Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitoring maszyn, wysyłanie do serwera, moduł komunikacji bezprzewodowej

adriandk 01 Jun 2014 18:42 2418 13
SterControl
 • #1
  adriandk
  Level 8  
  Witam.

  Mam taki temat do rozgryzienia. Robię to w praktyce pierwszy raz więc proszę o wyrozumiałość.

  Do zaprojektowania jest system monitoringu wielu agregatów sprężarkowych w wielu miastach w Polsce. W każdej sprężarkowni musiałby być jakiś moduł, który zbierałby parę sygnałów z każdej maszyny, i wysyłał do jednego serwera. (odległości dochodzą do setek km). Potem to już jakaś aplikacja wizualizująca zebrane dane.

  Myślałem o wysyłaniu przez GSM/GPRS, co o tym sądzicie?

  Nie wiem jak to dobrze rozplanować. W sprężarkowni czasami jest jedna maszyna a czasami 4 lub więcej. Dokładać do każdej z maszyn moduł komunikacji bezprzewodowej może być zbyt kosztowne. Może wystarczy jeden transmiter, a maszyny połączyć w jakąś sieć. Proszę o podpowiedź.

  Każda maszyna ma mikroprocesorowy kontroler z którego wyciągnę kilka zmiennych przechowujących interesujące nas dane (temperaturę, ciśnienie, liczniki czasu pracy, informację o alarmach).

  W komputerze głównym ma być możliwość podglądania zebranych danych z wszystkich miast.

  Może ktoś się zetknął z takim systemem. Proszę o propozycje rozgryzienia tego tematu.

  Pozdrawiam
  Z góry dziękuję.

  Jak potrzebne jakieś informację to dopiszę.
 • SterControl
 • #2
  Pawel2420
  Level 31  
  Przy pomocy jakiego interfejsu maszyny udostępniają dane ?
  Jak często trzeba zbierać dane z maszyny ?
 • #3
  adriandk
  Level 8  
  Na razie muszę ograniczyć się do jednego typu panelu sterowniczego sprężarki, z interfejsem RS-232/RS-485. W starszych modelach maszyn będę musiał pokombinować bo wyjscia diagnostycznego może tam nie być.

  Częstotliwość aktualizacji danych jest jeszcze do dogadania. Przyjmijmy 10 min na początek.

  Znalazłem coś takiego, co o tym myślicie?
  http://www.inventia.pl/MT-202-bezprzewodowy_m...eligencja_Master_i_transmisja_zdarzeniowa.htm
 • SterControl
 • #4
  gervee
  Automation specialist
  Moim zdaniem wystarczyłoby Ci coś na kształt systemu zbudowanego z modułów telemetrycznych MT (firmy InVentia). Moduły te działają w oparciu o GPRS więc przesył danych z odległych lokalizacji do jednego miejsca nie stanowi problemu. Możesz wykorzystać wejścia modułu - podepniesz pod nie sygnały z układów sterowania sprężarek. Jeśli układy sterowania sprężarek obsługują jakiś protokół komunikacyjny to być może da się oprogramować moduły w celu komunikacji z tymi sprężarkami. Można wykorzystać też protokół komunikacyjny MODBUS standardowo znajdujący się w tych modułach. Interfejsy modułów RS-232/RS485.

  Jeśli do tego dodasz jakiś system SCADA to masz to co chcesz. Jeśli dodatkowo dodasz do tego system bazodanowy to będziesz mieć dobre źródło do analizy danych - raportowania.

  Dodano po 6 [minuty]:

  adriandk wrote:


  Nie tylko "myślimy" ale też używamy ;).
  Całkiem sensowne rozwiązanie - nie idealne ale nadające się do wielu zastosowań. Z kartami SIM, ze statycznymi adresami IP w obrębie APN telemetria.pl stanowi to całość, która pozwala na budowę takiego systemu jak potrzebujesz.
 • #5
  adriandk
  Level 8  
  Jeden moduł MT chodzi średnio po 2000 zł. Rozumiem, że każda sprężarka będzie musiała taki moduł mieć podpięty. Czy może jest możliwość połączenia sprężarek w jakiś sposób i podpiąć jeden moduł MT. Wtedy koszty się trochę zredukują.
 • #6
  gervee
  Automation specialist
  Skąd masz tą cenę 2 tys (netto/brutto)? Zadzwoń do Inventii i dowiedz się o ceny (powinno być nie więcej niż 1500 zł brutto za MT-202 - wykorzystasz jeśli sprężarki będą mieć np. MODBUS).

  To ile modułów będziesz potrzebować i jakich zależy od tego co ze sprężarek będziesz mógł wyciągnąć via RS-485 a co będziesz musiał przez wejścia modułów MT.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Możesz wykorzystać np. moduły wejść/wyjść z obsługą protokołu MODBUS i moduł MT-202 do odpytywania tych modułów wejść/wyjść. Moduł będzie wysyłać dane via GPRS, dane będą udostępniane poprzez moduły wejść/wyjść podłączone do układów sterowania sprężarek.
 • #7
  Pawel2420
  Level 31  
  Szacunkowo ile takich modułów do komunikacji GSM/GPRS potrzeba ?
 • #8
  adriandk
  Level 8  
  Ok. Zadzwonię i się dowiem jak to wygląda cenowo.

