudowy/dołożenia czegoś jeszcze), a są tylko dostępne sterowniki z 8 wejściami i 4 wyjściami, więc będę potrzebował moduł 4 wejść cyfrowych i 4 wyjść cyfrowych: LOGO! DM8.
    I teraz pytanie, jako, że w L!SC Demo nie widziałem możliwości konfigurowania "dodatkowych modułów" tak więc jak to z tym jest dodatkowymi wej/wyj-ściami?
    Czy L!SC zakłada z góry maksymalną liczbę wejść/wyjść dostępną dla danego typu/grupy sterownika Logo! i ja sobie w rzeczywistości potrzebną ilość wejść/wyjść ustalam modułami (np.: max +4 x DM8 = 24I/16O) ?

Wiem, że pytanie może śmieszne/głupie ale nie rozumiem tego.
    I czy coś jeszcze będę potrzebował o czym mogę nie wiedzieć? (pomijając zasilacz :) )

Z góry informuję, że nie mam na co dzień (a od święta ;) ) styczności z PLC więc fachowe terminy są mi obce :).

0 3
  • SterControl
  • Pomocny post
    #2 07 Paź 2013 16:17
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • SterControl
  • Pomocny post
    #3 08 Paź 2013 20:25
    Thomash3
    Poziom 12  

Witam,

L!SC ma ograniczenie 24DI/16DQ jakby "narzucone z góry". Wszystkie obecne logo 0BA6/0BA7 mają takie maksymalne możliwości rozbudowy.

Modułów nie trzeba w ogóle konfigurować. Po prostu podłączamy je do sterownika i programujemy. Gdy dodamy 24 wejście cyfrowe (lub 16 wyjście cyfrowe) w programie, to po prostu nie będzie można więcej już dodać (bloczek ten zrobi się "szary").

To ograniczenie nie ma się nijak do modułów rozszerzeń. Możemy podłączyć zarówno 4xDM8 jak też i 2xDM16. Warto zauważyć, że w takiej konfiguracji będzie 20 wyjść (4 na sterowniku i 16 na modułach rozszerzeń) - ale 4 z nich nie będzie można uruchomić.

Adresowanie we/wy jest też intuicyjne: po prostu wszystko idzie po kolei tak jak moduły są podłączone.

Zestaw, który może zadziałać to np. 6ED1057-3BA00-0AA6+6ED1055-1MB00-0BA1

0
  • #4 08 Paź 2013 20:31
    saper_2
    Poziom 17  

Dziękuję szelton, i dziękuję też Thomash3 .

Tak, taki zestaw starter + 4xRL lub ew. 4x tranzystory na wyjściu modułu.

Wszystko już wiem, dziękuję wszystkim za pomoc :)

[!zamknij]

0