Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat podłączenia kotła na paliwo stałe w kotłowni z dwoma rozdzielaczami.

15 Cze 2014 18:31 8673 12
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Na wstępie zaznaczę, że w sprawach grzewczych jestem laikiem, żeby nie narazić się od razu na potępienie.

Potrzebuje we własnym domu uruchomić kotłownię.
    Piec będzie na paliwo stałe 25-27kW.

Do kotłowni dobiegają 3 odejścia na kaloryfery:
    - pierwszy z podłogi od rozdzielacza na parterze PEX26, do którego podłączone są 4 grzejniki i ok 60m2 podłogówki w pięciu obwodach,
    - drugi z sufitu od rozdzielacza na piętrze PEX26 do którego podłączonych jest 7grzejników,
    - trzeci PEX16 do którego bez rozdzielacza podłączone są 2 grzejniki.

Do tego chcę zamontować w kotłowni bojler 140L.

Chciałbym użyć jak najmniejszej ilości pomp.

Proszę o wszelkie sugestie, pomysły.

Z góry dziękuje za okazaną pomoc.

Schemat podłączenia kotła na paliwo stałe w kotłowni z dwoma rozdzielaczami.

Edytuj
  • Poziom 2  
    Hm po pierwsze warto ustalić jak masz podłączoną podłogówkę na parterze razem z grzejnikami, przede wszystkim po pierwsze inne parametry dostarczanego ciepła musi mieć podłogówka i inne parametry grzejniki nie może być to na jednym rozdzielaczu
  • Poziom 2  
    Więc to nie jest mój błąd w myśleniu można powiedzieć że są to dwa osobne rozdzielacze ponieważ są zasilane różnymi parametrami.

Dodano po 4 [minuty]:

proszę mi powiedzieć czy naczynie znajduje się w kotłowni czy na poddaszu budynku?
  • Poziom 9  
    Witam, ponownie,

jeszcze nie poradziłem sobie z kotłownią, bo wogóle się za nią nie zabrałem z racji natłoku zajęć na budowie.

Podłogówka jest wpięta w jeden z rozdzielaczy, dolny.

Naczynie wyrównawcze jeszcze nie zamontowane, ale planuje zamontować je na strychu i dobrze ocieplić.

Aby to wszystko połączyć myślałem, żeby w kotłowni zrobić "rozdzielacz" z trójników zgrzewanych z BORYSZEWa z gwintami, w które wkręcę zaworki oraz "przelotki" z gwintu na PEX 26 i PEX 16.
    Jeden z takich rozdzielaczy miałbybyć podłączony na dole przy piecu na powrocie, a drugi na górze przy odejściu od pieca.
    Do górnego rozdzielacza planowałem wpiąć 2 pompki oddzielna na górę, oddzielna na dół.
    Myślałem też zredukować ilość pompek do jednej sztuki oraz zastosować zawór czterodrogowy, aby zapewnić "ciepły powrót". Pompkę chciałem zamontować o biegu pieca, a rozdzielacze o których wspomniałem wcześniej za zaworem czterodrogowym, tylko czy w takim przypadku obieg wody będzie zapewniony.?

Załączam szkic tego rozwiązania.

Proszę o porady.
    Dziękuję za wszelkie sugestie.
  • Poziom 17  
    W kotłowni najlepiej zrobić 2 belki rozdzielacza-zasilająca i powrotną.Najlepiej skręcić je ze stalowych trójników.jedna mocna pompka może to wszystko pociągnąć ale dobrze jest dać jakieś zawory do regulacji przepływów na poszczególne rozdzielacze.Jeśli się da to dobrze zastosować osobny obieg dla ogrzewania podłogowego.Jeśli się nie da to zastosować regulację-np. zawory RTL.Zamiast zaworu 4drogowego polecam zawór 3drogowy z nastawą temperaturową.

A na sam koniec porada-zatrudnić do tego osobę znającą się na rzeczy-kotłownia najprawdopodobniej i tak będzie do poprawki.
  • Poziom 2  
    Więc tak wykonuję podobne układy naczynie zamontowane na poddaszu, pompa za zaworem czterodrogowym tylko na układ ogrzewania, przed zaworem czterodrogowym wpięty trójnik na zasobnik wody wraz z pompą obiegową,

jeśli chodzi o ogrzewanie są dwa rozwiązania albo zrobić belkę i przed belką dać sporą pompę wytwarzającą obieg choć nie zawsze daje to zapewniony efekt
    drugie rozwiązanie jest takie iż zrobić belkę może być skręcana z trójników i na każdym obiegu wstawić pompę.

Jeśli bardzo będzie potrzebny panu schemat mogę narysować choć za bardzo nie mam czasu ale znajdę chwilę
  • Poziom 9  
    Witam ponownie.

Kotłownia została zbudowana w sposób opisany przez hydro-instal-bud z jedną pompą na obiegu co i jedną na obiegu cwu sprzed zaworu czterodrogowego. Wszystko działa znakomicie.

Jedynym problemem jest sadza, a raczej smoła, lepik który zbiera się w piecu.
    Ciąg kominowy jest b.silny (komin 200, 9m wysoki). Zawór czterodrogowy zamontowany poprawnie i sprawny, zwiększanie temperatury powrotu nie zmieniło sytuacji, podobnie jak zwiększenie temperatury na piecu - jest 60st.C.

Co może być jeszcze powodem tej mokrej smoły wewnątrz pieca? Palę drewnem sezonowanym, wydaje się być suche.

Z góry dziękuje za sugestie.
  • Poziom 17  
    Miałem raz przypadek zawalającego się sadzą kotła.Powód-zbyt słaby wentylator w połączeniu z niezbyt szczęśliwie zaprojektowanym kotłem.
  • Poziom 9  
    Piec to SŁAWEX KWK 25kW, fabryczny wentylator nie wydaje mi się za słaby, wrecz przeciwnie, dlatego na sterowniku zmniejszyłem obroty maksymalne. Do tego zrobiłem, aby klapka domykająca powietrze nie domykała się do końca, żeby cały czas był powolny dopływ powietrza, tak, żeby temperatura nie wzrastała, ale żeby w piecu się nie kopciło. Zobaczymy czy to coś pomoże.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, co jeszcze sprawdzić, co może być nie tak.

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dzień dobry ponownie super iż moje sugestie się przydały, drewno sezonowane super, ważne jest jeszcze to czy to jest drewno iglaste czy liściaste. Drewna iglaste są mocno smolne i osadza się to faktycznie wewnątrz pieca, a tak na marginesie radziłbym nie zmniejszać obrotów wentylatora bo wtedy takie drewno zamiast się palić to się dusi w piecu
  • Poziom 32  
    Możesz podać konkretnie który to jest kocioł bo sławex kwk nic nie mówi. Są różne kotły pod tą nazwą. Wklej zdjęcie kotła to będzie łatwiej Ci coś powiedzieć na temat smoły w kotle.