Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Daweoo FRN-U20GFBI - zamrażarka

gerardr 02 Maj 2014 11:29 900 2
  • #1 02 Maj 2014 11:29
    gerardr
    Poziom 8  

Witam
    Po pieciu latach bezproblemowej pracy, w.wym lodówka odmówiła posłuszeństwa. Początkowo zarówna i chłodziarka i zamrażarka nie osiągaly temteratur ustawionych na panelu - lodówka dochodziła do +10C zamrażarka do -10C (ustawiono +4/-22).
    Skontaktowałem się z serwisantem, polecił wyłaczyć ja na min 36h. Wyłaczyłem na 48h.
    Po właczeniu zaczeła działać w miarę przyzwoicie przy czym przyustawieniu temperatur +4/-22 potrafiła osiągnąc +1/-30.
    Jednak po kilku dniach pracy problem powrócił. Wyłaczenie na 1h pomagało na jakiś czas. Przyjechał serwisant - diagnoza: sondy temperatury bądź elektronika.

Po wymianie sondy w chłodziarce, zaczeła pracowac normalnie - czyli tyle ile ustawione tyle dawała.
    W zamrażarce uwagi na konieczność cięcia kabli, została stara sonda. Przez kilka dni zamrażaka też działała w miarę normalnie (dochodziła do -30 przy ustawionych-22) , ale wczoraj temat odezwał się, zamrażarka uzyskała -6.
    Wymieniłem sondę w zarażarce - przy czym kable połaczyłem tylko na skręcając - nie mam pewności czy iegunowośc ma znaczenie - dzisiaj zamienię, ale mślę ze to nic nie pomoże.

Teraz pytanie -czy ktoś Was miał podobny problem i/lub podpowiedzieć co może być nie tak z tym cholerstwem.

Z góry dzięki !

Pozdrawiam
    Gerard

0 2
  • #2 03 Maj 2014 17:48
    zibi1971
    Poziom 30  

Witam
    Postaram się koledze pomóc, ale potrzebuje więcej informacji:
    1.czy kompresor pracuje gdy nie jest osiągana zadana temperatura
    2.czy był sprawdzany system odszraniania parownika
    3.czy wentylatory pracują gdy temperatura jest za wysoka
    4. jaka jest tem. na parowniku gdy są problemy z osiągnięciem zadanej temperatury
    W tej lodówce pracuje kompresor z inwerterem, czyli ma zmienią prędkość zależnie od zapotrzebowania może tu jest problem
    Czy czujki były uszkodzone czy wymienione ot tak na próbę.

0
  • #3 06 Maj 2014 01:01
    gerardr
    Poziom 8  

Dzięki za zainteresowanie moim problemem :)

Postaram się odpowiedzieć jak mogę najlepiej:
    1.czy kompresor pracuje gdy nie jest osiągana zadana temperatura
    TAK - pracuje
    2.czy był sprawdzany system odszraniania parownika
    Raczej nie, otwarta została tylna scianka zamrażarki (od wewnątrz) tam znajdowały sie "radiatory":) - nie były zalodzone ani oszronione zbytnio, ale to było jakieś 3 tygodnie temu po 48gdzinach wyłączenia i 48 godzinach pracy.
    3.czy wentylatory pracują gdy temperatura jest za wysoka
    TAK, załączają się gdy otworzę drzwi zamrażarki/chłodziarki i nacisnę wyłacznik drzwi (tak żeby światło zgasło). Po chwili wentylatory startują, przy czym wentylator od zamrażarki jest wyraźnie mniej słyszalny.
    4. jaka jest tem. na parowniku gdy są problemy z osiągnięciem zadanej temperatury
    - Nie wiem - jak zmierzyć tą temperaturę , tzn gdzie wstawić termometr?
    5. W tej lodówce pracuje kompresor z inwerterem, czyli ma zmienią prędkość zależnie od zapotrzebowania może tu jest problem.
    - Raczej pracuje jednostajnie (od nowości) - nie zwróciłem nigdy uwagi na różne prędkości agregatu - raczej zawsze z takim samym natężeniem dźwięku pracuje.
    - Czy czujki były uszkodzone czy wymienione ot tak na próbę.
    Chyba na próbę - tak zaordynował Pan Serwisant: albo czujniki albo elektronika - zaczynamy od tańszego, czyli od czujników.
    Ten z zamrażarki w temperature pokojowej, przemierzony miernikiem za 25zł miał 2,5kOhm. Tego z chłodziarki nie mierzyłem.

Ale fakt jest niezaprzeczalny - po wymianie czujnika w chłodziarce , pracuje bardzo przywoicie (dwa tygodnie) temperatura oscyluje 2-4C przy ustawionych 4C

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie i czekam na podpowiedź.
    Pozdrawiam
    Gerard

0