Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka karta graficzna przy procesorze Intel G3420

gordonek82 29 Kwi 2014 14:05 1269 4
  • #1 29 Kwi 2014 14:05
    gordonek82
    Poziom 7  

Witam!

Chciałem prosić o radę w wyborze karty graficznej aby dobrze współgrała z procesorem Intel G3420 oraz płytą główną Gigabyte GA-B85M-D3H.

Zaznaczam, że nie gram w gry (ewentualnie jakieś stare pozycje) a komputer głównie będzie wykorzystywany do photoshopa (zarówno ciężkie pliki psd jak i edycja plików jpg, rwa, itp) oraz od czasu do czasu do obróbki plików wideo.

Maksymalnie mogę przeznaczyć do 300zł ale może do takich celów wystarczy kupić jakąś najtańszą kartę?

Wyczytałem, że wspomniany procesor ze względu na dwurdzeniowość nie współgra dobrze z kartami nvidii, której to sterowniki są optymalizowane do współpracy z procesorami o liczbie rdzeni większej niż dwa. Czy to prawda?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam

0 4
  • #2 29 Kwi 2014 14:10
    Kasek21
    Poziom 43  

gordonek82 napisał:
    Zaznaczam, że nie gram w gry (ewentualnie jakieś stare pozycje) a komputer głównie będzie wykorzystywany do photoshopa (zarówno ciężkie pliki psd jak i edycja plików jpg, rwa, itp) oraz od czasu do czasu do obróbki plików wideo.

Zastosowany układ HD w procesorze nie wystarcza do takich zastosowań?

gordonek82 napisał:
    Czy to prawda?

Przy obecnych sterownikach już nie.

0
  • #3 29 Kwi 2014 14:20
    gordonek82
    Poziom 7  

Kasek21 napisał:
    gordonek82 napisał:

Zastosowany układ HD w procesorze nie wystarcza do takich zastosowań?

Właśnie tu na elektrodzie znalazłem, że Photoshop od wersji cs4, a w szczególności najnowszy wykorzystuje GPU karty graficznej i dzięki temu może działać dużo szybciej i płynniej: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2644983.html - ostatni post

0
  • #4 29 Kwi 2014 14:34
    Kasek21
    Poziom 43  

Jeżeli będziesz korzystał z oprogramowania, które w znacznym stopniu korzysta z dobrodziejstw CUDA czy OpenCL to może i zakup karty ma sens.

Tylko konkretniejsze wsparcie mają najnowsze aplikacje, a patrząc na posiadany sprzęt to będzie Ciebie stać na zakup takiego oprogramowania?
    Chyba, że takowe już posiadasz wiec trzeba sprawdzić czy i w jakim stopniu korzystają z możliwości wspierania pracy przez kartę graficzną.

Tu na temat wsparcia przez PS w różnych wersjach:
    http://helpx.adobe.com/pl/photoshop/kb/photoshop-cs6-gpu-faq.html

Z drugiej strony można się zastanowić nad dołożeniem do procesora i5 niż zakup karty graficznej - wszystko zależy od posiadanego oprogramowania/jego wersji.

0
  • #5 29 Kwi 2014 14:44
    gordonek82
    Poziom 7  

Oprogramowanie jakie już posiadam to Photoshop CS5.

Generalnie zawsze kupuje komputer z myślą o jego rozbudowie w przyszłości. Kupuje tani procesor i kartę graficzną i po 2-3 latach wymieniam te elementy na takie które teraz kosztują zbyt dużo i są zbędne odnośnie moich wymagań (np i7).

Myślę, że tu 16gb ram i dysk ssd zrobią swoje i może faktycznie niepotrzebna mi jest dodatkowa karta graficzna. Ewentualnie dokupię coś przy okazji wymiany procesora za 2-3 lata.

Dziękuję za pomoc!!!
    Pozdrawiam!

0