Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele fotowoltaiczne słoneczne GS-46, łączeni, uziemienie, PID

27 Kwi 2018 11:09 1143 9
 • Poziom 26  
  Witam, czytam od paru dni na temat paneli słonecznych i się troszkę zakręciłem...

  Chcę zrobić "elektrownię" słoneczną do ładowania akumulatora 12V/200Ah lub 24V/100Ah, posiadam 8 paneli słonecznych GS-46 :

  -TC Moc znamionowa 46W
  -Prad w punkcie mpp: 1.12A
  -Napiecie w punkcie mpp: 41V
  -Prad maksymalny: 1.40A
  -Napiecie w obw. otwartym: 58V

  Myślałem o tym aby połączyć po dwa solary w pary i te pary równolegle co mi da 82V i 4,48A (dobrze liczę ?) lub też wszystkie panele równolegle co da 41V i 8,95A (łatwiej dobrać sterownik ładowania akumulatora)

  I przy takiej konfiguracji mam kilka pytań :

  1. Czy i jak zrobić uziemienie paneli na minusie ? O co z tym chodzi, czy to jest to samo co PID ? czy przy takiej konfiguracji jest to niezbędne ? I ewentualnie jak to wykonać przy 8 panelach ?
  2. Widziałem różne schematy połączeń paneli na jednych są diody zabezpieczające/blokujące na innych nie ma, o co z tym chodzi ? Jeżeli mają być to jaki typ musiałbym zastosować u siebie ?
  3. Gdybym w przyszłości chciał podłączyć pod akumulator przetwornicę/ups to czy wraca temat uziemienia/PID ?

  p.s. co do akumulatora to daje o takiej dużej pojemności, dlatego, że nie będę z niego korzystał na co dzień, więc spokojnie może się ładować przez kilka dni...
 • Fotowoltaika
 • Poziom 32  
  Łącz śmiało - wszystkie panele równolegle co da 41V i 8,95A
  Testuj doświadczalnie bez uziemienia i bez sterownika, regulatora - bez diody zabezpieczającej.Panel jest taką diodą.
  Takie moce nikomu nie zrobią krzywdy w tygodniu nawet na największym słońcu, akumulatory to przyjmą bez ryzyka.
  Uziemienie jest zbędne gdy podłączysz pod akumulator przetwornicę/ups.
 • Fotowoltaika
 • Poziom 26  
  JESIOTR1 napisał:
  Łącz śmiało - wszystkie panele równolegle co da 41V i 8,95A
  Testuj doświadczalnie bez uziemienia i bez sterownika, regulatora - bez diody zabezpieczającej.Panel jest taką diodą.
  Takie moce nikomu nie zrobią krzywdy w tygodniu nawet na największym słońcu, akumulatory to przyjmą bez ryzyka.
  Uziemienie jest zbędne gdy podłączysz pod akumulator przetwornicę/ups.


  To na poważnie czy żart był ? Bo mnie jeszcze bardziej zatkało... Jak nic, nie dawać, nawet regulatora ładowania ?

  Co się dzieje z takim panelem jak ma na wyjściu 41V a podłączymy go bez niczego do akumulatora i napięcie spadnie do ok 13-14 ? Nic się nie uszkodzi ? (oczywiście nie licząc po dłuższym czasie przeładowania/uszkodzenia akumulatora) ?

  Na znanym portalu aukcyjnym jest pełno regulatorów i np. za ok 130 zł można kupić "SOLARNY REGULATOR ŁADOWANIA LCD MPPT 20A 12V 24V" , wszystko fajnie ładnie ale w specyfikacji nie ma nigdzie nic napisane jakie jest wejściowe napięcie z solara , znaczy siew jakim zakresie napięć pracują te sterowniki.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  JESIOTR1 napisał:
  Testuj doświadczalnie

  Teoretyzować można w nieskończoność - ale też trzeba praktykować wariantowo bez uszkodzenia akumulatora.
  Wystarczy mieć czasomierz, woltomierz i amperomierz by postawić diagnozę.
  Dobrać regulator do instalacji swego wariantu trzeba najpierw dokonać pomiarów.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17189617#17189617
 • Poziom 26  
  Ok, rozumiem , wszystko już zaczynam "czaić" , mam też ostatnie pytanie, gdybym się pokusił o montaż takiego urządzenia "INWERTER SIECIOWY MPPT 6000W 12V" , czyli podłączam panel pod inwerter i dalej do gniazda AC sieciowego aby "wspomóc" sieć domową, czy w takiej konfiguracji będę musiał jakoś uziemiać te panele ? Lub jak podłącze pod panel regulator ładowania, dalej akumulator , następnie ten inwerter i w sieć AC to już nic z panelami nie trzeba "kombinować" ?

