Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscylator wewnętrzny ATmega i jego dokładność?!

12 Kwi 2005 14:16 8118 11
  • Poziom 28  
    Witam
    Buduje sterownik oświetlenia i mam pytanie co do wewnętrznego oscylatora do procesorów ATmega(ATmega8).
    Chcialbym użyć wewnetrzny osc. gdyż:
    1. Nie musiałbym grzebać w fuse bitach,gdyż fabryczne ustawienie na 1MHz mnie pasuje bo przy prescalerze=1 mam timer1 zwiekszany co 1us (upraszcza to obliczenia)
    2.Upraszcza mi płytke.

Mam jednak watpliwość do tego co napisano w dokomentacji datascheet ATmega8,a mianowicie że częstoliwości z wewnetrznego oscylatora zmieniaja się o +/- 3% w stosunku do ustawionego(np fabrycznie 1MHz).I ze ewentualnie można wykalibrowac to do +/- 1%

Moje pytanie brzmi jaki to bedzie miało wpływ na czasy zwiekszania timera i w jaki sposób przeprowadzić kalibracje tegoż oscylatora RC?

Jak stabilność czestotliwości z wewnetrznego oscylatora ma sie do powszechnie stosowanego zewnetrznego na rezonatorze i 2 kondensatorach?Jesli ktos wie niech poda procentowe odchylenia oscylaora zewnetrznego.
  • Poziom 28  
    Dzieki-pożyteczny i ciekawy post.

Ale on mi nie odpowiada na moje pytanie bo w wewnetrznym oscylatorze nie ma kwarcu.!

Ja musze wiedziec w jakich granicach wacha sie generowana chestotliwosc aby obliczyc czasy zwiekszenia timera.

Narazie poszukam na stronie Atmela kalibracji tegoz oscylatora.A w tm czasie mze ktos odpowie mmi na pytanie.
  • Poziom 32  
    Fakt że nie mieżyłem stabilności tego wewnętrznego generatora ale ustawiłem go na 8MHz
    Na drugim AVR-ku z kwarcem zewnętrznym 7,3828MHz ustawiłem prędkość transmisji na 9,600
    Procki te zapętliłem przez usarta.
    Na tym z generatorem wewnętrznym kalibrowałem kwarc w jedną i drugą stronę tak długo dopuki nie zaczęły pojawiać sie błędy w transmisji. Z tych dwuch wartości wyliczyłem średnią i tak to leci do dzisiaj beż problemowo.
  • Poziom 21  
    Daro_Elektronik napisał:
    Dzieki-pożyteczny i ciekawy post.

Ale on mi nie odpowiada na moje pytanie bo w wewnetrznym oscylatorze nie ma kwarcu.!
    .

Pytałeś także o kwarc ! (w ostatnim akapcie).

Daro_Elektronik napisał:

Jak stabilność czestotliwości z wewnetrznego oscylatora ma się do powszechnie stosowanego zewnetrznego na rezonatorze i 2 kondensatorach?Jesli ktos wie niech poda procentowe odchylenia oscylaora zewnetrznego.

A dokładnośc to tak jak pisze producent +-3% i taką dokładność musisz przyjąć, przy czym podane to jest przy temp 25C. Może jest jakiś wykres w Electrical Characteristic na temat jak to się zmienia z temperatura.
    A jeśli chodzi o tą 1% po kalibracji to musisz poczytać w tym datasheet'cie na temat kalibracji czy to jest jakaś gwarantowana wartość.

Ogólnie jeśli potrzebujesz jakiejś dokładnego pomiaru czasu to nie polecam wew. oscylatora, wtedy tylko zewnętrzny kwarc.

Powodzenia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W praktyce do dokładnego pomiaru czasu się on kompletnie nie nadaje.
  • Poziom 28  
    No ja chcialbym mierzyc czasy 100us (+/-5us) i to z duża powtarzalnoscia bo okolo 100 razy w ciagu 10ms.Czy uda mi sie uzykac taka stabilnosc i powtarzalnosć?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pozostaje tylko oprzeć się na zwnętrznym generatorze (są wersje z kompensacją temperatury), jest od tego odpowiednia konfiguracja Fusebits.
    Pozdrawiam, Light-I
  • Poziom 28  
    Mowicie ze do takich czasów nie nadaje sie wewnetrzny oscylator.
    Trudno,myslalem ze zyskam 2 porty,a tu lipa:-)

Dzieki narazie za info.

