Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Smart 1000 - niskie napięcie na wyjściu, przeciążenie

tomek-277 03 Maj 2014 23:16 3111 16
  • #1 03 Maj 2014 23:16
    tomek-277
    Poziom 8  

UPS APC Smart 1000 - niskie napięcie na wyjściu, przeciążenie
    Witam, wszystkich serdecznie.

Chcę dołączyć do dyskusji ponieważ stałem się najprawdopodobniej posiadaczem tego UPS-a dla którego został założony ten temat: UPS Smart-UPS 1000 - Przeciążenie bez podłączonego odbiornika?

Wracając do opisu usterki:
    Po podłączeniu akumulatorów i założeniu zworki z tyłu naciskam na UPS jeden raz guzik I słychać zaskoczenie przekaźnika po chwili wciskam jeszcze raz UPS słychać zaskoczenie następnego przekaźnika i po chwili słychać ciągły sygnał i na panelu świeci się przeciążenie. Po wielu próbach słychać, że pierwszy przekaźnik zaskakuje normalnie natomiast drugi czasami słychać tak ,,jakby na stykach było zwarcie''.

Pomiary również przeprowadziłem podczas podłączonego (APC - Smart 1000 SUA1000I) do sieci. Po paru próbach udało się go normalnie włączyć. Akumulatory są ładowane poprawnie 27,5V. UPS na wyjściu podawał 230V~ (przemienny) natomiast po podłączeniu żarówki 30W napięcie spadło do 29V~ (przemienny). Po odłączeniu zasilania UPS przełącza się na pracę bateryjną.

Praca jego jest bardzo dziwna ponieważ na panelu widać jak by wszystko było ok. Przełącza się i pracuję normalnie, ale napięcie na wyjściu jest 29V~. Jeżeli włączam UPS-a z akumulatorów to po załączeniu pokazuję przeciążenie na wyjściu i ciągłym sygnałem piszczy.

W UPS sprawdziłem przekaźniki, kondensatory, tranzystory, rezystory. Wszystkie te, które było widoczne na pierwszy rzut oka niestety nie byłem w stanie sprawdzić tych SMD. Wydaje mi się, że są one do zasilania elektroniki, a więc nie powinny być uszkodzone. Jeżeli istnieje taka możliwość to proszę o pomoc w dojściu do tego co mogło ulec uszkodzeniu?
    Poprawiłem TONI_2003.

0 16
  • Relpol
  • #2 04 Maj 2014 08:33
    TONI_2003
    Moderator

Jak dla mnie to nasuwa się pytanie zasadnicze czy cały ten temat, post to nie jest po prostu brak AKU sprawnych w 100% (nowe i najlepiej już naładowane), a tak to kolega tomek-277 usiłuje się doszukiwać teorii spiskowych... :D
    PS.
    Podaj P/N płyty np: 640-7732G REV 8

0
  • #3 07 Maj 2014 22:37
    tomek-277
    Poziom 8  

$$UPS$$ sprawdziłem na akumulatorach 2 x 12V/7,2Ah nowe i naładowane w technologi AGM, i niestety objawy są takie same. Fakt oryginalnie powinny być 12Ah, ale na 7,2Ah też powinno być wiadome czy jest wszystko sprawne (nr. płyty podam jutro).
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #4 09 Maj 2014 08:21
    rkangur
    Poziom 16  

Z podanych objawów jednoznacznie wynika, że masz problem z przetwornicą w tym UPS-ie. Nie wierz w bajki o akumulatorach, ten model się tak nie zachowuje.
    Zdejmij obudowę i zobacz czy:
    - nie są odpięte kable do transformatora (może jakiś magik włożył już tam swoje zdolne raczki)
    - obejrzyj tranzystory przetwornicy - te na dużych radiatorach - nie są czasem rozerwane?
    - obejrzyj całą płytę główną- może widać jakieś uszkodzone (spalone lub rozerwane) komponenty
    Powodzenia!

0
  • Relpol
  • #5 09 Maj 2014 10:09
    TONI_2003
    Moderator

Spytam zatem tak proforma czy kolega rkangur czytał ten poniżej zacytowany fragment wypowiedzi kolegi tomek-277 ?

tomek-277 napisał:
    W UPS sprawdziłem przekaźniki, kondensatory, tranzystory, rezystory. Wszystkie te, które było widoczne na pierwszy rzut oka niestety nie byłem w stanie sprawdzić tych SMD. Wydaje mi się, że są one do zasilania elektroniki, a więc nie powinny być uszkodzone.

