logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podniesienie napięcia 9V -> 12V - czy warto użyć podwajacza i stabilizatora?

MietekFighter 26 Lut 2014 17:47 2220 13
REKLAMA
  • #1 13348259
    MietekFighter
    Poziom 21  
    Posty: 466
    Pomógł: 20
    Ocena: 66
    Witam!

    Mam problem, otóż zakupiłem układ zdalnego sterowania z zasilaniem 12V. Chciałem do tego celu użyć baterii 9V, jednak przekaźnik się nie załącza. Myślałem nad zastosowaniem powielacza napięcia, wtedy na wyjściu miałbym ok. 19V a następnie zastosował stabilizator napięcia. Problem w tym, że powielacz nie zadziała na napięciu stałym. Może macie jakieś pomysły ?
  • REKLAMA
  • #2 13348285
    goldi74
    Poziom 43  
    Posty: 8058
    Pomógł: 1367
    Ocena: 1536
    Przetwornica DC/DC.
  • REKLAMA
  • #3 13348308
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #4 13348311
    MietekFighter
    Poziom 21  
    Posty: 466
    Pomógł: 20
    Ocena: 66
    W moim przypadku nie byłoby to problemem, gdyż układ każdorazowo byłby załączany na ok. 10 sekund. Może jakieś prostsze rozwiązania ? Oczywiście mógłbym to zrobić na NE555 z podwajaczem, jednak chciałem coś prostszego. Chyba, że prościej się nie da.
  • #5 13348331
    tos18
    Poziom 42  
    Posty: 7079
    Pomógł: 1097
    Ocena: 1841
    Szukaj przetwornica step up.
  • REKLAMA
  • #7 13349059
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #8 13349689
    MietekFighter
    Poziom 21  
    Posty: 466
    Pomógł: 20
    Ocena: 66
    To znaczy co masz na myśli, mówiąc przerobić?
  • #9 13349761
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #10 13359775
    tos18
    Poziom 42  
    Posty: 7079
    Pomógł: 1097
    Ocena: 1841
    Jaki maksymalny prąd pobiera kolegi urządzenie?
    Proszę pamiętać że bateryjka 9V (6F22) ma stosunkowo małą pojemność, a podwyższanie napięcia odbywa się kosztem zwiększonego poboru prądu.
  • #11 13360237
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #12 13360241
    MietekFighter
    Poziom 21  
    Posty: 466
    Pomógł: 20
    Ocena: 66
    56mA :)

    Tak, tylko przekaźnik. Pech w tym, że w sklepie elektronicznym w moim mieście mają wielkie G. Chciałem nabyć przekaźnik, ale chyba zakupię przetwornicę step-up. Co prawda z wymianą przekaźnika to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, jednak przetwornica na pewno kiedyś jeszcze mi się przyda. Wczoraj napisałem posta, pytając o tę przetwornicę:
    Moderowany przez ANUBIS:

    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

    [przetwornica-step-up-xl6009-zamiennik-lm2577-4-38v-i3947066426.html[/url], jednak nie wiedzieć czemu, post został usunięty. Co myślicie na temat tej przetwornicy, oraz co oznacza częstotliwość pracy ?
  • #13 13365530
    tos18
    Poziom 42  
    Posty: 7079
    Pomógł: 1097
    Ocena: 1841
    Przy jakim najniższym napięciu "reszta" działa? Jeśli będzie to 8,5V, to bateryjka krótko popracuje i będzie wykorzystana nieekonomicznie. Wówczas rozsądne będzie użycie przetwornicy - tylko mniejszej wystarczy 100mA prądu wyjściowego. Jeśli będzie to około 6V, to warto pomyśleć o zakupie przekaźnika na 9V wysyłkowo, np. w TME.
  • #14 13365787
    MietekFighter
    Poziom 21  
    Posty: 466
    Pomógł: 20
    Ocena: 66
    Nie wiem jakie jest najniższe napięcie potrzebne do pracy układu, jednak tak jak już wcześniej napisałem, układ działa na baterii 9V, dającej napięcie ok. 9,2V. Jedynie przekaźnik się nie załącza.

    Takiego przekaźnika raczej nie znajdę. Użyję do tego przetwornicy i moje pytanie - może ktoś wie coś na temat przetwornicy XL6009 z allegro ? tak jak już wcześniej gdzieś pisałem, przyda mi się ona w przyszłości na pewno ;)

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik napotkał problem z zasilaniem układu zdalnego sterowania wymagającego napięcia 12V, próbując użyć baterii 9V, co skutkuje brakiem działania przekaźnika. Proponowane rozwiązania obejmują zastosowanie przetwornicy DC/DC (step-up) zamiast podwajacza napięcia, który nie działa na prądzie stałym. Użytkownik rozważa zakup przetwornicy XL6009, która może być użyteczna w przyszłości. Inne sugestie obejmują przerobienie układu na zasilanie 12V lub wymianę przekaźnika na model 9V. Wskazano również na ograniczenia pojemności baterii 9V oraz na konieczność dostosowania prądu wyjściowego przetwornicy do wymagań urządzenia.
REKLAMA