Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator łazienkowy czasowy

12 Gru 2013 18:19 6852 42
  • Poziom 9  
    Mam pytanie dla zorientowanych.
    Mam czasowy wentylator łazienkowy.
    Chcę go podłączyć w ten sposób by się włączał kiedy zapalę światło w łazience i wyłączał np 2 minuty po wyłączeniu światła.
    Do włącznika światła mam doprowadzony przewód 2.5 z fazą - gdzieś (w suficie) jest to podłączone ze światłem gdyż gdy połączę fazę z neutralnym zapala się światło.
    Od włącznika światła mam poprowadzony drugi przewód 2.5 do góry nad drzwi gdzie jest wyłącznik wentylatora.
    Od tego wentylatora są pociągnięte 2 przewody 2.5 do wentylatora.
    Jak to podłączyć teraz.
    Próbowałem na różne sposoby ale...
    Albo działa tylko światło albo wentylator.
    Jak mam wyłączone światło to działa wentylator.
    Jak włączę światło to wentylator się wyłącza.
    W wentylatorze mam L L1 i N
    Dzięki wielkie za pomoc
  • Computer Controls
  • Poziom 27  
    gdyż gdy połączę fazę z neutralnym zapala się światło

To zrobisz zwarcie, a nie zapalisz światło.Lepiej zrobisz biorąc kogoś kto się na tym zna.
  • Poziom 9  
    karel21 napisał:
    gdyż gdy połączę fazę z neutralnym zapala się światło

To zrobisz zwarcie, a nie zapalisz światło.Lepiej zrobisz biorąc kogoś kto się na tym zna.

W gniazdku (włącznik światła) są 2 przewody 2.5mm
    Jeden z nich jeśli połączę brązowy z niebieskim to zapala się światło.
  • Poziom 27  
    No to brawa dla wykonawcy tej instalacji(chociaż , z drugiej strony to tak wykonana instalacja to prawie że standard w naszym budownictwie).
    Nie znając typu oraz budowy tego wentylatora, nie można opisać sposobu jego prawidłowego podłączenia . N to na pewno neutralny, natomiast sposób podłączenia fazowego jest niewiadomy.

Jeden z nich jeśli połączę brązowy z niebieskim to zapala się światło

We włączniku oświetlenia nie powinno być niebieskiego przewodu.
  • Poziom 9  
    Model 199798 wickes
    L to faza musi być L1 druga faza a N neutral
    tylko jak to podłączyć z włącznikiem światła?
  • Poziom 27  
    L1 może to być przewód z włącznika oświetlenia, włącza wentylator w trakcie zapalenia światła w łazience.Natomiast L i N to zasilanie stałe wentylatora, oraz podtrzymujące jego zasilanie po wyłączeniu światła.Pewności nie ma ,radziłbym jednak zasięgnąć opinii kogoś znającego się na tym.
    Takie eksperymentowanie jest jednak bardzo niebezpieczne.
  • Computer Controls
  • Poziom 9  
    A skąd mam wziąć zasilanie stałe?
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    grzesio-24 napisał:

Doprowadzić z puszki zasilającej.

Do wentylatora musi dochodzić przewód 4x 1,5mm².
    L1 - poprzez wyłącznik;
    L, N i PE - bezpośrednio z puszki łączeniowej.
  • Poziom 27  
    Od włącznika światła mam poprowadzony drugi przewód 2.5 do góry nad drzwi gdzie jest wyłącznik wentylatora.

Nie rozumiem Twojego opisu tej instalacji.Z opisu wynika że już masz przeciągnięty przewód od włącznika oświetlenia ,do miejsca umocowania tego wentylatora poprzez wyłącznik dodatkowy wentylatora ( w tym przypadku byłoby to połączenie do L1). To również powinieneś mieć w miejscu mocowania wentylatora dodatkowy przewód dwużyłowy (ewentualnie trój żyłowy),to byłoby właśnie to zasilanie stałe 230V, do podłączenia N i L.

Od tego wentylatora są pociągnięte 2 przewody 2.5 do wentylatora.

Tak by wynikało z Twojego opisu.
    Chyba dobrze to zrozumiałem.
  • Poziom 9  
    karel21 napisał:

Nie rozumiem Twojego opisu tej instalacji.Z opisu wynika że już masz przeciągnięty przewód do miejsca umocowania tego wentylatora poprzez wyłącznik dodatkowy wentylatora ( w tym przypadku byłoby to połączenie do L1). To również powinieneś mieć w miejscu mocowania wentylatora dodatkowy przewód dwużyłowy (ewentualnie trój żyłowy),to byłoby właśnie to zasilanie stałe 230V, do podłączenia N i L.