Jeśli odniosę się tylko do tekstu poniższego to na tym ma polegać zasadność napisania postu? Czyli na patrzeniu...
    rkangur napisał:
    Zdejmij obudowę i zobacz czy:
    - nie są odpięte kable do transformatora (może jakiś magik włożył już tam swoje zdolne raczki)
    - obejrzyj tranzystory przetwornicy - te na dużych radiatorach - nie są czasem rozerwane?
    - obejrzyj całą płytę główną - może widać jakieś uszkodzone (spalone lub rozerwane) komponenty

Nikt nie wykona za kolegę rkangur poprawnych pomiarów napięć i elementów wykonawczych czy samych obwodów. Można natomiast sprawdzić (wymienić) same kondensatory elektrolityczne czy przekaźniki (sprawdzić osobno na stole) itd. (ponieważ z samego opisu wychodzą same sprzeczności i niejasności) co może robić tylko dalsze mniej lub więcej słuszne domysły... Natomiast o technologi AGM już coś było, że się nie sprawdza w pewnych sytuacjach lecz już nie pamiętam w jakim kontekście, a zatem tylko o tym nadmieniam...
    PS.
    Kto myśli, że zawiłe czasami sprawy naprawy UPS-a na forum są do rozwiązania to jest w błędzie bo gotowca to może podstawić co najwyżej ktoś zawodowo robiący w dużych ilościach takie właśnie modele UPS-a (od i tyle w temacie)...

0
  • #6 09 Maj 2014 12:08
    rkangur
    Poziom 16  

Wyluzuj TONI_2003, wiem że lubisz dużo pisać ale po co się zaraz denerwować. Czy gdziekolwiek napisałem coś niewłaściwego? Potwierdziło się że to nie akumulatory. Została przetwornica i być może przekaźnik. Użytkownik obejrzy płytę raz jeszcze, sprawdzi złącza, jak nic nie wypatrzy będziemy drążyć temat dalej. Zaproponujemy jakieś pomiary, próby, podpytamy o szczegóły. Pozwól użytkownikowi żeby sam przeszedł na głębszy poziom naprawy. A w opisie usterki nie widzę żadnych sprzeczności. Użytkownik nie zna tematu i ma prawo być nieprecyzyjnym. To nam, znającym temat nie wolno użytkownikowi mącić w głowie i sugerować mało prawdopodobne lub nierealne przyczyny.
    PS. Nie spiesz się z oceną kompetencji kogoś kogo nie znasz, możesz się grubo pomylić.

0
  • #7 09 Maj 2014 13:29
    tomek-277
    Poziom 8  

Jak obiecałem podaje dokładny nr. płyty ups-a : 640-7732G REV 8 APCC MAIN PCB 3.6G Smart-UPS, tak dla jasności przepisałem wszystko.Przepraszam ,że dopiero teraz lecz wcześniej nie miałem czasu. Załączam jeszcze zdjęcia płyty. Widać ewidentnie ,że ktoś już w nim grzebał... Przeprowadziłem jeszcze raz testy na złożonym urządzeniu. Zacznę od tego ,że złożyłem całość z akumulatorami i podłączyłem kablem do sieci... Słychać jeden przekaźnik jak prawidłowo zaskakuję. Aby włączyć ups-a naciskam na nim wielokrotnie przycisk I bo po jednym wciśnięciu nić się nie dzieje... Jak uda się go włączyć to od razu przekaźnik puszcza i ups piszczy i świeci się przeciążenie wyjścia. Przy starcie z samych akumulatorów. Włącza się ładnie jeden przekaźnik ,a po zaskoczeniu drugiego od razu piszczy i pokazuję przeciążenie na wyjściu... objawy są dokładnie takie same...
    Co do uszkodzeń na płycie od strony elementów to żadnych nie widać wszystko wygląda na "sprawne". Z tego co zdarzyłem zaobserwować to chyba rzeczywiście na drugim przekaźniku jest zwarcie ponieważ przy którymś włączeniu było słychać przez chwilę karabinek. Zwarcie oczywiście na wyjściu ups-a chyba przetwornica...

Dodano po 1 [minuty]:

Oto zdjęcia :
    UPS APC Smart 1000 - niskie napięcie na wyjściu, przeciążenie UPS APC Smart 1000 - niskie napięcie na wyjściu, przeciążenie UPS APC Smart 1000 - niskie napięcie na wyjściu, przeciążenie

0
  • #8 09 Maj 2014 15:19
    rkangur
    Poziom 16  

Witaj.
    A jednak czyjeś łapki już były w tym UPS-ie. Na zdjęciach widać trochę marnych lutów, ale w miejscach, które raczej nie mają nic wspólnego z obecnym problemem. Jeśli uda się UPS-a uruchomić to warto by te marne luty poprawić.
    To że UPS nie chce się włączyć przy zasilaniu sieciowym, staruje dopiero po przytrzymaniu ON to znaczy, że on prawdopodobnie nie rozpoznaje, że jest podłączony do sieci. Na razie tym się nie martwmy, a ważniejsza jest przetwornica i sprawdzenie co z nią.

Na początek proponuję...
    Umyj płytę, na zdjęciach widać sporo topnika, nie wiadomo co jest pod nim, zobacz jak wyglądają ścieżki i luty. Jak startujesz UPS-a z akumulatorów to czy słychać brzęczenie przetwornicy (bardzo charakterystyczne dla Smartów APC) chwilę przed zgłoszeniem Overload czy jest cisza? Na ile jesteś zaawansowany w naprawach? Jak głęboko możemy iść? Czy wiesz jak się z takim UPS-em dogadać przez RS?
    Powodzenia!
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #9 14 Maj 2014 23:14
    tomek-277
    Poziom 8  

Z tego co zaobserwowałem to $$UPS$$ próbuje się włączyć ale nie daje rady bo ma zwarcie... Odłączyłem gniazda od płyty, ale dalej to samo. Raz się tak zdarzyło, że na przekaźniku który zaskakuję jako drugi słychać „zzzz” czyli jak był tam było zwarcie.

