logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

instalacja solarna z wykorzystaniem paneli amorficznych

faja_kanzas 07 Gru 2013 12:01 11853 34
Najlepsze odpowiedzi

Jak dobrać regulator i pozostałe elementy do małej instalacji solarnej 12/24 V z panelem amorficznym 100 W i akumulatorami samochodowymi do nocnego oświetlenia LED?

Do takiego układu lepiej wybrać panele 24V niż amorficzne 70V i zastosować zwykły regulator, bo jeden panel 100W i tak nie naładuje dużego akumulatora 200Ah — przy 28,8V dostaniesz tylko ok. 3A, więc realnie trzeba albo więcej paneli, albo mniejszy akumulator [#13033986][#13048456] Oświetlenie najlepiej zbudować na 24V i łączyć oprawy po 2 w szeregu [#13131204] Jeśli potrzebujesz też odbiorników 12V, daj przetwornicę lub stabilizator 24/12V przed takim urządzeniem [#13131204][#13131377] Gdy chcesz automatyczne przełączanie na sieć, najprościej zastosować mały zasilacz impulsowy 24V podłączony do akumulatora, a dla pełnego odłączania dodać układ kontroli napięcia, np. MMR17-V1A-U230-108 [#13131377][#13138320]
REKLAMA
  • #1 13033958
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    witam, przejrzałem nie jeden temat ale nie znalazłem odpowiedzi.
    Zainteresowałem sie panelami słonecznymi amorficznymi o mocy 100W które są dostępe na znanym portalu aukcyjnym w cenie około 240zł w momencie pisania tematu.
    Chciałbym jednen na razie a potem może i dwa lub wiecej jeżeli spełni oczekiwanie.
    Chciałbym zrobić instalacje do podświetlania.
    Panel słoneczny + jeden lub dwa akumulatorki od cieżarówki 12V 200Ah + dwa lub 3 oświetlacze led 12v po 10W lub 20W. Do tego potrzeba jeszcze regulatora tylko pytanie jakiego bo nie moge dobrać odpowiedniego.
    Aby dobrać regulator podaje dane techniczne panela słonecznego


    Dane techniczne:

    Modell SG-HN95-GG SG-HN100-GG SG-HN105-GG>

    Moc znamionowa Pmax 95W 100W 105W

    Otwarty obwod napiecia LZO 92.0V 92.0V 92.5V

    Prad zwarcia ISC lub krotki obwod

    pradowy 1.67A 1.74A 1.81A

    Napiecie przy mocy maksymalnej

    Vpmax 70V 70.5V 71.0V

    Maksymalny prad zasilania Ipmax 1.35A 1.42A 1.48A

    Temperaturowy wspolczynnik do Vmp -0.36%/K

    Temperaturowy wspolczynnik od Vmp +0.13%/K

    Temperaturowy wspolczynnik Pm -0.268%/K

    Ogniwo a-Si pojedyncze

    Rozmiary: mm 1400mm×1100mm×7mm(55.1 inches x 43.3 inches x 0.3inches)

    Ciezar 26.0kg

    Rama nie posiada

    Przednie szkło Grubość 3.2 mm

    Tylnie szkło Grubość 3.2 mm

    Puszka przłączeniowa Zgodna z Multi-Contact Type 4

    Maksymalne naprezenie systemu 1000VDC (TÜV-IEC61646) / 600VDC (UL)

    Maksymalne obciążenie Od śniegu: 5400Pa(IEC Standard) ; Od wiatru: 2400Pa(IEC

    Standard)

    Bezpiecznik 3A

    Klasyfikacja ogniowa Klasa C

    Temperatura pracy -40~+85 (-40°F ~ +185°F)

    Temperatura przechowywania -40~+85 (-40°F ~ +185°F)

    Wilgotność przechowywania <85% wilgotności wzglednej.