Właśnie w miejscu mocowania wentylatora nie ma zasilania z dodatkowego przewodu

Dodano po 2 [minuty]:

Łukasz-O napisał:
    grzesio-24 napisał:

Doprowadzić z puszki zasilającej.

Do wentylatora musi dochodzić przewód 4x 1,5mm².
    L1 - poprzez wyłącznik;
    L, N i PE - bezpośrednio z puszki łączeniowej.

Problem w tym, że nie łazienka jest wykończona (opłytkowana) i nie ma opcji doprowadzenia zasilania stałego z puszki.
    Czy z tego przewodu, który jest we włączniku jest opcja by te zasilanie pociągnąć (poprzez zmostkowanie lub cokolwiek innego)?
  • Specjalista elektryk
    Rwać kafelki, pruć ściany - nie ma litości !
    Trza było myśleć o tym przed, nie po !
  • Poziom 9  
    elpapiotr napisał:
    Rwać kafelki, pruć ściany - nie ma litości !
    Trza było myśleć o tym przed, nie po !

Przed czym?
    Chata jest kupiona. Łazienka wyremontowana w zeszłym roku. Zamiast wentylatora była wsadzona zaślepka
  • Admin Elektroenergetyka
    grzesio-24 napisał:

Problem w tym, że nie łazienka jest wykończona (opłytkowana) i nie ma opcji doprowadzenia zasilania stałego z puszki.
    Czy z tego przewodu, który jest we włączniku jest opcja by te zasilanie pociągnąć (poprzez zmostkowanie lub cokolwiek innego)?

Nie ma takiej opcji.

PS
    Instalacje projektuje się zanim pojawią się płytki.
  • Specjalista elektryk
    A remont obejmował tylko kafelki, prawda ? Żeby było pięknie, prawda ?
    Najważniejsze jest to, co w ścianach, nie na ścianach !
  • Poziom 27  
    Czyli do tej pory miałeś podłączony zwykły wentylator bez regulatora czasowego.I działął on tylko przy zapalonym świetle w łazience( z możliwością wyłączenia, przy pomocy tego dodatkowego włącznika).To o ile nie chcesz ingerować w istniejącą instalację, pozostaje podłączenie przy pomocy przedłużacza ( na wentylatorze L i N), a przedłużacz do gniazdka sieciowego 230V.

Moderowany przez Łukasz-O:

Ostrzeżenie # 2 za szkodliwą i niebezpieczną poradę.

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Specjalista elektryk
    Taaa. W łazience. Ludzie, ratujcie !!
  • Poziom 9  
    elpapiotr napisał:
    A remont obejmował tylko kafelki, prawda ? Żeby było pięknie, prawda ?
    Najważniejsze jest to, co w ścianach, nie na ścianach !

Nie wiem co remont obejmował.
    Poprzedni właściciel robił remont.
    Chatę kupiłem miesiąc temu.
    Nie było żadnego wentylatora podłączonego jak napisałem powyżej tylko zaślepka wsadzona.
    Może jest jakaś opcja podłączenia tego bez rwania płytek.
    Jak światło wyłączone wentylator działa, jak włączę światło to wentylator się wyłącza.
  • Poziom 9  
    brofran napisał:
    Jeżeli żarówka oświetlenia jest w suficie , podłącz do niej i po sprawie ( można podkuć i schować druciki w suficie przecież - chyba tam kafelek nie masz ). :D

Tak sufit jest podwieszony i są 2 halogeny.
    Jak tak podłączę to będzie działał wentylator czasowo także, czy tylko wtedy gdy światło będzie włączone?
    grzesio-24 napisał:

Tak sufit jest podwieszony i są 2 halogeny.
    Jak tak podłączę to będzie działał wentylator czasowo także, czy tylko wtedy gdy światło będzie włączone?

Nie, nie będzie działał wentylator po zgaszeniu światła.

Post użytkownik brofran skasowałem jako bezwartościowy.
  • Poziom 27  
    elpapiotr napisał:
    Taaa. W łazience. Ludzie, ratujcie !!

