Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips FC9170 - odkurzacz traci (na chwilę) moc

sirkubax 29 Mar 2014 20:16 8982 21
    sirkubax
    Level 13  
    Witam

Roczny odkurzacz Philips FC9170 traci na chwile moc, obroty silnika spadają prawie do zera, i "rozpędza się on" ponownie. Dzieje się to w losowych momentach. Odkurzacz jest jeszcze na gwarancji, i raczej zamierzam z niej skorzystać, ale z ciekawości zapytam, czy macie pomysł co się mogło popsuć?

Nie był nim wciągany gruz - zwykła praca w domu, odkurzanie 1-2 razy w tygodniu.
    gregorS
    Level 11  
    Witam, czy ustaliłeś może przyczynę utraty mocy?

Mój ma ok 2 lat i ostatnio dziwnie się zachowuje.
    Najpierw nie chodził na maxa, dopiero po kilkukrotnym obracaniu potencjometrem wkręcał się na obroty.
    Teraz zaczyna bez przyczyny tracić moc.

Zastanawiam się czy przewód gdzieś się nie przełamał, czy pada potencjometr :(.
    viiking
    Level 26  
    Skupiłbym się na regulatorze mocy, może jakiś zimny lut.
    gregorS
    Level 11  
    Też upatruje tutaj przyczynę. Zastanawia mnie rozwiązanie tzw. miękkiego startu. Nie jestem praktykiem w AGD może coś tu się dzieje niedobrego.
    sirkubax
    Level 13  
    gregorS wrote:
    Witam, czy ustaliłeś może przyczynę utraty mocy?

Hej
    Swojego nie rozbierałem, jest na gwarancji.
    Ostatnio zaczął jakoś działać, więc jeszcze czekam, czy go wysłać czy nie.

Jak coś ustalę, to dam znać.
    jfpalus
    Level 9  
    witajcie,
    odświeżam temat ponieważ nie znalazłem odpowiedzi z rozwiązaniem problemu:
    "Philips fc 9170 traci moc", czasami po pokręceniu potencjometrem moc częściowo wraca ale nigdy nie wrócił do pełnej mocy.
    proszę o pomoc i jeśli się da opis naprawy

pozdrawiam
    sirkubax
    Level 13  
    Z mojej strony napisze, ze temat zakonczyl sie oddaniem na gwarancje.
    Nie mam niestety dokladnego opisu naprawy - ponoc wymienili silnik i ekeltronike :) ale czy bylo to koniecznie to nie wiem.
    jfpalus
    Level 9  
    czy ktoś ma już jakieś doświadczenie z demontażem potencjometru? nigdzie nie znalazłem jak to zrobić a mam obawy czy dam radę, żeby nic nie popsuć!
    fajnymarian
    Level 12  
    jf palus mam dokładnie ten sam problem i nie wiem jak do niego się dobrac
    gregorS
    Level 11  
    Może komuś się przyda, otwarcie pacjenta nie jest problemem. Dwie śrubki i trochę mocowania z zatrzaskami. Trudniej potem to podkładać ale da radę.
    Philips FC9170 - odkurzacz traci (na chwilę) moc Philips FC9170 - odkurzacz traci (na chwilę) moc Philips FC9170 - odkurzacz traci (na chwilę) moc Philips FC9170 - odkurzacz traci (na chwilę) moc Philips FC9170 - odkurzacz traci (na chwilę) moc

Jak komuś uda się skuteczna naprawa to dajcie znać. Potencjometr jest zamknięty i nawet nie da się go ocenić w jakim jest stanie. Znając realia to element nie do dostania :(. Na razie mój działa, jak go stuknę to coś zafaluje a po następnym ciosie wraca na obroty. Jak padnie to będzie zagwozdka.
    fajnymarian
    Level 12  
    Ja rozebrałem i złożyłem .i Pomogło;) Wszystko wróciło do normy ciągnie jak za młodu potencjometr działa. W przypadku gdy padnie zepnę na krótko i będzie cały czas chodził na maxa
    ppoznans
    Level 11  
    Philips FC9170 - odkurzacz traci (na chwilę) moc
    Dzięki gregorS za zdjęcia, ja zamówiłem właśnie taki potencjometr 100K tylko w wersji standard, nie long life i sprawdzę, czy się udało naprawić.
    :arrow: Tutaj opis części: Link, a zamówiłem na allegro: Link.
    k_mirek
    Level 1  
    Można zastosować potencjometr taki jak kolega, ale: Link. Oś trzeba obrócić o 90°. Odciąłem oryginalną i przykleiłem na gorąco obróconą. Na razie działa :)
    Pozdrawiam
    kinki82
    Level 1  
    Podepnę się pod temat.
    Wymieniałem silnik w FC 9170 i nie działa mi włącznik odkurzacza. Czy ktoś ma jakiś schemat tego odkurzacza? Może jakiś element mi się zagubił. Zwijanie kabla działa poprawnie, a włącznik nie reaguje. Wciskając bezpośrednio na module oczywiście działa poprawnie. Wygląda jakbym jakiegoś przedłużenia tego włącznika nie miał...
    krzych1-b
    Level 21  
    Co do potencjometrów, to proponuję spróbować przesmarować Kontakt Spray-em do potencjometrów. Może pomóc, a tym tanim sposobem, uruchomiłem nie jeden potencjometr (choć trafiały się i takie o były tylko do wymiany)...
    dkpsm
    Level 2  
    Jeśli już zdecydujecie wymienić potencjometr, to oryginalny Piher PT15GH05 -100K jest praktycznie niedostępny w PL (najblizej w Niemczech).
    Dostępny jest PT15NH05 -100K, np. allegro, Farnell PL, TME. Od oryginalnej wersji G różni się pozycją startową otworu w kształcie łezki o 90 stopni ( w ten otwór wchodzi oś pokrętła mocy odkurzacza).

