Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Węzeł cieplny - potrzebny wstępny projekt i wycena

kasiazgd 19 Jan 2014 16:24 4935 6
    kasiazgd
    Level 9  
    Witam serdecznie.
    Mieszkam w starej kamienicy w Gdańsku Wrzeszczu. Niedawno GPEC poinformował mieszkańców dzielnicy, że będzie kładziona nowa magistrala ciepłownicza i mamy szansę na przyłączenie się do CO.
    Cały blok ma 7 klatek chodowych, a każda klatka to osobna wspólnota.
    Na klatkach jest po 6 lub 7 mieszkań (siódme mieszkania to adaptacje strychów).
    Moja i dwie sąsiednie klatki mają po 7 mieszkań.
    Mieszkania na piętrach mają po niecałe 50m2 (47-49) a strychowe 65m2 i po 2,5m wysokości. Łącznie ze strychem są 4 kondygnacje.
    Myśleliśmy aby zrobić węzeł dla 3 sąsiadujących klatek aby były tańsze koszty.
    Większość mieszkań ma własne systemy CO, w które można by wpiąć ciepło z GPEC. Piece gazowe lub elektryczne dwu-funkcyjne wiszą w kuchniach i podają ciepłą wodę użytkową do kuchni i łazienek oraz kaloryferów. Można by wpiąć instalację z węzła do istniejących systemów w mieszkaniach.

Potrzebuję wstępne wyliczenie kosztu węzła cieplnego który poda ciepło do kaloryferów i ciepłą wodę do kranów naszej wspólnoty. Oraz różnice kosztów w węźle który obsługiwał by 3 klatki, gdyby udało się dogadać z sąsiednimi klatkami.

Mogła bym zrobić to poprzez fachową firmę, ale wiąże się to z dość poważnym kosztem, a nie mam pewności, że któryś z sąsiadów się nie wyłamie i zostanę z wydaną kasą.
    Zanim zacznę rozmowy z sąsiadami muszę znać wstępnie koszt.

W załączniku narysowany przeze mnie rozkład mieszkań na piętrze
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
    Inkwizycja
    Level 28  
    Parę uwag na temat budowy węzła czyli na co należy zwrócić uwagę:
    1) Węzeł cieplny i jego koszt to najmniejszy problem (jak podasz potrzebną moc co i cwu (lub kubaturę) to podam orientacyjny koszt).
    2) Pomieszczenie węzła - która ze wspólnot "ofiaruje" pomieszczenie, kto będzie je utrzymywał itp.
    3) Rozprowadzenie ciepła - trzeba wykonać piony co i cwu. Pytanie czy możecie puścić piony na klatce schodowej i do każdego mieszkania zrobić odrzut z ciepłomierzem? Czy zostaje prowadzenie pionów przez mieszkania i kombinacja z opomiarowaniem?
    4) Jak to wszystko rozliczać?
    4.1) Można zrobić trzy osobne ciepłomierze na co dla każdej klatki i dzielić zużycie na poszczególne mieszkania na podstawie m^2 (cwu rozliczać na podstawie indywidualnych wodomierzy). Układ ma tę wadę że jak ktoś nie grzeje to i tak zapłaci ( taka sytuacja wystąpi gdy będzie trzeba wykonać kilka pionów na mieszkanie przez co jest to trudniej czytaj. drożej opomiaroawć).
    4.2 ) Każde mieszkanie ma swój osobny licznik na co. Woda jak wyżej.
    Generalnie żeby to miało sens to musi być wg.4.2
    5) Czyj zostanie węzeł? Nasz (wspólnot) czy PEC. Jeśli wasz to np za wymianę uszkodzonej pompy trzeba wydać przykładowo 1000 euro. Jeśli węzeł przekażecie PEC-owi to nie martwicie się o naprawy ale cena za ciepło odpowiednio wzrasta.

