logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Astra '94 - Objawy i naprawa silniczka krokowego biegu jałowego

olin 30 Mar 2005 11:34 5300 7
REKLAMA
  • #1 1360843
    olin
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 2
    Pytam czy ktoś miał problem z silniczkiem krokowym. Objawy usterki są takie : Komputer sygnalizuje kod usterki, który mówi o niewłaściwej ilości kroków silniczka krokowego. Pondto, gdy zapalam auto, to momentalnie wchodzi na obroty ok 4 tys obr/min, co objawia się też wyciem silnika a następnie schodzi do wartości poprawnej ( ok. 1tys odr/min). Inny objaw to przy wyłączaniu silnika mocno szarpnie silnikiem. No i czasami jest wogóle problem z odpaleniem auta bo silnik dławi się (chyba w ogóle nie wchodzi na obroty) - wtedy trzeba pompować troche pedłem gazu. Odkręcałem silniczek i czyściłem zarówno grzybek, sprężynkę jak i gnizado silniczka z nagaru i brudu. Niestety, pomaga na ok. 600-800 km przebiegu. Co można jeszcze zrobić ? Pytałem w serwisie o cenę silniczka - hm. 520 zł !!!! trochę dużo, żeby wymienić.
  • REKLAMA
  • #2 1360890
    Dar_bob
    Poziom 14  
    Posty: 139
    Pomógł: 3
    Ocena: 17
    Podaj typ silnika i mono czy wielowtrysk?
    Generalnie silniczków sie nie naprawia , mozna tylko sprawdzic czy oba obwody są sprawne, opornosc ok 60 Om na kazdym.
    Obwód pierwszy 1-2 , obwód drugi 3- 4.
    W Poldku w trybie serwisowym ( zwierając kostke ALDL) mozna zobaczyc jak silnik wsuwa i wysuwa tłoczek. Byc moze w astrze też jest taka mozliwosc.
    DArek.
  • REKLAMA
  • #3 1360926
    olin
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 2
    Typ silnika: X16SZ
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #5 1361140
    szymtro
    Poziom 30  
    Posty: 1421
    Pomógł: 101
    Ocena: 59
    A ja miałbym pytanie do panów odnośnie tej sprężyny na silniczku krokowym. Czy jak sie go wciśnie palcem i puści to ta sprężyna odciagnie trzpień z powrotem? czy pozostanie tak jak przy wcisnieciu?
  • #6 1361156
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #7 1361181
    Dar_bob
    Poziom 14  
    Posty: 139
    Pomógł: 3
    Ocena: 17
    szymtro napisał:
    Czy jak się go wciśnie palcem i puści to ta sprężyna odciagnie trzpień z powrotem?


    Przede wszystkim nie wcisniesz trzpienia palcem.
    Spręzyna działa siłą na tłoczek tylko w trakcie pracy silnika, kiedy wykonuje on ruchy krokowe.

    DArek.
  • #8 1367165
    VIVERO79
    Poziom 14  
    Posty: 123
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    Spróbuj go wyczyścić, czasami pomaga. Jeżeli nie to wymiana.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem z silniczkiem krokowym biegu jałowego w Oplu Astra z silnikiem X16SZ. Objawy usterki to: kod błędu wskazujący na niewłaściwą ilość kroków silniczka, wysokie obroty silnika (około 4000 obr./min) zaraz po uruchomieniu, które następnie spadają do prawidłowych wartości (około 1000 obr./min), szarpanie silnikiem przy wyłączaniu oraz problemy z odpalaniem, wymagające pompowania pedałem gazu. Czyszczenie silniczka (grzybek, sprężynka, gniazdo) przynosi krótkotrwałą poprawę (600-800 km). Silniczki krokowe zazwyczaj się nie naprawia, można jedynie sprawdzić ich obwody (oporność około 60 omów na każdym z dwóch obwodów). W trybie serwisowym (np. poprzez zwieranie kostki ALDL) można obserwować ruch tłoczka silniczka. Sprężyna w silniczku działa tylko podczas pracy silnika i nie powinna być ręcznie wciskana na stałe. W przypadku braku trwałej poprawy zalecana jest wymiana silniczka, której koszt w serwisie wynosi około 520 zł. Podano również link do oferty sprzedaży silniczka krokowego.
REKLAMA