Ośkę pokrętła można drobnym pilnikiem spiłować do przekroju kwadratu, żeby móc ją obrócić adekwatnie do obróconej o 90 stopni pozycji startowej potencjometru w wersji N.

Przećwiczyłem, działa.

Philips FC9170 - odkurzacz traci (na chwilę) moc Philips FC9170 - odkurzacz traci (na chwilę) moc Philips FC9170 - odkurzacz traci (na chwilę) moc
    korzachowski
    Level 6  
    Witam,
    Przepraszam, że wracam do tematu, ale może mi ktoś napisać gdzie dostane taki potencjometr do Philips FC9170 już mi coś świruje odkurzacz i wole być przygotowany :)
    Może cos na ali proszę o pomoc link.
    dkpsm
    Level 2  
    Dołączam jeszcze kartę katalogową tego potencjometru, widać różnicę między wersją N i G.

Rzeczywiście oś pokrętła można odciąć i przykleić obróconą o 90 stopni (jak wspomniał jeden z forumowiczów przede mną), ja jednak pozostaję przy swoim rozwiązaniu - spiłować oś pokrętła mocy odkurzacza do przekroju kwadratu. Jakie ostatecznie rozwiązanie - wg własnej decyzji.
    korzachowski
    Level 6  
    Możecie mi wytłumaczyć o co chodzi z ta osią?
    Mam taki sam problem a mianowicie skacze moc odkurzacza. Kupiłem potencjometr, odlutowałem stary, przylutowałem nowy i zero reakcji na obroty tzn odkurzacz sie wlacza ale nie moge manewrować obrotami nie reaguje prosze o wytlumaczenie dziekuje co mam zrobic
    dkpsm
    Level 2  
    Zabawa ze zmianą pozycji osi jest potrzebna, jeśli zamiast oryginalnego potencjometra PT15GH05 -100K zastosujesz zamiennik PT15NH05 -100K ("N" zamiast "G" w oznaczeniu typu). Potencjometr ma otwór w kształcie owalu, w który wchodzi oś pokrętła, ale pozycja tego owalu w potencjometrze, która daje max obrotów odkurzacza nie pasuje do pozycji max na pokrętle. Oś pokrętła też ma owalny przekrój, ale obrócony o 90 stopni. Zajrzyj do karty katalogowej potencjometra z mojego poprzedniego postu, widać różnicę.
    Tak było w moim odkurzaczu - jednak sądząc po zdjęciach prawdopodobnie stosujesz taki sam potencjometr jak pierwotny (raczej wersję „N”, u mnie to był zamiennik) i u Ciebie zabawa z osią pokrętła wcale nie będzie potrzebna, bo układ i pokrętło są przystosowane do niego.

Sprawdź omomierzem rezystancję potencjometra w różnych położeniach pokrętła, max powinien mieć ok. 100 K Ω, zobacz czy płynnie się zmienia opór wraz z przekręcaniem potencjometra, nie ma skoków lub zaników, zwłaszcza w skrajnych położeniach.

Może być niestety coś z całym układem elektronicznym, trudno o zdalną diagnozę.
    Jak na forum na elektrodzie to może głupia porada, ale cały układ widziałem do kupienia za 85 zł na https://philipsagd.pl/sklep/modul-sterujacy-odkurzacza-philips-432200622750/.
    Na North.pl jest 114 zł.

Możesz popróbować z gotowym układem regulatora obrotów z allegro albo samemu zlutować zestaw ze sklep.avt.pl. Nie poradzę jednak, jak taką samoróbkę podłączyć w odkurzaczu.