  W tych panelach od których chcę zacząć na pewno będę miał RS485. I z tego powinienem wyciągnąć co potrzebuję. Gorzej będzie jak np 2 sprężarki będą miały te same panele a jedna jakiś starszy model. wtedy będzie trzeba dostać się jakość do "środka". ale to będę się martwił później.

  Kupując taki moduł MT, otrzymuje się jakiś odbiornik tych danych, tak? Serwerem może być zwykły PC, z zainstalowanym oprogramowaniem od nich, tak?

  Jakbyś mógł mi przybliżyć trochę tematykę SCADA. Nie pracowałem z tym wcześniej.
  Na samym kompie "odbiorniku" implementuje się bazę danych, czy lepszym rozwiązaniem było by aplikacja web-based? wtedy podgląd do danych byłby możliwy z wielu miejsc podłączonych do internetu?

  Dodano po 53 [sekundy]:

  Pawel2420
  Orientacyjnie kilkadziesiąt sprężarkowni, w każdej po 3-4 sprężarki.

  Dodano po 7 [minuty]:

  System będzie testowany w jednej ze sprężarkowni. Na razie spróbuję nawiązać komunikację, zrobić wizualizację, a potem będziemy rozwijać sieć, fajnie byłoby gdyby w aplikacji była również mapka z punktami gdzie są rozmieszczone moduły. Nie będzie to problemem gdy moduł MT będzie udostępniał swoje współrzędne.

  Sorry za takie chaotyczne opisy, ale świeży temat i jestem trochę podjarany, i myślę o wielu rzeczach na raz.

  Muszę podzielić sobie cały projekt na jakieś etapy i po kolei je realizować. Tylko od czego zacząć? :)

  Dodano po 9 [minuty]:

  A może jest jeszcze jakaś inna opcja realizacji takiej sieci?

  Może jakiś tańszy sterownik PLC z modem GPRS, i I/O?
 • #9
  gervee
  Automation specialist
  Kupując moduły MT dostajesz urządzenie do którego potrzebujesz karty SIM (najlepiej ze statycznym adresem IP prywatnym lub publicznym) - pozwoli Ci to na dostanie się do tego urządzenia bądź z poziomu Internetu bądź z urządzenia będącego w tej sieci prywatnej.

  Do modułów MT jest oprogramowanie konfiguracyjne MTM oraz serwer komunikacyjny OPC nazywany MTDP (MT data provider). Za pomocą MTDP dane udostępniane są poprzez OPC do oprogramowania np. typu SCADA (iFIX, InTouch itd).

  W oprogramowaniu SCADA wykonujesz aplikację pod swoje potrzeby, gdzie przedstawiasz dane pozyskane z modułów telemetrycznych podłączonych do układów sterowania sprężarek (ciśnienia, stany zaworów, parametry pracy, awarie itd).

  Z modułów dane wysyłasz zdarzeniowo np. jeśli sprężarka się załączy/wyłączy, pojawi się awaria itd. Możesz wysyłać też cyklicznie co zadany okres czasu lub w określonych godzinach.
 • #10
  adriandk
  Level 8  
  Ok. Dużo mi się rozjaśniło:) wielkie dzięki. Będę pisał na bieżąco jak będę miał jakieś problemy :)

  Jeszcze jedna myśl.

  Zakładając, że na jedną sprężarkownię przeznaczam jeden moduł MT.
  Sprężarki - te które mają RS485 łączę szeregowo z układami I/O (które są przy sprężarkach z których wyciągam pojedyncze sygnały - bez RS485) i dalej szeregowo do modułu telemetrycznego.
  Optymistyczny opis ale trochę szans na taką komunikację istnieje?
 • #11
  gervee
  Automation specialist
  Sam RS-485 to jedynie łącze fizyczne a nie protokół komunikacyjny więc czy coś wyciągniesz z układu sterowania sprężarką zależy od tego układu (np. sterownika, który jest w układzie sterowania). Dokumentacja do poszczególnych sprężarek odpowie Ci na to czy da się dane wyciągnąć przez RS-485.
 • #12
  ramuk
  Level 8  
  Hmm tak czytam Twój post i jedyne rozwiązanie jakie mi przychodzi na myśl to Meternet. Ale po kolei. Chcesz pobierać dane z wielu agregatów w kilku miastach - wykonalne. Ten system działa na wymienionym przez ciebie porcie RS-485. Z tego co słyszałem, wysyła przez GSM/GPRS. Efekt końcowy jest taki, że możesz sobie odczytywać różne parametry z tych wszystkich agregatów z kilku miast w komputerze głównym.
 • #13
  szczupx
  Level 19  
  Ja bym zrobił tak
  w każdej lokalizacji komputer z systemem SCADA i lokalną archiwizacją.
  wszystkie lokacje spięte razem przez internet (przez tunele VPN) do centralnego serwera ogarniającego centralną wizualizację + centralne archiwizowanie i ewentualną replikację baz lokalnych jeśli dane są krytyczne.
  jeśli na obiekcie brak łącza internetowego - wstawiamy modem GSM.
  jest to wersja na bogato, ale da się też wykonać niewielkim kosztem z wykorzystaniem nieprzemysłowych komponentów (np. wykorzystać komputerki raspberry pi).
  Polecam wykorzystanie standardowego ethernetu jako podstawowej sieci obiektowej i internetu jako WANu. Zdalny serwis to bajka a i elastyczność ogromna.