Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Izolacja galwaniczna oraz filtrowanie kanału zwrotnego w instalacji kablówkowej

vogre 21 May 2014 20:32 1911 5
 • #1
  vogre
  Level 8  
  Panowie (a być może i Panie), zwracam się do Was o radę ponieważ nie znalazłem na forum (i w Internecie ogólnie) jednoznacznej odpowiedzi na pytania które sobie stawiam. Pozwolę sobie wymienić je w punktach i byłbym niezwykle wdzięczny za Wasze odpowiedzi/podpowiedzi. Najpierw jednak przedstawię stan faktyczny:
  - Dostawca usług: Vectra
  - Zakres usług: Telewizja cyfrowa (2 dekodery) + Internet (modem)
  - Sygnał nie jest separowany (nie ma rozgałęzienia data)
  - Sygnał po wejściu do mieszkania jest rozdzielany na 4 i wędruje "prosto" do 4 gniazdek końcowych.

  A teraz pytania:
  1. Jako, że w mieszkaniu trwa remont generalny instalacji elektrycznej (przerobienie starej instalacji 2 przewodowej na 3 przewodową z kablem ochronnym - mam nadzieję, że jest to zrozumiałe - nie jestem elektrykiem) wszystkie urządzenia elektryczne, w tym te podłączone do instalacji TV-Internet będą wreszcie normalnie uziemione.  I tu powstaje pytanie - instalacja poprowadzona przez Vectrę jest prawdopodobnie również wykonana zgodnie ze sztuką i posiada uziemienie (nigdy nie było żadnego "kopania", "buczenia", "smużenia" itd) czy zatem nie warto by zastosować izolacji tych dwóch systemów uziemienia za pomocą separatora galwanicznego? Jeżeli tak to gdzie umieścić separację? Przed każdym z odbiorników czy przed splitterem?

  2. W niedalekiej przyszłości planuję podłączyć trzeci telewizor. Niestety Vectra dostarcza jedynie dwa dekodery w opcji multiroom i dlatego jestem zmuszony skorzystać z sygnału analogowego. Czy należałoby wtedy zastosować filtr kanału zwrotnego tuz przed tym TV aby nie wprowadzać do sieci zbędnych zakłóceń na częstotliwościach upstreamu?

  Dzięki z góry za pomoc :)
 • #2
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  vogre wrote:
  czy zatem nie warto by zastosować izolacji tych dwóch systemów uziemienia za pomocą separatora galwanicznego? Jeżeli tak to gdzie umieścić separację? Przed każdym z odbiorników czy przed splitterem?

  Po co?,
  jest to zabezpieczone w skrzynkach na pionach instalacyjnych.
  vogre wrote:
  Czy należałoby wtedy zastosować filtr kanału zwrotnego tuz przed tym TV aby nie wprowadzać do sieci zbędnych zakłóceń na częstotliwościach upstreamu?

  Potrzebna zwrotnica multimedialna, ale to powinien zamontować serwis Vectry.
 • #3
  vogre
  Level 8  
  Rozumiem czyli separatory galwaniczne odpadają, to dobrze :)

  Co do zwrotnicy. Może Vectra i powinna, ale jej nie zamontuje. A być może nie zamontuje dlatego, że zwrotnica multimedialna wcale nie jest potrzebna. Co więcej - wydaje mi się, że byłaby szkodliwa. Wszystkie obecnie podłączone urządzenia potrzebują kanału zwrotnego.

  Dopiero planuję podłączyć jeden telewizor analogowo (że się powtórzę) - rozumiem, że użycie w tym przypadku tłumika dolno zakresowego (5-65) jest niepotrzebne/niewłaściwe?
 • #4
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  vogre wrote:
  Rozumiem czyli separatory galwaniczne odpadają, to dobrze

  Są w skrzynkach odpowiednie zabezpieczenia.
  vogre wrote:
  zwrotnica multimedialna wcale nie jest potrzebna.

  Jest niezbędna, bo chcesz podłączyć analoga, a jest niedopuszczalne "branie" tego sygnału z portów DATA.
  vogre wrote:
  Co więcej - wydaje mi się, że byłaby szkodliwa. Wszystkie obecnie podłączone urządzenia potrzebują kanału zwrotnego.

  Ale głowica tv, gdzie będzie analog będzie wprowadzała ingres to instalacji z sygnałem cyfrowym.
  Odpowiednia zwrotnica jest niezbędna DATA/TV, lub DATA/DATA/TV, chyba, ze masz to w ...., ale spodziewaj się problemów ze strony Vectry.
 • #5
  vogre
  Level 8  
  KOCUREK1970 wrote:
  Ale głowica tv, gdzie będzie analog będzie wprowadzała ingres to instalacji z sygnałem cyfrowym.
  Odpowiednia zwrotnica jest niezbędna DATA/TV, lub DATA/DATA/TV, chyba, ze masz to w ...., ale spodziewaj się problemów ze strony Vectry.


  Ok, przyjmuję do wiadomości - stąd moje pytania, zdaję sobie sprawę z tego, że to podłączenie analogowe może wprowadzać zakłócenia i dlatego pytałem o filtr. Gdybym uważał inaczej - nie byłoby tego tematu. Nie rozumiem natomiast jednego, jeżeliby byś mógł - prosiłbym o wyjaśnienie.

  A mianowicie: czym różni się sygnał z wyjścia TV zwrotnicy multimedialnej (około 80-860/1000 MHz w zależności od modelu) od sygnału z wyjścia filtra kanału zwrotnego (np DSE HPF85A - 87-862 MHz)?
 • #6
  User removed account
  Level 1