Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pic18f242 - jak odczytać zablokowany procesor?

stopi 20 Lis 2013 18:00 1701 3
  • #1 20 Lis 2013 18:00
    stopi
    Poziom 28  

Witam serdecznie! Potrzebuję zczytać wsad procesora PIC18F242. Mam programator Wellon VP-980. Wszystko ok, odczytuje się prawidłowa sygnatura (kod producenta, kod urządzenia) itd., ale przy próbie odczytu dostaję plik z samymi 0x00.

Oto bity ochrony, które ma ustawione (zrzut z wellona):

pic18f242 - jak odczytać zablokowany procesor?

Gdy wkładam nowy "czysty" egzemplarz - wszystkie te bity są wyzerowane (bez ptaszków).

Przebrnąłem trochę przez dokumentację i generalnie są te bity tam poopisywane (dany bit "1" oznacza "brak ochrony" danego obszaru, "0" - jako proteted). Poszczególne bity chronią odpowiednie bloki pamięci. Jednak przy próbie przestawienia tych bitów konfiguracyjnych i ich zaprogramowaniu wyskakuje ciągle "Program Fail".

Czy taki mikrokontroler - jeśli jest zabezpieczony przed odczytem/zapisem - da się w ogóle cokolwiek odblokować? Jak to jest w microchipach?

W '51 nie było tego problemu. Po prostu wystarczy poustawiać odpowiednio Lock-bity i można było wszystko odblokować.

Jeszcze jedno: pewien obszar jego pamięci zawiera bajty "USER ID". Do czego one służą..? Na obrazku widać wszystkie jako "0xFF", czyli wszystkie bity = 1

0 3
  • #2 20 Lis 2013 18:58
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 20 Lis 2013 19:01
    vania
    Poziom 22  

stopi napisał:

Przebrnąłem trochę przez dokumentację i generalnie są te bity tam poopisywane (dany bit "1" oznacza "brak ochrony" danego obszaru, "0" - jako proteted). Poszczególne bity chronią odpowiednie bloki pamięci. Jednak przy próbie przestawienia tych bitów konfiguracyjnych i ich zaprogramowaniu wyskakuje ciągle "Program Fail".

Czy taki mikrokontroler - jeśli jest zabezpieczony przed odczytem/zapisem - da się w ogóle cokolwiek odblokować? Jak to jest w microchipach?

No właśnie po to są bity zabezpieczeń żeby nie dało się odczytać programu w nim zawartego. Bity możesz tylko zaprogramować, nie da się ich zmodyfikować tak aby odblokować odczyt. Jedyne co można zrobić to skasować całość (program i bity zabezpieczeń).

0
  • #4 20 Lis 2013 19:40
    stopi
    Poziom 28  

albertb napisał:
    Da się wgrać nowy program.
    USER ID możesz wykorzystać wg. uznania

Tu chodzi o to, żeby zczytać program :) Potem przepisać do nowego. No nic. Tak też pomyślałem, że bitów zabezpieczenia po zaprogramowaniu już nie da się zdjąć..

0