Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pic 16F628A się kasuje ale nie programuje

mkpl 19 Cze 2014 23:43 2136 14
  • #1 19 Cze 2014 23:43
    mkpl
    Poziom 37  

Witam

Chcę zaprogramować 16F628A. Sto razy wszystkie połączenia sprawdzałem. Sprawdzałem też sygnały częstotliwość lini zegarowej (1.8kHz) itp.

Procesor kasuje się dopiero za którymś podejściem i przechodzi test czystości. Przy programowaniu jest problem wgrywa randomowe śmieci w kilku miejscach pamięci flash i tyle.

Mój programator to Oshon Parallel Port PIC Programmer i też programuję za pomocą dedykowanego softu (programator wykonałem wg strony radio.dxp.pl).

Napięcie Vdd to 4.98V a Vpp 13.3V. Układ sprawdzony pod kontem zwarć i innych.

Nie pierwszy raz mam takie problemy z zaprogramowaniem ale zawsze za którymś razem się udawało. Dziś zwyczajnie zabrakło mi cierpliwości.

Testowałem opóźnienia od 1ms do 30ms. Najsprawniej kasuje w okolicach 14ms (przy innych wartościach jest to mocno losowe).

0 14
  • #2 20 Cze 2014 08:15
    mickpr
    Poziom 39  

mkpl napisał:
    Nie pierwszy raz mam takie problemy z zaprogramowaniem ale zawsze za którymś razem się udawało. Dziś zwyczajnie zabrakło mi cierpliwości.

1. Nie prościej byłoby kupić PICkit'a (lub nawet jakiś klon), niż męczyć się z LPT?
    2. Nie masz za długich przewodów połączeniowych?

0
  • #3 20 Cze 2014 09:31
    mkpl
    Poziom 37  

Programator składałem jakieś 5 lat temu. Używam sporadycznie raz na rok ale może chyba warto zainwestować. Chwilowo kombinuję programator USB na PL2303.

Przewody połączeniowe do lpt to około 1m a z samego programatora do procesora 10cm więc myślę, że są ok

Po głębszych testach wyszło, że pamięć eeprom się programuje poprawnie natomiast flash procesora to same 3FFF. Czyli niestety muszę założyć uszkodzenie układu?

0
  • #4 20 Cze 2014 13:19
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 20 Cze 2014 14:15
    mkpl
    Poziom 37  

Problem rozwiązany. Picowi przeszkadzał kondensator 100n w zasilaniu Vdd. Nie przypuszczałem, że to może mieć taki wpływ...

0
  • #6 20 Cze 2014 14:27
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 20 Cze 2014 14:29
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

mkpl napisał:
    Nie przypuszczałem, że to może mieć taki wpływ...

Bo to niemożliwe :)

0
  • #8 20 Cze 2014 14:36
    mkpl
    Poziom 37  

Przecięcie ścieżki Vdd od procesora i wpięcie się w nią programuje go za każdym razem bezbłednie. Wiec chyba czegoś nie rozumiem.

0
  • #9 20 Cze 2014 14:38
    dondu

Czyli masz zwarcie, itp. na PCB lub zasilanie z programatora nie jest w stanie pociągnąć zasilania całej płytki.

0
  • #10 20 Cze 2014 16:53
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Kondensator to mógłby ci przeszkadzać na pinie MCLRE czyli reset , ale nie na zasilaniu .

0
  • #11 20 Cze 2014 17:09
    rysel
    Poziom 12  

Aby PIC wszedł w tryb programowania, musi być podane napiecie VDD oraz na MCLR podane we włwściwej kolejnosci. Cżęść mikrokontrolerów pic wymaga by napiecie VDD narosło w czasie nieco szybszymj niż na MCLR (ok. 100us). Pojemność 100n akurat wystarczy do tego by napiecie VDD narosło nieco później niż na MCLR. Stąd PIC nie chciał wejść w tryb programowania

0
  • #12 20 Cze 2014 17:15
    mkpl
    Poziom 37  

No i praktyka potwierdza to co kolega rysel dokładnie napisał. Jak się przed tym chronić projektując układ?

Czasami muszę coś zaprojektować z picem a nie lubię elementów przewlekanych więc zostaje programowanie w układzie. Na MCLR daję zawsze diodę a na VDD to chyba tylko rozwiązanie z zworką? Dawanie tam diody zaprzecza temu aby dawać pojemność jak najbliżej układu cyfrowego...

0
  • #13 20 Cze 2014 17:47
    dondu

rysel napisał:
    Aby PIC wszedł w tryb programowania, musi być podane napiecie VDD oraz na MCLR podane we włwściwej kolejnosci. Cżęść mikrokontrolerów pic wymaga by napiecie VDD narosło w czasie nieco szybszymj niż na MCLR (ok. 100us). Pojemność 100n akurat wystarczy do tego by napiecie VDD narosło nieco później niż na MCLR. Stąd PIC nie chciał wejść w tryb programowania

Poprosimy o źródła tych informacji tym bardziej, że programator steruje MCLR i może zrobić dowolne opóźnienie.

0
  • #14 20 Cze 2014 18:27
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Kondensatory na zasilaniu nie mają najmniejszego wpływu na proces programowania . Ja stosuję zawsze 100nF jak najbliżej każdej nóżki VDD . Ale już zastosowanie kondensatora na resecie do masy powodowało zakłucenia w procesie programowania . Dlatego stosuje ścieżki tak zwane sierżanty . Po ostatecznym zaprogramowaniu zwieram kroplą cyny .

0
  • #15 20 Cze 2014 18:37
    dondu

archanoid napisał:
    Ale już zastosowanie kondensatora na resecie do masy powodowało zakłucenia w procesie programowania.

na co Microchip zwraca uwagę w instrukcjach programatorów (np. PICKIT3):

Pic 16F628A się kasuje ale nie programuje

a jak łatwo zauważyć, nie ma tutaj nic na temat zagrożeń ze strony kondensatorów na Vdd.

0