Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PSpice czy Protel?

12 Kwi 2005 00:31 2246 3
 • Poziom 10  
  Witam!
  Mam taki problem, że w PSpice w wersji 8 (a w zasadzie w simantice) nie mogę znaleźć pewnych elementów. Nie mogę ich też znaleźć na stronie producenta, a muszę zrobić projekt na studia.. "rekomendowano" mi właśnie PSpicea.. :( Czy istnieje gdzies jakas wielka baza elementów do wersji 8 albo czy da się jakoś tę, która jest tu w download (do wersji 7) zmienić by pasowała?
  Czy generalnie odpuścić sobie PSpice'a i zaprzyjaźnić się z Protelem? Czy tam jest większy wybór elementów?
  Dzięki wielkie i czekam na Wasze opinie :)
  Pozdrawiam!
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 13  
  Jesli chodzi o symulacje, to zawsze jakos wolalem PSpice'a, Protel byl zawsze uzywany do projektowania plytek (choc symulacje tez sie da zrobic, ale jakos trudno mi sie polapac w ustawieniach;). Jesli chodzi o biblioteki z elementami, to do obydwu programow powinno byc cos na sieci.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Pomocny post
  Specjalista EDA
  Cześć !

  Posiadam pełne wersje wszystkich programów EDA, i tak: Protele99SE, DXP, 2004(pakiet nVisage, Circuit,CAM,Protel), Systemy firmy CADENCE: OrCAD 9.2, Allegro, Pspice8.0 z SPECCTRA 9.03, PowerPCB5.01+PowerLogic5.01+BlazeRouter, Eagle 4.13 Prof, Electronics Workenbench 2000, EdWin XP 1.15, WinDraft i WinBoard. Pcad2002, CircuitMarker+TraxMarker. Wymieniłem te systemy których używam na co dzień. Generalnie polecam ProtelaSE+SP6, ma sporo bibliotek (brakuje tylko proców Atmela), jest łatwy w obsłudze. Firma Cadence, która wykupiła OrCada (który z kolei wykupił MicroSima) nie rozwija już MicroSima, 8.0 był ostatnim wydanym jeszcze przez poprzedniego właściciela - OrCada. Dlatego biblioteki, jeżeli dostępne są w necie to raczej archiwa. Polecam Protela, bo łatwy w zdobyciu. Na stronie Elektronika dla wszystkich możesz zdobyć biblioteki, opisy używania systemu. Polecam!!! Co do innych programów: Protel DXP i 2004 wydają mi się zbyt skomplikowane dla początkującego. Uzywam ich tylko do zaawansowanych projektów. Jeżeli już to najnowszy pakiet 2004 jest przyjazny w obsłudze a biblioteki są ogromne. Drugim takiem jest Orcad(choc trudny w obsłudze) i Allegro z dość dużymi bibliotekami. Ja dawno temu zaczynałem z Eagle. Ma rozbudowane biblioteki, bardzo ładnie zaprojektowane obudowy (jak naturalne szkice obudów) i jest prosty w obsłudze. Opis był w Praktycznym Elektroniku i jest dostępny na Elektrodzie. Pozdrawiam.
 • Specjalista EDA
  Niejaki Oktawusz do mnie pisał w Niedziele w sprawie Pspice 8.0 i SPECCTRY 9.03. Niesety wysyłal sms z bramki i ucieło dalszy ciąg tych sms. Nie mam numeru kontaktowego. Proszę o ponowny kontakt. Przem188