Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa głośnika plazmowego :)

KAT444 25 Lut 2014 20:59 1149 3
  • #1 25 Lut 2014 20:59
    KAT444
    Poziom 11  

Witam.
    Nie jestem pewien czy wybralem dobry dział ale piszę tutaj, gdyż to też jest związane z audio :)
    Otóż oglądałem różne filmy nt. projektu i budowy głośnika plazmowego.
    Tutaj zwracam się z pytaniem, czy ma ktoś z was link lub sam opisze, jak dokładnie to zrobić? Dowiedziałem się, że potrzebna będzie płytka sterująca, transrofmator, trafopowielacz, dwa bolce, między którymi wystąpi łuk elektryczny i radiator.
    Czy ktoś posiada jakieś sprawdzone schematy, poradniki ? Bardzo zainspirował mnie ten wynalazek :)

Pozrawiam.

• #3 25 Lut 2014 21:14
    KAT444
    Poziom 11  

Dzięki, przyda się :)

• #4 25 Lut 2014 22:09
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Ja zrobiłem na NE555 pracującym w układzie astabilnym.
    Sygnał audio podłączony przez kondensator do nogi VC.
    Na wyjściu IRFP250N podłączony bramką do wyjścia układu przez rezystor kilkadziesiąt kiloomów. Oczywiście rezystancje z wyjątkiem wyjściowej to potencjometry.
    IRFP grzeje się strasznie, żeby wytrzymał pracę trzeba to ciepło odprowadzić. Ja używam radiatora 10x10 cm. Dodatkowo, potrzeba wydajnego zasilania. Mi się łuk odpala przy 7V, ale prąd przy tym wynosi 5A. Ponad to przy zapalonym łuku, prąd narasta dużo szybciej, zatem przy 8V może to być już 7A. Ja to zasilałem z zasilacza laboratoryjnego wysokiej mocy.
    Polecam albo robić układ "na pająka" albo solidnie pobielić płytkę. Na samym laminacie ścieżki mi strzelały.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME