Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana przycisku włączającego komputer na przełącznik dźwigniowy

trendus 21 Cze 2014 11:12 2217 7
  • #1 21 Cze 2014 11:12
    trendus
    Poziom 9  

Witam
    Zepsuł mi się przycisk do włączania komputera na obudowie. Chciałem go wymienić na przełącznik dźwigniowy chwilowy o np. taki Link. W teorii wydaje się to proste ale może są jakieś przeszkody o których nie wiem? Czy bez problemu mogę użyć tego przełącznika?

0 7
  • #2 21 Cze 2014 11:21
    krakarak
    Poziom 39  

To nie jest przełącznik chwilowy, lecz ma 2 stabilne stany. Nie nadaje się, komputer włączy się a po 3 - 5 sekundach wyłączy. Chyba, że przechylisz na moment, jak komputer się uruchomi to przełączysz w druga pozycję. Ale jest to bezsensowne i bezcelowe. bajeranckich przycisków chwilowych, czyli takich, które mają styk zwierny w momencie naciskania na niego, jest bez liku.

0
  • #4 21 Cze 2014 14:15
    krakarak
    Poziom 39  

Patrzę, kolego Popak, patrzę. Przełącznik ma 2 stany stabilne ON-ON, dlatego nazywa się przełącznikiem. Jego styki są zawsze zwarte w zależności od kierunku pochylenia dźwigni - środkowy pin jest zawsze zwarty z jednym bocznym, po przestawieniu w drugą pozycję środkowy jest ciągle zwarty z drugim skrajnym. Autor potrzebuje łącznika chwilowego - naciska palcem na przycisk - jest zwarcie (ON) , zwalnia nacisk palcem - jest przerwa (OFF).

Jeśli autor chce fajnie zmodować swój przycisk polecam ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2547452.html .

0
  • #5 21 Cze 2014 14:34
    Popak
    Moderator na urlopie...

krakarak Zgadza się, na jednym jest ciągle zwarty a na drugim tylko gdy przełączymy. I tu jest taki myk że ten nie zostaje w przełączeniu tylko powraca do początkowej pozycji więc nadaje się. Jak by tak było jak piszesz (bez powrotu) to był by on - off.

Jeżeli autor chce dźwigienkowy to po co wciskać mu przycisk wciskany. Są różne gusta.

0
  • #6 21 Cze 2014 14:55
    krakarak
    Poziom 39  

Być może autor chce mieć dźwigienkowy, ale tak on jak i ty wskazujecie na błędne przełączniki. Podkreślam - przełączniki. Proszę zapoznać się z definicją SPDT, np. na Wiki lub tutaj:
    http://www.musicfromouterspace.com/analogsynt...TRONICS/pdf/switches_demystified_assembly.pdf .

Cytuje opis działania przełącznika SPDT -

SPDT - A Single Pole Double Throw toggle switch
    connects a common terminal to one or the
    other of two terminals. It is always connected
    to one or the other
    . The two outside terminals
    are never connected by the switch.

Autor ma uszkodzony łącznik chwilowy, tymi z waszych linków będzie musiał wachlować - włączy zasilacz i zaraz musi przełączyć w drugą pozycję, dźwigienka sama nie odbije.

Jeśli istnieje łącznik chwilowy z dźwigienką nie jest to z pewnością żaden w podanych przez was. Ale dalej sprzeczać się nie zamierzam, życzę miłego dnia.

0
  • #8 21 Cze 2014 17:12
    swiercm
    Moderator na urlopie...

trendus napisał:
    Witam
    Zepsuł mi się przycisk do włączania komputera na obudowie.

Zamień go z resetem. Najszybciej, najprościej i najtaniej. Resetu używasz stosunkowo rzadko...

0