Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor z matrycy od laptopa ?

16 Kwi 2005 18:17 3130 7
  • Poziom 13  
    witam
    chialem zrobic projektor i mysle na uzyciem matrycy od laptopa tylko nie wiem czy da sie ja jakos przystosowac chodzi o jakis sterownik zeby mozna bylo podpiac sygnal video
    czytam na forum na ten temat ale nic konkretnego nie znalazlem i tylko zrobile sobie metlik w glowie jedni moia ze mozna uzyc takiej matrycy inni ze jest to nie mozliwe
    wiec prosze o prosta i konkretna odpowiedz
    mysle ze wiele osob z tej odpowiedzi skozysta
    pozdrawiam i z gory dzieki za pomoc
  • Poziom 27  
    Witaj,

Gdyby odpowiedz byla prosta, i gdyby sam uklad byl prosty, to by juz dawno bylo to wyjasnione raz a dobrze....

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Do matrycy od laptopa potrzebna jest jeszcze elektronika przetwarzająca sygnał VGA lub Composit video na sygnały sterujące matrycą. Nie jest to prosta sprawa. Są w sprzedaży gotowce ale widziałem tylko ze standardu VGA. Projektor można zrobić z monitora LCD gdyż ma już całe sterowanie i wejście sygnału VGA. Jeżeli chodzi o video to może dałoby się wykożystać coraz popularniejsze monitory LCD (właściwie telewizory)stosowane np do systemów video w samochodach
  • Poziom 27  
    WItam, telewizory samochodowe jak najbardziej sie nadaja, najprostrzy projektor mozna zrobic w ten sposob, ze zamiast podswietlania matrycy, polozyc ja na projektorze do folii , wowczas na scanie pokaze sie "magiczny obraz" :)
  • Poziom 12  
    Kwestia konwertowania obrazów w standardach VGA i Composite (żółty chinch) była poruszana nieraz, więc lepiej nie kombinować z tym.
    Ja tylko się zastanawiam nad jednym, bo wyczytałem gdzieś, że wyjście DVI (takie kanciate białe) zostało zaprojektowane do monitorów LCD. nowsze monitory sa już wyposażone w wejście VGA (Moa tu wyłącznie o LCD. )
    po rozkręceniu lapka znalazłem wiązkę kabli odpowiadającą za sygnały, i przewody zasilające, idące do przetwornicy wysokiego napięcia a z tamtąd do żarówki podświetlajacej Całego LCD. Szuakłem rozpiski dla wiązki, ale nawet po usilnym obleganiu -emailami nie dostałem takowej informacji od producenta.
  • Poziom 13  
    a tak sie zastanawiam czy nie dalo by sie podlaczyc matryce od laptopa do elektroniki od takiego malego tv oczywisce biorac pod uwage rozdzielczosc sterownika i matrycy bo matryca kosztuje okolo 50zl a mysle ze taki telewizorek np ze zbita matryca kupie za grosze
    a moze ktos wie gdzie mozna kupic sama elektronike z takiego TV
  • Poziom 23  
    a ja gdzies na forum czytalem ze matryce mozna podpiac pod wyjscie dvi bez zadnych przetwornikow
  • Poziom 16  
    Generalnie są możliwości aby wyświetlić obraz na matrycy LCD z laptopa, sam próbowałem odpalić taką matrycę. Musisz mieć do niej aplikację (to po pierwsze), w większości przypadków dla jednego koloru matrycy przypada 6 lub 8 bitów danych więc dla trzech kolorów masz już 18 lub 24 przewody, kolory można sterować za pomocą układu TDA 8707 jest to szybki przetwornik A/C do zastosowań w aplikacjach video z tym że 6 bitowy (na takim przetworniku odpalałem swoją matrycę). Sprawa nie jest jednak taka prosta jak się wydaje ze względu na pozostałe dane które trzeba do matrycy doprowadzić Hsync Vsync pixelclock i coś jeszcze tam było już dokładnie nie pamiętam, takie sygnały są wypuszczan na zewnątrz w niektórych kartach graficznych w pecetach za pomocą złącza VESA (nie pamiętam dokładnie nazwy). Ogółem pisząc temat jest diabelnie skomplikowany, mi nie udało się uzyskać ostrego obrazu, efekt jaki wyszedł przypominał raczej monitor który nie radzi sobie ze zbyt wysoką rozdzielczością, czyli jeden wielki śmietnik, proponuje szukać w sieci, a jeśli bardzo chcesz to mam sporo materiałów na temat konwersji sygnałów RGB będzie tego kilkadziesiąt mb.

pozdrawiam