    prosze o informacje jaki regulator zastosować lub inne rozwiazania do tego pomysłu. A może ktoś ma taki mały system u siebie?
    Jeszcze jedno sprostowanie oświetlenie bedzie sie załączało poprzez czujnik zmierzchu
  • REKLAMA
  • #2 13033986
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Posty: 3043
    Pomógł: 48
    Ocena: 534
    Do tego nie bierz amorficznych na 70V.
    Są 24V - lepsze w Twoim przypadku. Ciut droższe, ale standardowe napięcie i regulator bez problemu dostaniesz. Poza tym przy jednym panelu zapomnij o tak dużym akumulatorze. W życiu go nie naładujesz. Zastosuj max jakieś 50Ah.
  • #3 13034478
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Posty: 812
    Pomógł: 18
    Ocena: 81
    No a co do aku - odpuść sobie kwasiaki. Chyba, że ze szrotu za 50 pln. Bo jak masz kupić drogo to lepiej trochę dorzuć i kup chociaż AGM'a. Przeżyje nieporównywalnie dłużej. Ty chcesz robić dużo cykli i będziesz dodatkowo głęboko rozładowywać, więc kwiasiak umrze bardzo szybko.
  • #4 13036518
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    Koledzy akumulatory mam z auta to i tak są do utylizacji dlatego takie duże. Podajcie namiary na sprawdzone panele i regulatory. To ze mam przejść na 24v to tyczy się paneli tak?
  • #5 13038043
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Posty: 3043
    Pomógł: 48
    Ocena: 534
    W układzie podtrzymania np. UPS do CO kwasiaki nawet nieźle żyją.
    U siebie mam 2 sztuki zwykłe samochodowe 50Ah najtaniej kupione na Allegro. Działają piąta zimę. Jak były nowe cały układ działał na nich ok. 8-9h, teraz jakieś 5-6h. Czyli nie jest źle.
    Co prawda w okładzie PV z ciągłymi cyklami ładuj/rozładuj na pewno by tyle nie przeżyły.
  • #6 13048294
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    Mam pytanie czy ktoś używa tych paneli( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2678714.html ) w połączeniu z regulatorem regulator-ladowania-10a-panel-sloneczny-12v-24v
    Ma to racje bytu? Czy coś innego wybrać?

    Moderowany przez ANUBIS:

    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

  • REKLAMA
  • #7 13048368
    juloł
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Proponuje zastanowić się nad rodzajem ładowanych akumulatorów. akumulatory kwasowo-ołowiowe najmniej mi się podobają "http://ogniwa-sloneczne.waw.pl/" dużo więcej zalet mają AGM'y i akumulatory żelowe. Najlepiej było by ładować AGM i żelowe jednocześnie a korzystać z obydwu w zależności od potrzeb mocy. Tylko jak je rozdzielić? trzeba było by na przykład przystosować/przyporządkować danemu akumulatorowi odpowiednią gałąź instalacji elektrycznej.
  • #8 13048456
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Posty: 3043
    Pomógł: 48
    Ocena: 534
    faja_kanzas napisał:
    Koledzy akumulatory mam z auta to i tak są do utylizacji dlatego takie duże. Podajcie namiary na sprawdzone panele i regulatory. To ze mam przejść na 24v to tyczy się paneli tak?