Myślę że trochę rozjaśniłem w głowie. W razie czego proszę pisać.
  • IGE-XAO
    kasiazgd
    Level 9  
    kubatura mieszkań 1 klatki to 6mieszkań x 50m =300m + 65m strych = 365m2 x2.5m wysokości = 912,5

Jeśli wspólny plan wypali to pomieszczenie będzie w mojej (środkowej klatce)
    Piony myślę, że najkorzystniej było by puścić klatką schodową i rozgałęzienia do kuchni poszczególnych mieszkań a na nich wodomierze. Bo istniejące piece wiszą na ścianach dzielących kuchnie i klatkę chodową.
    Wiadomo, że skrajne klatki ponosiły by większy własny koszt gdyby tylko węzeł był wspólny, więc sądzę, że wspólny koszt musi być do "punktu 0" (wyprowadzenie instalacji np z podłogi parteru, lub innego takiego samego miejsca, np konkretny punkt w piwnicach).
    Co do rozliczenia to dogadamy się jakoś, i będzie to zapisane w umowie, ale twój pomysł jest trafny też tak myślałam.
    A co do własności węzła to nie mam pojęcia :), wszystko było by zależne od różnicy kosztów.

na zielono zaznaczyłam propozycję położenia sieci i podłączenia mieszkań.
    piotr_boncza
    Level 29  
    Zastanowiłbym się nad celowością przedsięwzięcia. Ryzyko tak techniczne jak i ekonomiczne inwestycji jest spore. Robiłem podobne przeróbki w Sopocie i zawsze miałem spore obawy.
    Problemy polegają między innymi na trudności dopasowania różnych, wykonanych czasem w zły sposób instalacji mieszkaniowych. Każda ma inne parametry pracy. Do tego dochodzi kłopot z rozliczaniem. Wystarczy, że jeden z odbiorców przestaje płacić problem mają wszyscy. GPEC nie pyta kto, tylko rozlicza całą wspólnotę. W przypadku gazu tylko wybraniec troszczy się o rozliczenie z gazownią. Rozwiązaniem tych problemów są indywidualne węzły mieszkaniowe. Niestety znacznie zwiększają koszt inwestycji, ale za to przenoszą punkt rozliczenia na poszczególne mieszkania i pozwalają na osobny dobór parametrów dla każdego z osobna. Problem tylko w kosztach i aby aby GPEC się zgodził. Taki węzeł jest też niezłym sposobem na trudności z zapewnieniem ciepłej wody.
    kasiazgd
    Level 9  
    GPEC wprowadza tylko przyłącze do budynku. A co dalej to ja nie mam pojęcia. W naszej kamienicy jest 7 mieszkań. Ja mam piece kaflowe opalane węglem, 3 mieszkania maja piec gazowy, 2 mają piece elektryczne a jedno mieszkanie nie ma nic. Cała dzielnica jest tak pogmatwana. Propozycja GPEC jest dla nas atrakcyjna i b. ważna. Kilka dni temu zaczadził się kolega mieszkający w kamienicy obok.
    Zależy mi i kilku sąsiadom żeby coś z tym zrobić.
    Każda propozycja będzie rozpatrywana.
    A jaki byłby koszt takiego indywidualnego węzła i ile miejsca trzeba na niego przeznaczyć miejsca.
    piotr_boncza
    Level 29  
    Jeśli macie taką sytuację, to moim zdaniem najlepiej zainwestować w kotły gazowe dla każdego. Jedynym prawdziwym problemem, który może stanąć na przeszkodzie, to brak dostatecznej liczby przewodów kominowych i wentylacyjnych. Jeśli mieliście piece to powinno wystarczyć. Cena waszej instalacji to poza węzłami, spory koszt rurociągów rozprowadzających oraz dostosowania istniejących instalacji grzewczych.
    Dwufunkcyjny węzeł cieplny ~20-30kW kosztuje od 8000 do 12000. Myślę, że skupienie się na swoim mieszkaniu da Ci większe efekty przy niższych kosztach i nerwach :) Osoby, które zainwestowały w gaz, nieskłonne będą do wykładania ponownie sporej kasy na zmianę. Pozostałe, poza kosztem wspólnym, będą musiały wykonać instalację wewnętrzną, co też poważnie obciąży ich finanse. Trudno będzie osiągnąć konsensus.
    Jeśli dojdziesz do wniosku, że chcesz zainstalować ogrzewanie gazowe, to daj znać, podam Ci nr do dobrego, niedrogiego i szybkiego projektanta.
    kasiazgd
    Level 9  
    Jak do tej pory rozmawiałam z kilkoma sąsiadami to troje jest zdecydowanych na przełączenie go GPEC.
    Pytałam czy można dostać dofinansowanie do inwestycji z Funduszy Europejskich infrastruktury środowiska, bo to pozwoli obniżyć koszty.
    Nie znam się na tym dokładnie ale czy koszty ogrzewania z GPEC nie są tańsze niżeli gaz czy prąd.