Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączyła się różnicówka, bez powodu.

27 Maj 2014 10:53 3537 12
  • Poziom 6  
    Witam,

Jak w temacie. Rano wstaje i różnicówka rozłączona.

Nowa instalacja, mieszkamy od dwóch miesięcy.

Wszystkie urządzenia wyłączone.

Chodziła tylko lodówka i dwie lampki Ledowe po 1W.

Pytanie brzmi, czy różnicówka może się czasami wyłączyć?

Instalacja jedno fazowa. Przewody nowe nigdy nie przeciążone. (nie było wiercone ani zalane) Jest dostęp do wszystkich puszek rozgałęźnych.

Po włączeniu różnicówki wszystko pięknie działa. Lodówka i te dwie lamki ledowe też. Żadna żarówka w mieszkaniu nie spalona. Wszystkie gniazdka zaślepione przed dzieckiem.

Proszę o informację czy spać spokojnie czy tez może szukać przyczyny.

Pozdrawiam
  • Moderator
    skw82 napisał:

Proszę o informację czy spać spokojnie czy tez może szukać przyczyny.

A niby jak tę przyczynę chcesz znaleźć? Bez odpowiednich mierników i pomiarów instalacji to sobie można szukać.
  • Poziom 34  
    Witam

Różnicówka sama z siebie nie powinna się wyłączać chyba że z nią jest coś nie tak. (Napisz jaką masz)

Jaki obiekt mieszkanie czy domek jednorodzinny?
    Czy posiadasz gniazda oświetlenie wyprowadzone na zewnątrz budynku?
    Co jeszcze włączone jest w instalacje - dzwonek, domofon boiler itp.
    Czy po wykonaniu instalacji były robione pomiary izolacji i pętli zwarcia?

Jedno wybicie różnicówki to nie powód do obaw. Ile lat ma lodówka?
  • Poziom 6  
    Lodówka i całe AGD jest nowe,
    Różnicówka jednofazowa Legrand 40A 30mA
    W instalacji nie ma bojlera.
    Jest to nowo zaadoptowane poddasze z zupełnie nową instalacją.
    Nowy przewód zasilający od zegara na parterze.
    Skrzynka 8 modułowa wydzielone obwody zabezpieczone esami (wszystko nowe na gwarancji).

Tak się zastanawiam czy przypadkiem nie było w nocy chwilowej przerwy w dostawie energii.

Zadziałanie różnicówki było sprawdzane w każdym punkcie.

Narazie wszystkie urządzenia były dzis włączane i pod obciążeniem nie wyrzuca różnicówki.

Dodano po 2 [godziny] 26 [minuty]:

Wiadomo że nie o zwarcie chodzi.
    Różnicówka jest o tyle dobra że wyłapie ten minimalny prąd upływu pod obciążeniem przewodu (gdyby był w jakiś sposób uszkodzony).
    Całą instalacje mam na wago (oryginalnym) nie mam więc mowy o poluzowanych stykach.

Przeczytałem mądrą teorie Pana Inżyniera że różnicówka może zadziałać bez poważniejszej przyczyny. Nie musi upłynąć prąd ani przewody N i PE się zewrzeć.

Pytanie do praktyków. (Wcześniej różnicówki w mieszkaniu nie miałem.)

Czy nagłe wyłączenie zasilania a potem włączenie go przez zakład może spowodować rozłączenie różnicówki. Nie jestem pewny czy było takie wyłączenie, bo spałem ale 7km od mojego domu szalała burza. Zazwyczaj jak burza w okolicy to są przerwy w zasilaniu.
  • Poziom 20  
    Wedle mojej wiedzy i doświadczenia:
    skw82 napisał:
    Przeczytałem mądrą teorie Pana Inżyniera że różnicówka może zadziałać bez poważniejszej przyczyny. Nie musi upłynąć prąd ani przewody N i PE się zewrzeć.

"Różnicówki" są czułe na wszelkiego rodzaju zakłócenia, więc czasami- bardzo rzadko może się zdarzyć "zrzut", który ciężko uzasadnić i znaleźć przyczynę. Być może w sieci było jakieś krótkie przepięcie, które spowodowało zadziałanie RCD. Należy bacznie obserwować sytuację i według mnie, żeby mieć 100% pewność należy zrobić pomiary instalacji oraz zmierzyć działanie RCD- czas zadziałania, prąd zadziałania etc.
  • Moderator
    Koledzy, w energetyce, a więc i w instalacjach, trzymajmy się zasady SPZ. Czyli pojedyncze zadziałanie jakiegokolwiek zabezpieczenia możemy przyjąć za efekt niespodziewanego zbiegu wydarzeń, nieznanych zakłóceń, niewiadomego pochodzenia. Dlatego też, stosujemy zasadę, że jeśli nie widzimy niczego istotnego, możemy ponownie podać napięcie.
    Jeśli jednak nastąpiło ponowne zadziałanie zabezpieczeń, wtedy nie wolno nam podawać napięcia, bez ustalenia przyczyny i wyeliminowania jej.
    Dlatego należy obserwować instalację, być może przyczyna była zewnętrzna, niewiadomego pochodzenia, być może związana z burzami, nawet odległymi, albo z zupełnie czymś innym.
    Gdyby jednak to się powtórzyło niezadługo, instalację należy poddać przeglądowi tak, jak okresowo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Bronek22 napisał:
    Obecne RCD to bardzo prymitywne urządzenia - skok na niskie koszty.
    Urządzenia na miarę lat 20-tych 20 wieku.

A jest jakiś godny następca różnicówki na miarę XXI wieku? Tak pytam z ciekawości, bo wszyscy tak najeżdżają na te biedne różnicówki, a jednak gdyby byłby zbędne i nie chroniły to przepisy by nie nakazywały ich stosować.
    Bronek22 napisał:
    Dlatego konieczne jest co 2-3 miesiące wykonanie TESTU - przyciskiem na RCD.

Według zaleceń producenta np. EATON, to nawet raz na miesiąc.
  • Specjalista elektryk
    Nie zapominajmy że to jest tylko ochrona uzupełniająca. Niestety panuje mylne przekonanie że jest inaczej i że RCD to cudowny środek po zainstalowaniu którego nie potrzeba już przejmować się porażeniem.
  • Poziom 20  
    Powiem tak jeśli mamy dobrze zaprojektowaną instalację i dobrze wykonaną i użytkujemy ją zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i logicznym myśleniem to raczej ciężko o porażenie czy inny wypadek. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i myślenia, jeśli ktoś lubi się kąpać z suszarką to nic mu nie pomoże, nawet i RCD, jedynie co może pomóc to nadzór innej mądrzejszej osoby:)
  • Poziom 6  
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem.

Od tamtej pory Instalacja nie sprawia kłopotów.
    W nocy pracują te same odbiorniki.

Uznaje że różnicówka zadziałała z powodu szalejącej burzy lub innej nieznanej przyczyny).

Pozdrawiam wszystkich i życzę sukcesów ;)