Raz udało mi się UPS-a włączyć normalnie wykonał auto test i działał. Jak podłączyłem żarówkę to napięcie spadło do 30V. Przed włączeniem było słychać „zzzz” i zaskoczył normalnie. Niestety udało mi się to tylko raz... $$UPS$$ wtedy był podłączony do sieci włączyłem go normalnie pozornie oczywiście pracował... Przy starcie z akumulatorów zawsze pokazuje przeciążenie.
    Najprawdopodobniej jest to przetwornica ponieważ napięcie spada do 30V jak podłączam obciążenie. Ok jak będę maił czas to płytę dokładnie umyję .

Nic nie słychać od razu przeciążenie jak tylko zaskoczy drugi przekaźnik. Jestem, a przynajmniej wydaje mi się wstanie zrobić naprawdę dużo tylko musi ktoś mną pokierować. Oczywiście jeżeli istnieje tak możliwości to nie pogardziłbym jakimś schematem lub książką na temat działania UPS-a.
    Co do złącza $$RS-232$$ to jeszcze nie wiem, ale w najbliższym czasie postaram się to opanować. Z tego co kojarzę to chyba musi być to program Powerchute. Jak na razie nie posiadam jeszcze oscyloskopu :)
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #10 15 Maj 2014 00:15
    krzysiek775
    Poziom 16  

Być może to złudzenie, ale sprawdź. Pierwsze zdjęcie, lewy dolny róg "J9". Trzecie zdjęcie, prawy dolny róg "T3" (zwłaszcza lewa górna nóżka). Wygląda jakby tam były zimne luty.

0
  • #11 15 Maj 2014 16:20
    tomek-277
    Poziom 8  

Sprawdziłem "J9" tak był zimny lut lecz tj. mocowanie do budowy. Nie ma to wpływu.
    W "T3" nie ma zimnego lutu.
    Jak w tym urządzeniu wygląda układ który załącza napięcie na wyjściu?.
    Za wszystkie odpowiedzi wszystkim bardzo dziękuję.

0
  • #12 19 Maj 2014 12:04
    rkangur
    Poziom 16  

Potwierdziło się że zimne luty to nie przyczyna, lecimy dalej. Jeśli potwierdzasz (tak pisałeś ze dwa posty temu), że przy próbie uruchomienia UPS-a z akumulatorów nie słychać aby zaczynała brzęczeć przetwornica na sekundę, może dwie (sprawdź to jeszcze raz). Tak między puszczeniem przycisku ON, a zgłoszeniem Overload to jednoznacznie świadczy, że uszkodzone jest sterownie przetwornicy albo transformator ma przerwę (co praktycznie się nie zdarza). Z naprawą sterowania możesz mieć problem. Zadam może śmieszne pytanie ale dla mnie odpowiedź ma sens - jeśli go naprawimy to do czego on będzie służył?

0
  • #13 19 Maj 2014 16:09
    tomek-277
    Poziom 8  

Wątpię aby był to transformator mimo to sprawdzę go.

0
  • #14 20 Maj 2014 08:12
    rkangur
    Poziom 16  

OK, sprawdź transformator. Jeśli będzie to samo to jest problem z przetwornicą. Za jej pracę odpowiada wiele elementów, nie można, bez pomiarów, powiedzieć jednoznacznie który komponent jest uszkodzony. Generalnie trzeba sporego doświadczenia żeby to naprawiać, wystarczy jeden mały błąd i tranzystory przetwornicy wylatują w powietrze. Bywasz w Krakowie? Mam pewien pomysł.

0
  • #15 21 Maj 2014 21:27
    tomek-277
    Poziom 8  

Dziękuję kolego rkangur za pomoc. Urządzenie już naprawiłem samemu z części zamiennych.
    Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za udział w dyskusji.
    Proszę moderatora o zamknięcie tematu :D .

0
  • #16 21 Maj 2014 21:55
    TONI_2003
    Moderator

tomek-277 napisał:
    Proszę moderatora o zamknięcie tematu .

Regulamin:
    3.2. Autor tematu, po uzyskaniu odpowiedzi będącej rozwiązaniem problemu, jest zobowiązany zamieścić podsumowanie ze wskazaniem rozwiązania oraz zablokować wątek poprzez kliknięcie w przycisk rozwiązano.

0
  • #17 23 Maj 2014 10:03
    tomek-277
    Poziom 8  

Niestety nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie jak urządzenie naprawić. Zgodzę się otrzymałem wskazówki lecz jak się później okazało elementy sprawdzane były sprawne. Nie zagłębiałem się w naprawę sterownia ponieważ jak kolega rkangur napisał jest to skomplikowane i wymagające dużej ilości pomiarów jak i wiedzy.
    Naprawa została dokonana samodzielnie z części pochodzących z dwóch UPS-ów.

0
  Szukaj w 5mln produktów