Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie warsztatu Ledy czy świetlówki

07 Maj 2014 13:55 4752 3
 • Poziom 16  
  Witam. Jestem w trakcie wykańczania warsztatu mechanicznego zastanawiam się jakie lampy kupić ? Dać zwykle świetlówki podwójne czy może zainwestować w ledy ? Ktoś pracuje przy ledach? słyszałem że męczą oczy. Jakie oprawy polecacie do kanału ?
 • Poziom 23  
  Witaj

  Nie napisałeś, czy w Twoim warsztacie będą urządzenia z elementami wirującymi (obrabiarki)?
  Przy oświetleniu jarzeniowym gdzie są wirujące elementy maszyn może dojść do zjawiska stroboskopowego czyli wirujący element będzie postrzegany jako statyczny.

  Ten problem można wyeliminować stosując oświetlenie jzrzeniowe przy instalacji trójfazowej podpinając sąsiednie lampy do różnych faz.

  Oświetlenie ledowe jest oszczędne ale czy zapewni Ci odpowiednie natężenie świetła na tzw płaszczyźnie roboczej (w polu zadania)?

  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Będzie to warsztat mechaniczny dwa stanowiska jeden podnośnik i jeden kanał bez maszyn które będą wytwarzać wibracje. Przy podnośniku myślałem o tym żeby lampy dać na ścianie pionowo tak jak np. w kabinie lakierniczej bo jak się coś robi pod autem to i tak lampy sufitowe są zasłaniane przez podniesiony samochód lub zamontować lampy w posadzce te okrągłe ?
 • Poziom 39  
  Lampy w pionie, męczą wzrok, nie unikniesz spoglądania na nie. Osobiście nie lubię światła led w warsztacie, świeci punktowo, zmienia barwę przedmiotów. Ja mam świetlówki 3 szt nad podnośnikiem, dwie po bokach nad kolumnami i jedna z przodu, a do prac pod autem stosuje lampy przenośne, też świetlówkowe. Co oświetlenia w podłodze, założyłem dwie listwy (niestety led) po wewnętrznej stronie podnośnika czterokolumnowego, z początku niby dobrze, ale nie szło utrzymać ich w czystości, potem oparł się o nie wahacz i tak skończyły swój żywot. Jak montujesz podnośnik, zwróć uwagę, aby na słupach umieścić gniazda 230 V i złącza pneumatyczne, bardzo upraszcza życie. Nad warsztatem, mam umieszczony halogen 300 W, do prac precyzyjnych.