    Spoko, stare używane z samochodu sprawdzają się, ale...
    Na początek chcesz panel 100W. Przy napięciu akumulatora 28,8V (tyle potrzeba do dobrego ładowania samochodowego) i przy max mocy z panela (co jest rzadko) uzyskasz jakieś 3A (lub mniej bo regulator nie ma sprawności 100%).
    Przy tak dużych i starych akumulatorach tym prądem nie zdziałasz prawie nic, a na pewno w życiu ich nie naładujesz. Bo nawet zakładając super słoneczny dzień i ładowania prądem 3A przez 10 godzin (czysta teoria) uzyskasz zaledwie 30 teoretycznych Ah. W nocy znaczna część tego prądu "się ulotni" bo akumulatory stare i w znacznym stopniu wewnętrznie zepsute.
    No i ten jeden panel 70V - moim zdaniem nic sensownego nie zdziałasz. Albo od razu 3-krotność paneli, albo lepiej panele na 24V. Bo mając tylko 70V i 100W to mało i regulatory droższe. Mając więcej paneli na 70V to spoko, albo na 24V - standardowe tanie regulatory.
  • #9 13048657
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    to ok kupie nowy akumulator. Prosze o jakieś sprawdzone konfiguracje oraz sprawdzone urządzenia które mają racje bytu a nie tylko wydane pieniadze w błoto. bede potrzebował zasilanie 12V około 80W do poświetlenia w nocy.
  • #10 13048724
    rwxw
    Poziom 23  
    Posty: 662
    Pomógł: 5
    Ocena: 64
    Nowy akumulator nie rozwiąże problemu. Lepiej kup kilka paneli.
  • #11 13048918
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    hmm... to prosze o jakieś konkretne sprawdzone propozycje
  • REKLAMA
  • #12 13049195
    rwxw
    Poziom 23  
    Posty: 662
    Pomógł: 5
    Ocena: 64
    Putas Ci dobrze radzi, kup panele 24V, np 2x250Wp, czy 2x200Wp lub więcej i zastosuj tanie akumulatory, bo akumulatory i tak za jakiś czas się zepsują.
  • #13 13049248
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    można prosić o namiary na takie panele i kompatybilne regulatory?
  • #14 13068039
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    to ju coraz bliżej jestem realizowania takiego układy tylko jeszcze taki pytanie które panele na warkunki polskie dokładnie centrum polski są lepsze monokrystaliczne czy polikrystaliczne, róznice znam tylko jak to w praktyce jest? czy można podłączyc jednen rodzaj i drugi rodzaj panela w jeden regulator? Regulator jaki wybiore to bedzie tracer 12/24 10A lub 20 jeżeli bym dwa panele dał.
  • REKLAMA
  • #16 13076599
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    czy można podłączyć jeden rodzaj i drugi rodzaj panela w jeden regulator? Regulator jaki wybiorę to będzie tracer 12/24 10A lub 20 jeżeli bym dwa panele dał.
  • #17 13077008
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Posty: 3043
    Pomógł: 48
    Ocena: 534
    Jeśli regulator ma jeden tor MPPT to wszystkie panele powinny być takie same.
    Jeśli regulator by miał kilka torów MPPT (nie mylić z wejściami - gniazdami) wtedy można myśleć o łączeniu różnych paneli. Ale oczywiście pod każdy z torów MPPT i tak powinny być podłączone takie same panele (takie same elektrycznie)
  • #18 13131177
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    Koledzy jak z 24V które bede miał na akumulatorach wyciągnąć 12V do oświetlenia? bo przecież z jednego akumulatora nie bede tylko brał napiecia
  • #19 13131204
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Posty: 3043
    Pomógł: 48
    Ocena: 534
    Najlepiej zrób oświetlenie na 24V - po 2 żarówki w szereg.
    Lub, co jest gorsze ale zadziała, część podepnij pod jeden aku, a resztę pod drugi.
    Możesz też wziąć przetwornicę np. taką z TIR'a 24/12V. Ale to chyba najgorsze wyjście, bo będą straty,
  • #20 13131254
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    potrzebuje zrobić podświetlenie halogenami led które są teoretycznie na 230 ale wezmę wyciągne zasilacze i będą na 12V albo kupie po prostu 12V bo takie też są. to więc jak bede chciał podłaczyć 4 takie podświetlacze to raczej ciężko bedzie.
  • #21 13131280
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Posty: 3043
    Pomógł: 48
    Ocena: 534
    Jak ciężko, Będzie ideolo.
    2*12=24V
    Pociągnij zasilanie 24V i żarówki podłącz po 2 w szeregu. I będzie cacy.
    Kwestia jeszcze długości kabla. Ile metrów będzie między aku a żarówkami?
  • #22 13131321
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    około 30m. A jak bym chciał podłączyć 5 urzadzenie doświetlacz lub kamerke na 12V?
  • #23 13131338
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Posty: 3043
    Pomógł: 48
    Ocena: 534
    30m dla DC to już trochę, ale bez tragedii.
    Żarówki możesz łączyć parami ale przy 5 czy 7 sztukach to już ta metoda nie zadziała. Z kamerą 12V też może być problem. A jaki pobór prądu ma ta kamerka?
  • #24 13131347
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    około 8W