  Jedyne czego chcę uniknąć to uszkodzenia paneli, wyczytałem że są problemy właśnie z uziemianiem i PID, czy jak dobrze myślę ten problem to tylko wtedy kiedy panele są łączone szeregowo i jest na nich napięcie np. 400V ? Chodzi o to, że jak raz się namęczę i zamontuje panele, abym nie musiał ich zbyt często wymieniać, bo koszta to akurat drugorzędna sprawa, gdyż są za "grosze".
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  A czy nie lepiej 4 panele szeregowo i dwie gałęzie otrzymasz ok.200V kupujesz ładowarkę do akumulatorów startują od 160 i wtedy przy stosunkowo cienkich przewodach po stronie pierwotnej otrzymujesz duży prąd po wtórnej prawie bez strat.
 • Poziom 26  
  klamocik napisał:
  A czy nie lepiej 4 panele szeregowo i dwie gałęzie otrzymasz ok.200V kupujesz ładowarkę do akumulatorów startują od 160 i wtedy przy stosunkowo cienkich przewodach po stronie pierwotnej otrzymujesz duży prąd po wtórnej prawie bez strat.


  Nad takim rozwiązaniem też się zastanawiałem, posiadam ładowarkę procesorową do akumulatorów, ale w nocy wyłączyła by się i rano trzeba było by ją ręcznie włączać, a tak na marginesie to takie ładowarki ,czy nawet zasilacze (100V-250VAC) będą działać na stałym prądzie ?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  procsa napisał:
  czy nawet zasilacze (100V-250VAC) będą działać na stałym prądzie ?
  Będą działać większość.

  Dodano po 59 [sekundy]:

  Miałem podłączony od laptopa.
 • Poziom 38  
  Kolega JESIOTR1 ma całkowitą rację. Warto to sprawdzić, czego się można spodziewać z panelami ustawionymi w tym miejscu gdzie mają być na stałe, bo może być rozczarowanie.
  Akurat przymierzam się też do ładowania akumulatora z paneli słonecznych. U mnie nie wyszło to optymistycznie.
  Z dwóch takich paneli
  Model: AMS-10
  Maximum power(Pmax): 10W
  Maximum Power Voltage(Vmp): 17.49V
  Maximum Power Current(Imp): 0.57A
  Open Circuit Voltage(Voc): 21.65V
  Short Circuit Current(Isc): 0.61A
  Weight: 1.1Kg
  Dimension: 330*290*25mm
  połączonych równolegle uzyskałem ładowanie akumulatora prądem:
  - ustawienie paneli prostopadłe do promieni, w pełnym słońcu, w południe prąd 1.15A (czyli mniej więcej to co jest podane), gdy tylko słońce lekko przesłoniły chmurki prąd spadł do 0.5-0.7A,
  - przy ustawieniu paneli pionowym, w pełnym słońcu prąd spadł do 0.5A, a po lekkim przysłonięciu chmurkami prąd spadł do 0.15-0.2A.
  Natomiast po umieszczeniu paneli w miejscu gdzie miały być ustawione, prąd spadł do 70 mA, a jak słońce przykryły lekko chmurki to spadek był do 20mA, a przy pochmurnym dniu 0 mA.
  Czyli w moim przypadku można powiedzieć pudło.
  Na podstawie tego eksperymentu szacuje, że w naszych warunkach możliwości paneli wykorzystane będą w 40 góra 50%.
  Panele były podłączone bezpośrednio do akumulatora. Poziom napięcia narzucał akumulator i w miarę upływu czasu (przy pełnym słońcu) napięcie na akumulatorze powolutku wzrastało. Gdy tylko chmurki przysłoniły trochę słońce, napięcie przestawało wzrastać, a nawet lekko opadało.
  Moim zdaniem, przy takiej skali przedsięwzięcia (ładowanie akumulatora), jeżeli chce się wykorzystać do maksimum to co daje słońce, nie ma najmniejszego sensu ubierać w jakieś regulatory napięcia. Jedynie co ewentualnie wg mnie ma sens, to przy dużych mocach paneli w stosunku do pojemności ładowanego akumulatora, zastosowanie układu kontroli napięcia i jeżeli tylko napięcie osiągnie określoną wartość odłączanie paneli od akumulatora, a jak tylko napięcie na akumulatorze spadnie do 12.8V (akumulator 12V), to ponowne połączenie akumulatora z panelami - sytuacja analogiczna jak przy ładowaniu akumulatora z prostownika.
  Nie mam w tej chwili wyrobionego zdania przy jakim napięciu należy odłączać panele, czy to ma być 14.5V, czy np 14.8 lub wyższe.
  Połączyłem też na próbę, panele szeregowo i uzyskałem napięcie 43V, ale po podłączeniu do akumulatora, tak jak się należało spodziewać, napięcie narzucił akumulator, a prąd był taki jakby podłączony był jeden panel, tj 0.5 A.