Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Daewoo FRS-U20FFV - Zamrażarka raz mrozi raz nie

18 Lut 2019 12:29 582 5
  • Poziom 2  
    Witam, Posiadam lodówkę side by side Daewoo FRS-U20FFV. Problem dotyczy zamrażarki. Parę dni temu po otwarciu zamrażarki zauważyłem, że w środku jest dużo wyższa temperatura, niż zadana na wyświetlaczu (-18). Włożyłem termometr, który pokazał -2 stopnie. Jeden z serwisantów poradził abym ją rozmroził i wyłączył na min. 24 godz., włączył i zobaczył czy się coś zmieni-tak zrobiłem. Po włączeniu zarażarka osiagneła zadaną temp. (-18). Pomyslałem, że jest ok. Następnego dnia po otwarciu znowu zauważyłem, że nie jest osiągnięta zadana temp., w śrdku było -1 stopni. Znowu ją rozmroziłem ale problem powrócił. W sobotę wieczorem po restarcie zaczęła mrozić, w niedzielę rano już nie, był -1, by znowu w niedzielę wieczorem poprawnie mrozić, osiągnęte zadane -22 stopnie. Dziś rano było znowu było -2.
    Znalazłem na tym forum informację, że w tych lodówkach występował wadliwy wentylator zamrażarki z modułem, który potrafił zamarzać lub się zawieszać. Rozebrałem obudowę zamrażarki aby sprawdzić ten wentylator. Podpiąłem go pod 12V z aku i silnik chodzi. Postanowiłem sprawdzić gniazdo od wtyki tego wentylatora czy dochodzi tam prąd. Nie mam miernika ale włożyłem w to gniazdo dwa kabelki z żarówką 12V i się nie zapaliła. Wygląda na to, że nie dochodzi prąd do tego silnika. Dodam że w momencie kontrolowania przycisk od drzwi był wcisniety.

Czy w tym gnieździe (zaznaczonym na czerwono na zdjęciu) powinien być prąd cały czas, czy za sterowanie tym silnikiem odpowiada moduł, który jest przy nim i mimo, że chodzi po podpięciu do akumulatora to i tak może być uszkodzony? Serwisant powiedział, że jak w gnieździe nie ma prądu to uszkodzona jest elektronika i trzeba przejrzeć płytę, która jest na górze lodówki ale on tego nie zrobi.
    Dodam jeszcze, że gdy zamrażarka chłodzi poprawnie to rurki w środku są dobrze oszronione (zdjęcie poniżej) a gdy w środku jest temperatura -1,-2 to nie są oszronione prawie wcale. Kompresor pracuje poprawnie.
    Wiem, że można kupić silnik wentylatora ale nie jestem pewien czy to on jest przyczyną mojego problemu. Jak rozumiem to rurki powinny być oszronione cały czas a wentylator powienien rozprowadzać chłód po całej zamrażarce? A u mnie czasami (gdy w środku jest -1, -2 stopnie) są one prawie nie oszronione i jeszcze nie wiem co z tym prądem w gnieździe wentylatora. Proszę Was o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Czujnik ( regulator ), który sprawdza temperaturę w komorze zamrażarki u mnie miałem mechaniczny i podobny problem .
  • Specjalista AGD
    Wentylator sprawny?
  • Poziom 2  
    Wentylator podpięty pod akumulator 12V działa. Gdzie znajduję się ten czujnik? Na razie obserwuję pracę zamrażarki. Jest rozebrana i od wczoraj sprawdzam w niej temperaturę rano, po południu i wieczorem. W środku włożony jest termometr i na tą chwilę cały czas trzyma zadane -22°C. Nadal nie wiem czy w gnieździe od wtyczki wentylatora powinien być cały czas prąd (ja sprawdzałem kontrolką z żarówką i nic) i czy może być tak, że mimo, że chodzi on na podpięty na krótko, to może być uszkodzony moduł tego silnika?
  • Specjalista AGD
    Jak Ty wentylator pod akumulatorem sprawdzasz to powodzenia w dalszej naprawie. Z takim podejsciem załatw sobie fachowca, który zna sie na rzeczy a sam raczej nic dobrego nie zrobisz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Co do fachowców to jednemu nasunąłem temat umówiłem się z nim i nie przyjechał, drugi twierdzi, że jak w gnieździe wtyczki wentylatora nie wychodzi prąd to uszkodzona elektronika i się nie podejmuje naprawy, a możecie kogoś polecić z Radomia?
    Po dłuższej obserwacji sprawa z zamrażarką wygląda następująco:
    Poniedziałek , wtorek -22°C
    Środa, czwartek, piątek ok. -7°C, -5°C
    Sobota -1°C, 0°C
    Niedziela rano -5°C i spada aktualnie -10°C

Lodówka ok. Wygląda na to, że zamrażarka mrozi, rozmraża, mrozi itd. Możecie podpowiedzieć gdzie szukać przyczyny?