Witam. To jest mój pierwszy post na forum, więc mam nadzieję, że przedstawię mój problem w miarę sprawnie.
Otóż mam z demontażu transformator, posiada on (według mnie) na uzwojeniu pierwotnym 6 przewodów, część z nich (5) jest podpisana co można zobaczyć na zdjęciu.
A tak to wygląda w całości:
Natomiast na uzwojeniu wtórnym sprawa wygląda następująco:
Oczywiście, na zdjęciach widać dwa transformatory, ale chodzi o ten dolny. Czytałem trochę o układach PELV, FELV i SELV, ale wydaje mi się, że ten transformator (przynajmniej w części) nie dotyczy tych układów (ze względu na napięcie 100V). Wydaje mi się, że wg. oznaczeń mogę podłączyć transformator na uzwojeniu pierwotnym do sieci np. do przewodu 230 i przewodu oznaczonego kolorem białym, oraz jakiś odbiornik do np. do przewodów oznaczonych 100 i 0 i uzyskam interesujące mnie napięcie (100V). Problem polega na tym, że z szyny uzwojenia wtórnego, które oznaczone jest jako zero, wychodzi przewód uziemienia (zielono-żółty) co mnie bardzo zastanawia, bo to oznacza, że w maszynie podłączony był on do obudowy maszyny (sam demontowałem). Więc teraz nasuwa mi się pytanie: czy jeżeli podłącze transformator do sieci tak jak powyżej, a uziemienie przykręcę do obudowy transformatora, a na uzwojeniu wtórnym odbiornik do 110 i 0, a uziemienie do obudowy odbiornika, to będzie to poprawnie połączony układ?
Jeśli ktoś ma chwilę czasu i chęci, to proszę o pomoc w zaprojektowaniu bezpiecznego połączenia.
Otóż mam z demontażu transformator, posiada on (według mnie) na uzwojeniu pierwotnym 6 przewodów, część z nich (5) jest podpisana co można zobaczyć na zdjęciu.
A tak to wygląda w całości:
Natomiast na uzwojeniu wtórnym sprawa wygląda następująco:
Oczywiście, na zdjęciach widać dwa transformatory, ale chodzi o ten dolny. Czytałem trochę o układach PELV, FELV i SELV, ale wydaje mi się, że ten transformator (przynajmniej w części) nie dotyczy tych układów (ze względu na napięcie 100V). Wydaje mi się, że wg. oznaczeń mogę podłączyć transformator na uzwojeniu pierwotnym do sieci np. do przewodu 230 i przewodu oznaczonego kolorem białym, oraz jakiś odbiornik do np. do przewodów oznaczonych 100 i 0 i uzyskam interesujące mnie napięcie (100V). Problem polega na tym, że z szyny uzwojenia wtórnego, które oznaczone jest jako zero, wychodzi przewód uziemienia (zielono-żółty) co mnie bardzo zastanawia, bo to oznacza, że w maszynie podłączony był on do obudowy maszyny (sam demontowałem). Więc teraz nasuwa mi się pytanie: czy jeżeli podłącze transformator do sieci tak jak powyżej, a uziemienie przykręcę do obudowy transformatora, a na uzwojeniu wtórnym odbiornik do 110 i 0, a uziemienie do obudowy odbiornika, to będzie to poprawnie połączony układ?
Jeśli ktoś ma chwilę czasu i chęci, to proszę o pomoc w zaprojektowaniu bezpiecznego połączenia.