Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosiarka samojezdna własnej konstrukcji .

20 Jun 2014 21:11 4698 12
IGE-XAO
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • IGE-XAO
 • #2
  kazimierzbrejta
  Level 22  
  Witam. Moc silnika spalinowego narasta z obrotami, czyli od zera do mocy maksymalnej 39 KM. Teraz wszystko będzie zależeć od tego jakie obroty będą potrzebne do jazdy i jaką moc silnik uzyska z charakterystyki przy tych obrotach. Jeżeli będzie to np. około 25 KM i jeżeli od tego odliczyć moc potrzebną do napędu jazdy i napęd pompy ze stratami około 15 KM to istnieje możliwość uzyskania pewnego nadmiaru mocy. Ważnym tutaj będzie również moment i jego rozkład w stosunku do obrotów i mocy.
 • IGE-XAO
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  kazimierzbrejta
  Level 22  
  Jeżeli rozważymy sam napęd do jazdy to silnik po całkowitym przełożeniu nie będzie mocno obciążony, ale nie można też liczyć, że będzie to praca na małych obrotach. Trzeba pamiętać, że ma on zapewniać oprócz jazdy nieprzerwanie moc około 15 KM do napędu pompy. W zależności od warunków pracy powinien posiadać możliwość zmiany prędkości jazdy nie schodząc poniżej pewnych obrotów, czyli takich które zapewnią nam moc potrzebną do jazdy i do napędu pompy. No kierunki obrotów wałków będą tutaj bardzo ważne i przy zmianie materiałów użytych do budowy należy je ciągle analizować. Może Kolega rozrysować łańcuch kinematyczny napędu od silnika do kół. Można by podać też ilości zębów użytych kół, lub przełożenia.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  kazimierzbrejta
  Level 22  
  Przy konstruowaniu napędu pompy należy uważać ponieważ nie każda pompa jest przystosowana do napędu promieniowego. więc nie można stosować napędu pasowego. Jeżeli zachodzi taka potrzeba to można zakupić odpowiednią przystawkę która pozwoli na taki napęd. Obliczenia poszczególnych obrotów należy dokonać bardzo starannie, aby uniknąć niespodzianek i dodatkowych kosztów. Od obliczeń dotyczących jazdy proponuję zaczynać.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  kazimierzbrejta
  Level 22  
  Mam wstępnie do tej konstrukcji dwie uwagi a to, uważam że oś napędzająca jest mało dociążona. Siła uciągu nie zależy tylko od mocy zainstalowanej, ale zależy również od współczynnika tarcia między kołem a podłożem, który w czasie pracy będzie się zmieniał i zależy głównie od obciążenia osi napędzającej. Następną sprawą jest sposób napędu głowic, pokazany przez Kolegę jest nie do przyjęcia z uwagi na małe kąty opasania kół. Kąt opasania koła pasowego silnika jest równy zero, a więc i taka siła napędowa tego silnika.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  kazimierzbrejta
  Level 22  
  Odnośnie napędu noży należało by obstawać przy hydraulice, ponieważ jest o wiele mniej zawodna od rozwiązania mechanicznego. Dodatkowym plusem jest to, że odbiór mocy silnik czy siłowniki możemy sobie lokować w dowolnym miejscu i dowolnej płaszczyźnie, co mechanicznie nie zawsze jest możliwe. Przy dobrym rozeznaniu, można zawsze taniej kupić coś używanego.
 • #11
  manta
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Trochę Ci namieszam :D Ciebie nie interesuje moc silnika, a jego moment obrotowy. Znajdź krzywą momentu obrotowego dla silnika który chcesz zastosować, następnie wyznacz obroty dla najwyższej wartości momentu, rozszerz zakres o 150 obrotów w dół i w górę, uzyskasz tak zwane użyteczne pole pracy jednostki. Znając tą wartość, musisz uzyskać informację, z jaką prędkością obrotową mają się kręcić głowice tnące. W ten sposób wyliczysz stałą wartość przełożenia, wał korbowy-wrzeciono tnące. Następny krok, to odnalezienie informacji, z jaką prędkością ma się to poruszać w czasie koszenia, parametr o tyle istotny, gdyż przy zbyt niskiej prędkości zużywać będziesz głównie paliwo, przy zbyt dużej zakłócisz proces koszenia. Musisz tak dobrać przełożenie w oparciu o rozmiar kół, aby prędkość jazdy pokrywała się z polem pracy silnika i zespołu tnącego Tak to się mniej więcej robi w wielkim skrócie :D
  Przypadkowy dobór elementów raczej nie daje szans na zbudowanie czegoś sensownego.
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  User removed account
  User removed account