Tak w łazience,przewód był pociągnięty w narożniku sufitu, silikon a następnie listwa przykrywająca przewód (ukośnie ,między sufit a ścianę). Czy dodatkowy przewód w łazience jest aż takim wybrykiem?.To co powiesz na temat podłączenia różnego typu hydro masaży(napowietrzaczy, oświetlenia) w wannach ,Wszystkie te pompy oraz elektronika znajdują się właśnie pod wanną.A jest tego typu urządzeń bardzo dużo w mieszkaniach.
  • Specjalista elektryk
    Tylko że te urządzenia, zgodnie z instrukcją oraz pewnością gwarancji podłączają ludzie biorący odpowiedzialność za użytkowników.
    Sam podłączysz i napiszesz oświadczenie o poprawności ?
    karel21 napisał:

Tak w łazience,przewód był pociągnięty w narożniku sufitu, silikon a następnie listwa przykrywająca przewód (ukośnie ,między sufit a ścianę). Czy dodatkowy przewód w łazience jest aż takim wybrykiem?.To co powiesz na temat podłączenia różnego typu hydro masaży(napowietrzaczy, oświetlenia) w wannach ,Wszystkie te pompy oraz elektronika znajdują się właśnie pod wanną.A jest tego typu urządzeń bardzo dużo w mieszkaniach.

Zamiast po raz kolejny się kompromitować polecam zapoznać się z normą:
    PN-HD 60364-7-701:2010
    Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Część 7-701: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Pomieszczenia wyposażone w wannę lub natrysk (oryg.)
  • Poziom 27  
    Znam te normy i znam życie.Wielokrotnie widziałem te wanny w blokach "giertkowskich" z wielkiej płyty bez wymienionej instalacji.
  • Specjalista elektryk
    I co ? Nie ruszyło ? Nie uświadomiłeś i nie ostrzegłeś użytkowników ?
    Nieładnie.
  • Poziom 27  
    Co to da.Większość chce choć trochę minimalnego luksusu.Moje ostrzeżenie?, przecież ktoś (pewnie z odpowiednimi uprawnieniami) to montował.A ja mam ostrzeżenie za jeden przewód.
    karel21 napisał:
    Co to da.Większość chce choć trochę minimalnego luksusu.Moje ostrzeżenie?, przecież ktoś (pewnie z odpowiednimi uprawnieniami) to montował.A ja mam ostrzeżenie za jeden przewód.

Nie kolego, nie masz ostrzeżenie za jeden przewód, tylko za udzielanie szkodliwych i niebezpiecznych porad.
    To jest forum techniczne a nie budka z piwem. Nie interesuje nas partactwo.
  • Specjalista elektryk
    Ryzyko utraty życia i/lub zdrowia nazywasz luksusem ?
    Dziękuję.
  • Poziom 27  
    [i]przecież ktoś (pewnie z odpowiednimi uprawnieniami) to montował.[/i

Zawsze słyszałem w odpowiedzi że montażu dokonywała (jakaś) firma elektryczna(fachowcy), oraz że na pewno wiedzieli jak to zamontować.Moje uwagi na temat instalacji w ich bloku, a wymaganą do tego montażu,przeważnie zbywano machnięciem ręki, bądż ironicznymi uwagami w stylu " co jesteś lepszy od nich, przecież wiedzą co robią".Czy nikt się z czymś takim nie spotkał?.Nie chce mi się w to wierzyć.
    Trzeba było widzieć wykonane połączenia wyrównawcze w tych instalacjach.
  • Specjalista elektryk
    Spotkałem. Dzisiaj. Sklep w centrum starego Chorzowa.
    Remont 2 lata temu. Instalacja 3-żyłowa. Zaciski ochronne w gniazdach wtykowych nie podłączone. Zaciski ochronne w lampach świetlówkowych nie podłączone - trzecia żyła dynda w powietrzu. RCD brak. Stare bezpieczniki.
    karel21 napisał:
    Zawsze słyszałem w odpowiedzi że montażu dokonywała (jakaś) firma elektryczna(fachowcy), oraz że na pewno wiedzieli jak to zamontować.
    Dlaczego nie poprosiłeś o okazanie karty gwarancyjnej z podpisem (i ewentualną pieczatką) elektryka ? Dlaczego nie poprosiłeś o jakikolwiek protokół przekazania ze świadectwem kwalifikacyjnym (+ pomiary) elektryka ?

Bo ja dzisiaj poprosiłem - NIE MA ! I uprzedziłem personel o zagrożeniu !
    Właściciel sklepu już wie. Jeszcze ma mi potwierdzić własną parafką moje uwagi.

PS. A miałem naprawić tylko jedną lampę sufitową 4x18W :x