Jednak jak ktos bedzie mial cos do powiedzenia to bede śledzil temat.A co bedzie robil procek z moimi czasami to i tak sprawdze w praktyce.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Witam

Stary temat, ale może ktoś będzie go przeglądał
    RC jest mało dokładny i nie nadaje się do precyzyjnych pomiarów, proponuje zaprogramować dwa identyczne procki, ustawić na nich np 1 MHz na RC i niech te procki sterują miganiem np LEDa, gwarantuje, że po paru minutach diody zaczną migać niejednostajnie (to dużo mówi o RC wewnętrznym)
  • Poziom 42  
    zbyx napisał:
    ... proponuje zaprogramować dwa identyczne procki, ustawić na nich np 1 MHz na RC i niech te procki sterują miganiem np LEDa, gwarantuje, że po paru minutach diody zaczną migać niejednostajnie (to dużo mówi o RC wewnętrznym)

Nie dość, że bawisz się w archeologa i odkopujesz zardzewiałe tematy to niestety jeszcze sam potwierdzasz takim wywodem jak mało wiesz na temat sposobu dobierania źródła taktowania we własnych układach z mikrokontrolerami. Dzięki takim "mądrościom" (których w necie bez liku), później mamy wysyp początkujących, którzy z uporem maniaka szukają usilnie rezonatorów 1MHz, 2MHz, 4MHz lub 8MHz itp .... tylko dlatego, bo gdzieś w necie wyczytali (mega bzdury), że wewnętrzny oscylator jest "mało dokładny". Co to w ogóle wg ciebie oznacza "mało dokładny" ? ;) możesz bliżej sprecyzować poza tym "naukowym doświadczeniem" z LED'ami ??? bo podejrzewam, że jak zaczeniesz bliżej wyjaśniać to będziesz musiał się głębiej zastanowić i sam zrozumiesz że piszesz niestety bzdurki - no ale może wtedy się czegoś dowiesz.
  • Poziom 9  
    mirekk36 napisał:
    zbyx napisał:
    ... proponuje zaprogramować dwa identyczne procki, ustawić na nich np 1 MHz na RC i niech te procki sterują miganiem np LEDa, gwarantuje, że po paru minutach diody zaczną migać niejednostajnie (to dużo mówi o RC wewnętrznym)

Nie dość, że bawisz się w archeologa i odkopujesz zardzewiałe tematy to niestety jeszcze sam potwierdzasz takim wywodem jak mało wiesz na temat sposobu dobierania źródła taktowania we własnych układach z mikrokontrolerami. Dzięki takim "mądrościom" (których w necie bez liku), później mamy wysyp początkujących, którzy z uporem maniaka szukają usilnie rezonatorów 1MHz, 2MHz, 4MHz lub 8MHz itp .... tylko dlatego, bo gdzieś w necie wyczytali (mega bzdury), że wewnętrzny oscylator jest "mało dokładny". Co to w ogóle wg ciebie oznacza "mało dokładny" ? ;) możesz bliżej sprecyzować poza tym "naukowym doświadczeniem" z LED'ami ??? bo podejrzewam, że jak zaczeniesz bliżej wyjaśniać to będziesz musiał się głębiej zastanowić i sam zrozumiesz że piszesz niestety bzdurki - no ale może wtedy się czegoś dowiesz.

Witam,

Widzę, że Pan też bawi się w archeologa, w sumie odpisuję Panu po paru latach, dopiero teraz zauważyłem tan post, więc do tego stwierdzenia się zgadzam:)

Natomiast....
    Dokładność typowego RC jest rzędu 10% (podobno w ATmedze 3%).
    Dokładność np. kwarcu 0,005%
    nie mówiąc o współczynniku temperaturowym [ppm/0C] dla kwarcu 0,5 dla RC 200.
    Czyli naświetlenie promieniami słonecznymi procek, co spowoduje??...
    Czyli jak przyjdzie zima, a nie mieszkamy w Hiszpanii co spowoduje?...
    Istnieje pewna przyczyna dlaczego ludzie konstruują zegary atomowe i synchronizują zwykłe zegarki falami radiowymi z nimi.

chociażby ELEKTRONIKA PRAKTYCZNA 1/2009 strona 67 - o dziwo jest to "mądrość z neta" jak przypadło na XXI wiek:)
    Zresztą jak widzę jest Pan bardzo aktywny na necie, wiec nie wiem czemu taki atak na internet:P

A mógłby Pan sprecyzować naukowo swoje wywody, bo ja już podałem podkładkę naukową i praktyczną z moimi "mądrościami" z ledami przeczytanymi na necie:)?
    Życzę powodzenia w robieniu chociażby precyzyjnego zegara RTC na RC
    lub zsynchronizowanych, niezależnych dwóch procków taktowanych z RC - czyt. dwa ledy.

Pozdrawiam