    Dodano po 1 [minuty]:

    czy jest jakiś opracowany sposób aby w pierwszej kolejności korzystać z zasilania słonecznego a jeżeli to nie bedzie wystarczające to przełaczy sie automatycznie na sieć?
  • #25 13131377
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Posty: 3043
    Pomógł: 48
    Ocena: 534
    Najpierw co do kamerki. Ja bym w ostateczności przemyślał podciągnięcie wszędzie zasilania 24V, a przed kamerką wstawić zwykły stabilizator 12v, taki za 2 złote.
    Co do przełączania na sieć.
    Są różne układy to robiące. Ale chyba najłatwiej i najtaniej można to zrobić podłączając do aku mały (wyliczony do poboru urządzeń) zasilacz impulsowy 24V lub nawet tylko 23V. Dzięki temu jak nie będzie ładowania z PV to zasilacz zapewni ciągłą pracę urządzeń i nie dopuści do rozładowania aku. Jak pojawi się napięcie z PV (zawsze powyżej 24V) to zasilacz po prostu przestanie podawać prąd i z sieci będzie brał tylko śladowe ilości prądu. Rozwiązanie najłatwiejsze, najtańsze i sprawdzone.
  • #26 13133465
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    A mozesz podac jakis konkretnodel tego zasilacza? Pulsar ma taki zasilacz w ofercie?
  • #27 13133500
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Posty: 3043
    Pomógł: 48
    Ocena: 534
    Wpisz na Allegro "zasilacz impulsowy 24V" i dobierz prąd do łącznego poboru wszystkich planowanych urządzeń. Tak żeby prąd zasilacza był większy powiedzmy o 10-20%.
  • #28 13138173
    faja_kanzas
    Poziom 19  
    Posty: 332
    Pomógł: 19
    Ocena: 35
    Zasilacz impulsowy sam przełączy sie na ładowanie w przypadku rozładowania aku? bo to co szukam to to tylko jest na stałe podawnanie zasilania, nie ma możliwości wyłączania zasilacza jeżeli napięcie jest odpowiednie. Podaj na priva odnośniki do aukcji który spełnia te wymagania że załączy sie kiedy napiecie na akumulatorze spadnie
  • #29 13138320
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Posty: 3043
    Pomógł: 48
    Ocena: 534
    Ten zasilacz będzie cały czas włączony, ale jak na aku będzie ponad 24V to po prostu nie będzie wcale ładować, bo ładowanie będzie szło z PV. W tym czasie zasilacz będzie cały czas pracował, ale bez ładowania aku. I w tym czasie będzie brał minimalną ilość prądu z sieci.
    Jak pisałem jest to rozwiązanie najtańsze i najłatwiejsze, ale nie najlepsze.
    Żeby zasilacz się zupełnie wyłączał jak aku jest ładowane z PV trzeba dodać układ mierzący napięcie na aku i załączający zasilacz jak napięcie spadnie poniżej powiedzmy 22V. To są kolejne koszty. Możesz zastosować np. MMR17-V1A-U230-108. On Ci załatwi włączanie zasilacza przy niskim napięciu aku.
  • #30 14061715
    radekone
    Poziom 13  
    Posty: 153
    Ocena: 12
    Czy można zweryfikować informacje podawane przez sprzedawców, jakoby czarne panele amorficzne działały lepiej przy 'zachmurzonym niebie' niż panele wykonane w innych technologiach? Jednakże wynalazłem informacje, że nie ciepłe dni nagrzewają się one bardziej, przez co spada ich wydajność. Gdzie jest prawda?

    Ikea we współpracy z Hanergy oferuje instalacje oparte na takich właśnie panelach 120W i tak się zastanawiam.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik rozważa instalację paneli słonecznych amorficznych o mocy 100W do podświetlania, z akumulatorami 12V 200Ah i oświetleniem LED. W dyskusji podkreślono, że lepszym wyborem będą panele 24V, co ułatwi dobór regulatora. Użytkownicy zalecają unikanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych na rzecz AGM lub żelowych, które lepiej znoszą cykle ładowania. Wskazano również na konieczność doboru odpowiedniego regulatora, najlepiej z MPPT, oraz na możliwość łączenia różnych typów paneli tylko w przypadku regulatorów z wieloma torami MPPT. Poruszono także kwestie wydajności paneli amorficznych w warunkach zachmurzonych oraz ich nagrzewania. Użytkownicy dzielili się doświadczeniami z różnymi modelami paneli i regulatorów, a także sugerowali konkretne rozwiązania dla zasilania 12V.
REKLAMA