logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak wzmocnić sygnał 0-40mV z czujnika 2SMPP-03 Omron do 0-5V?

Tasioror 19 Sty 2014 21:09 3051 15
REKLAMA
  • #1 13196438
    Tasioror
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 2
    Witam serdecznie posiadam czujnik podciśnienia 2SMPP-03 firmy Omron napięcie wyjściowe jako sygnał analogowy jest 0-40mV czy da się i jak "powielić" to napiecie w skali 0-5V?
  • REKLAMA
  • #3 13196622
    Tasioror
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 2
    Dziękuję za odpowiedź czy mógłbym prosić o jakiś schemat czy są gotowe układy takich wzmacniaczy czy trzeba je konfigurować dzielnikami napięcia?
  • REKLAMA
  • #4 13196753
    kilork
    Poziom 17  
    Posty: 204
    Pomógł: 20
    Ocena: 10
    Ogólnie dostępne są nawet proste wzmacniacze napięciowe ale tu ważne jest aby go dobrze zeskalować, tzn ustalić wzmocnienie. Jak coś znajdę to podam.

    Dodano po 17 [minuty]:

    Coś takiego: Jak wzmocnić sygnał 0-40mV z czujnika 2SMPP-03 Omron do 0-5V?

    Na wejście podaj napięcie 0-40mV (tam gdzie jest podane 2,5V)
    a na wyjściu ma być napięcie 0-5V - tam gdzie jest wierzchołek poziomy żółtego trójkąta) a regulacja wzmocnienia to dobór rezystorów 420Ω i 10Ω. Przekaźnik i diodę usunąć.
  • REKLAMA
  • #5 13239976
    Tasioror
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 2
    Witam w dalszym ciągu nie udało mi się uruchomić czujnika w zadanym zakresie sygnału analogowego według noty katalogowej tak powinno wyglądać podłączenie może komuś uda się dobrać układ lub powiedzieć za co są odpowiedzialne rezystory na schemacie.

    Jak wzmocnić sygnał 0-40mV z czujnika 2SMPP-03 Omron do 0-5V?

    Próbowałem za symulować schemat w multisim ale nie chce mi działać.

    Problem wynika z tego że czujnik podaje napięcie analogowe w zakresie 4-40mV ale pomiędzy dwoma nóżkami. a nie względem masy.
  • #6 13240086
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #7 13240131
    kybernetes
    Poziom 39  
    Posty: 5247
    Pomógł: 426
    Ocena: 1485
    Na Twoim rysunku czujnik zasilany jest ze źródła prądowego a ten rozbudowany układ po prawej to tzw. wzmacniacz pomiarowy. Po tych hasłach szukaj.
  • #8 13240173
    Tasioror
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 2
    Nie ma żadnej tajemnicy typ czujnika jest w 1 poście oto link do datasheet Link

    A co kolega sądzi o OP07 Link
  • #9 13240236
    kybernetes
    Poziom 39  
    Posty: 5247
    Pomógł: 426
    Ocena: 1485
    Tasioror napisał:
    OP07

    Lepiej poszukaj jakiegoś AD62x

    Dodano po 5 [minuty]:

    A tak w ogóle to lepiej by było jakbyś sobie poszukał jakiegoś czujnika z wbudowanym wzmacniaczem.
  • #10 13240438
    Tasioror
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 2
    W tym przedziale cenowym nie znajdę nic lepszego 14 zł za czujnik podciśnienia od 500mbar

    Dodano po 3 [minuty]:

    A zastosowanie na wyjście czujnika INA117P i potem wzmocnienie tego sygnału załatwi sprawę?

    Dodano po 4 [minuty]:

    Znalazłem coś takiego z mojej już zdobytej wiedzy (dzięki wam w sumie) powinno zadziałać.
    Jak wzmocnić sygnał 0-40mV z czujnika 2SMPP-03 Omron do 0-5V?
  • #11 13240484
    kybernetes
    Poziom 39  
    Posty: 5247
    Pomógł: 426
    Ocena: 1485
    Ależ on właśnie dlatego on jest taki tani, bo to sam mostek pomiarowy, który trzeba obudować drogą elektroniką aby to w ogóle zadziałało. Co gorsza, trzeba to potem zestroić, aby wskazania odpowiadały rzeczywistości. A czytając Twoje posty widzę, że sobie z tym nie poradzisz bez solidnej porcji nauki i doświadczeń. Wyjdzie na to, że więcej wydasz pieniędzy i zmarnujesz czasu na uruchomienie tego ustrojstwa niż gdybyś kupił gotowca w sklepie. Zresztą pomyśl do czego to będziesz używać, jaka będzie potrzebna dokładność wskazań i zastanów się czy nie można by tam zastosować jakiegoś taniego używanego czujnika np. samochodowego.
  • #12 13240713
    Tasioror
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 2
    Wyskrobałem coś takiego na wzmacniaczu ina125 który teoretycznie załatwia mi wszystko co potrzeba teraz tylko ze wzorów załączonych datasheet obliczyłem, że potrzebuje 300Ω rezystor Rg aby na wyjscu przy 50mV miał około 10V Posiadam profesjonalny wakuometr którym będę kalibrował analoga. Czy to nie zda egzaminu? Sam nie znalazłem "gotowego" wakuometru w zakresie do 300mbar za mniej niż 500zł.

    Jak wzmocnić sygnał 0-40mV z czujnika 2SMPP-03 Omron do 0-5V?
  • REKLAMA
  • #13 13248700
    Tasioror
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 2
    Czy ktoś jest w stanie zerknąć na schemat i ocenić czy to ma prawo działać?
  • #14 13295162
    Tasioror
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 2
    Odświeżam. Czy jest ktoś ktoś chętny pomóc?
  • #15 13297587
    dysk1
    Poziom 18  
    Posty: 415
    Pomógł: 14
    Ocena: 47
    Tasioror napisał:
    Odświeżam. Czy jest ktoś ktoś chętny pomóc?


    Z noty katalogowej wynika że potrzebujesz do zasilenia tego mostka źródło prądowe 100µA, więc idealnie nada się REF200 jest drogi, ale precyzyjny. Do tego wzmacniacze operacyjne i gotowe.

    Przypadkowo znalazłem Link tutaj chyba wszystko jest opisane.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje sposobu na wzmocnienie sygnału z czujnika podciśnienia 2SMPP-03 firmy Omron, który generuje napięcie w zakresie 0-40mV, do poziomu 0-5V. W odpowiedziach sugerowane są różne rozwiązania, w tym zastosowanie wzmacniaczy operacyjnych, takich jak LM358, OP07, AD62x oraz INA117P. Użytkownicy dzielą się schematami oraz wskazówkami dotyczącymi doboru rezystorów do regulacji wzmocnienia. Wskazano również na konieczność użycia źródła prądowego do zasilania mostka czujnika oraz na problemy związane z kalibracją i dokładnością pomiarów. Pojawiły się także sugestie dotyczące gotowych rozwiązań, które mogą być bardziej efektywne niż samodzielne budowanie układu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA