Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY STR-DE405 - Jaki potencjometr volume?

trafo 19 Kwi 2014 15:57 1371 3
  • #1 19 Kwi 2014 15:57
    trafo
    Poziom 11  

Witam szanowne forum,

posiadam już dość leciwy amplituner Sony STR-DE405, w którym od pewnego czasu zaczęły pojawiać się trzaski z jednej z kolumn po czym amplituner się wyłączał z napisem PROTECT.

Doszedłem do wniosku, że winowajcą jest główny potencjometr i teraz moje pytanie jakiego zamiennika można użyć? 50 czy 100kΩ?

Obecny potencjometr jest z silnikiem i wygląda jak jeden z tych:

http://www.meditronik.com.pl/el/c3320.htm

Pozdrawiam.

• #2 19 Kwi 2014 16:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

Każdy potencjometr obrotowy z silnikiem wygląda podobnie, bo jak niby miałby wyglądać? Trzeba dopasować mechanicznie, kwestia samej rezystancji jest w tym przypadku drugorzędna (chyba, że pracuje to w nietypowym układzie).

• #4 29 Kwi 2014 09:24
    trafo
    Poziom 11  

Piszę jeszcze raz, ponieważ nie jestem pewien co do trafności wyboru potencjometru.

oryginalny potencjomentr jest opisany jako:

RV404, 100k

Part Number 1-225-229-11
    Description Resistor,var(with Motor)1
    Substitute Part 1-225-183-11
    Estimated Weight 1.000 lb(s).
    Alias part numbers SON122522911
    Box Dimensions Unknown

pozatym natknąłem się w Internecie na coś takiego:

Cytat:
    Potencjometry typu „B" i „C" są najczęściej wspólnie określane mianem „logarytmicznych", mimo że ich właściwości i przeznaczenie są zupełnie różne. Potencjometry typu „C" są specjalnie przeznaczone do regulacji siły głosu w radioodbiornikach i urządzeniach elektroakustycznych. Przy ich użyciu uzyskujemy płynną regulację w szerokim zakresie głośności. Zastosowanie potencjometru typu „A" lub, co gorsza, „B", nie byłoby odpowiednie — już przy bardzo małym kącie obrotu regulatora siła głosu byłaby bliska maksymalnej i przy dalszym obrocie prawie nie ulegałaby zmianie. Potencjometry typu „A" i „B" stosuje się w urządzeniach elektroakustycznych w obwodach regulacji barwy dźwięku.(...)

natomiast z linka do sklepu mechanicznie pasują dwa modele:

1. PM RK16814MG02Z 100KBX4
    Potencjometr obrotowy Alps do sprzętu powszechnego użytku. 4 sekcje ośka ścięta 25mm, śr.6mm, rezystancja 100 kohm, cha rakterystyka liniowa B;

2. PM RK16814MG02R 20KAX4
    Potencjometr obrotowy z silnikiem produkcji Alps 4 sekcje ośka ścięta 25mm, śr. 6mm, rezystancja 20 kohm; charakteryst yka 15A zbliżona do logarytmicznej.

czyżby to nie był żaden z tych? pasuje mi ten pierwszy, tylko dlaczego ma w opisie "charakterystyka liniowa" skoro B oznacza logarytmiczną?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME