Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka listwa antyprzepieciowa

21 Cze 2014 19:39 20565 35
  • Poziom 8  
    Jakiej firmy najlepiej kupic listwe antyprzepieciowa ? Oczywiscie chodzi o podpiecie tv no i do tego jakiegos odtwarzacza ewentualnie konsoli.
  • Poziom 8  
    Nigdzie nie moge znalesc ceny.
    Macie jeszcze jakies propozycje ?
  • Poziom 38  
    R-20F w Tesco i Castoramie były po około 17zł.
  • Poziom 8  
    No to za wiele nie wydales. Mysle raczej o czyms za kilkadziesiat zl. Zastanawiam sie nad listwa ever home. Ma ktos jeszcze jakies propozycje ?
  • Poziom 38  
    Jestem zadowolony, że wiele nie wydałem! Kupiłem kilkanaście sztuk tych zabezpieczeń...
    Sprawdzałem droższe rozwiązania - listwy i moduły zabezpieczające. Z listwami przeciwprzepięciowymi mam do czynienia od dwudziestukilku lat. Zalecam wszystkim stosować je do zabezpieczenia komputerów indywidualnych. Stosuję je też w firmach, w serwerowniach.

R-20F ma dwa warystory i dwa iskierniki, a w większości rozwiązań widziałem jeden warystor, bardzo rzadko dwa warystory i jeden iskiernik. Wiedząc ile kosztuje warystor i iskiernik ciężko mi zrozumieć, dlaczego mam dopłacać do zwykłego przedłużacza więcej niż kilka złotych - ponieważ tyle maksymalnie kosztują zabezpieczenia, które widziałem w listwach przeciwprzepięciowych.

Jeżeli nie pasuje Ci R-20F to z mojej praktyki radzę: szukaj rozwiązań kosztujących więcej niż 100zł, może coś z APC, Belkin? W tańszych widziałem zazwyczaj jeden warystor (kosztujący w detalu +/- 1zł).
    Również filtry stosowane w nielicznych listwach zasilających są w wersji podstawowej.

Największą skuteczność zabezpieczenia przeciwprzepięciowego uzyskasz, gdy będziesz mieć zabezpieczoną całą instalacje elektryczną, czyli oprócz zabezpieczenia stopnia D (listwy przeciwprzepięciowe) dołożysz C i B. Jeśli nie masz to może warto rozbudować zabezpieczenia.

Jak coś wybierzesz i będziesz mieć możliwość zrobienia zdjęć wnętrza to chętnie je zobaczę.
  • Poziom 8  
    Posiada ktos moze liste przeciwprzepieciowa belkin f9h400ep2m ? Czy ona posiada warystor ? Nigdzie nie moge znalesc takiej informacji.
  • Poziom 38  
    Na czeskich stronach znalazłem informację, ze posiada warystory (wg. ilustracji trzy).
  • Poziom 8  
    Tez wlasnie znalazlem taka ilustracje. Oprocz tego doczytalem sie na polskich stronach ze ma bezpiecznik lub bezpieczniki termiczne. Nie wiem czy to ze ma bezpiecznik termiczny nie wyklucza tego ze ma warystor lub na odwrot.
  • Poziom 38  
    Nie, nie wyklucza. Tak obrazowo: bezpiecznik jest zabezpieczeniem przeciw przeciążeniowym - nie dopuszcza do przepływu nadmiernego prądu (Amper). Warystor natomiast, po wzroście napięcia (Volt) ponad założoną normę, zaczyna działać jak odbiornik i absorbuje nadmiar mocy robiąc zwarcie co obniża napięcie. Gdy warystor robi długo "zwarcie", to by zabezpieczyć kable (w ścianach i sam przedłużacz) powinien zadziałać bezpiecznik, odcinając zasilanie.

Bezpiecznik termiczny rozumiem tak (i tak powinno się taki zapis rozumieć): zwykły bezpiecznik trzeba wymieniać, gdy się "przepali", a bezpiecznik termiczny ostygnie i można ponownie używać listwy.
  • Poziom 8  
    Ogolnie to uswiadomiles mi ze ceny takich listw przeciwprzepieciowych sa zbyt duze. Tak jak wczesniej pisales przeciez warystory czy iskierniki to kwestia kilku zl a reszte to chyba sie doplaca za sam kabel.
    Jak juz kupie listwe i bedzie mozliwosc jej rozkrecenia to zobacze co tam w srodku jest. Jak narazie zastanawiam sie nad listwami belkina F9H400ep2M F9H410ep2M i F9A402ep2M.
    Widze ze jestes w temacie to mam jeszcze jedno pytanie. Jesli braknie mi gniazd w takiej listwie przeciwprzepieciowej i podlacze do niej zwykly przedluzacz za kilkanascie zl to bedzie to prawidlowe przedluzenie takiej listwy ?
  • Poziom 38  
    Dawno temu, gdy miałem pierwszą pracę, na rynku pojawiły sie listwy przeciwprzepięciowe, a kolega został jednym z głównych dystrybutorów. To on zachęcił mnie do sprawdzenie co jest w środku i uświadomił mi jaka jest relacja pomiędzy ceną a zawartością tego produktu. Od tamtego czasu śledzę co można kupić i za jakie pieniądze ze względów zawodowych. Gdybym miał kupić jedno urządzenie zabezpieczające to co tam... Ale w domu, komórce i na działce mam już ich prawie dwadzieścia, a w firmach (gdzie pracowałem/pracuję) to są setki i tysiące sztuk. Generalnie na każdego pracownika przypada komputer i listwa zasilającą... Tylko w minimalnej ilości przypadków ilość gniazdek w ścianach odpowiada potrzebą, a i tak stosuje sie listwy jako zabezpieczenie końcowe - a zależy mi, by było to jak najlepsze zabezpieczenie.

Zasadą jest by nie łączyć przedłużaczy: ze względu na to, że w ten sposób łączy się też bolce ochronne, co może mieć negatywne skutki na ich działanie, oraz ze względu na możliwość pobierania zbyt dużych mocy (np.: dla gniazdka, czy też kabla przedłużacza). Elektryk dodał by może coś więcej, lub temu zaprzeczył :-)

Jednak dobre listwy maja zabezpieczenie nadprądowe w postaci bezpiecznika i zazwyczaj zasila się nimi sprzęt elektroniczny o małym poborze prądu. Do tego najlepszym zabezpieczeniem jest po prostu myślący użytkownik :-)
    Takie połączenie (listwa-przedłużacz) zapewnia jednak ochronę przeciwprzepięciową. Sam tak mam podłączony sprzęt: http://jackiewiczowie.blogspot.com/2013/12/centrum-zarzadzania-swiatem-zasilanie.html Na pierwszym zdjęciu (i nie tylko) widać jedno zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i kilka przedłużaczy - z tym, ze moc pobierana rzadko przekracza 500W, a połączenia ochronne sprawdzałem miliomomierzem.
  • Poziom 8  
    Pytam bo listwa przeciwprzepieciowa ktora chce kupic ma tylko cztery gniazda a ja jednak bede potrzebowal piec lub szesc. Teraz juz sam nie wiem czy bezpiecznie bedzie przedluzyc taka listwe o przedluzacz.
  • Poziom 38  
    Co z niej będziesz zasilał? Możesz do przedłużacza podłączyć urządzenia, które nie maja bolca zabezpieczenia? - jak niektóre zasilacze od monitorów, laptopów, ładowarki?
  • Poziom 8  
    Wiec tak. Do listwy chce podlaczyc przedluzacz do ktorego bedzie podpiety telewizor, laptop, dekoder, modem, router i ewentualnie dojdzie konsola i jakis odtwarzacz.

Proszę poprawić post - regulamin pkt.3.1.13 [dzimi]
  • Poziom 38  
    Szacuje zużycie energii:
    TV: 200W
    Laptop: 100W
    Dekoder: 40W
    Modem 15W
    Router 15W
    Konsola 100W
    Odtwarzacz 70W
    Ja bym nie obawiał się u siebie podłączyć przedłużacz do listwy, szczególnie, że proponowana przez ciebie listwa F9H400ep2M posiada 16A zabezpieczenie nadprądowe.
  • Poziom 15  
    Jeśli do głównego gniazdka podłączę R-20F a do tego jakąkolwiek listwę zasilającą(7 gniazd),to będzie to dobre zabezpieczenie?
  • Poziom 38  
    3echo napisał:
    Jeśli do głównego gniazdka podłączę R-20F a do tego jakąkolwiek listwę zasilającą(7 gniazd),to będzie to dobre zabezpieczenie?

Zobacz co mnie spotkało miesiąc temu: http://jackiewiczowie.blogspot.com/2015/05/r-20f-rozgaeznik-przeciwprzepieciowy.html
    Wg. mojej oceny, jeżeli podłączasz sprzęt małej mocy, tak do 500 W to RF-20F będzie świetny, ponieważ jest to dobre zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Mój R-20F zasilający: http://jackiewiczowie.blogspot.com/2013/12/centrum-zarzadzania-swiatem-zasilanie.html w środku wygląda 100% w porządku. Tylko R-20F zasilające odbiorniki z grzałkami (jak zmywarka, pralka, czy suszarka do ubrań) nie wytrzymywały obciążenia.
  • Poziom 15  
    Będzie podłączony tylko sprzęt elektroniczny(TV,Amplituner,dvd).
  • Poziom 38  
    Małe obciążenie.
    Ja je nadal stosuję, chociaż tak jak opisałem w powyższych linkach zlutowałem wszystkie połączenia przewodów wewnątrz RF-20F. Za tak małą cenę, nie kupię nawet takiej ładnej obudowy, nie wspominając o wnętrzu tego zabezpieczenia. Myślę, że bardzo, ale to bardzo mało osób zabezpiecza nimi odbiorniki dużej mocy :-).
  • Poziom 8  
    Wracam do tematu bo znowu potrzebuje listwe antyprzepieciowa do domu. Wczesniej kupilem listwe Belkin F9A402ep2M za 70 zl ktora ma filtr emi/rfi 43 db 300 woltowe warystory bezpieczniki cieplne i absorpcje energii 918 J. Nie mialem okazji przekonac sie czy zabezpieczenia dzialaja ale sumienie jest spokojne ze sprzet zabezpieczony.
    Przegladalem wlasnie co teraz ciekawego jest w ofercie i kiedy juz mialem kupic listwe Ever Optima za 30 zl ktora tak naprawde nic ciekawego w sobie nie ma zauwazylem listwe Philips P54020 / SPN5044A/19 za 80 zl. Wyglada na to ze absorpcja energii tej listwy to 1800 J. Filtr emi/rfi 58 db do tego zabezpieczenie mov czyli chyba warystory. Taka dobra ta listwa czy jest tu cos czego nie rozumie ?
  • Poziom 15  
    @freebsd Ten RF-20F,to jest na skoki napięcia w sieci.Od pioruna chyba nie ochroni.Jedynie wyciągnięcie wtyczki z gniazdka?
  • Poziom 38  
    @3echoOczywiście, że ochroni, a przynajmniej zmniejszy skutki - gdy instalacja elektryczna jest objęta kompleksową ochroną, więc RF-20F stanowi stopień T3 ochrony. Zresztą co znaczy od pioruna? Od wyładowania w instalację piorunochronu, w jakiś element budynku, w pobliskie drzewo, w pobliską i napowietrzną sieć energetyczną, w sieć średniego napięcia, w antenę RTV, w przewód od domofonu, telefonu, tv kablowej?
    Posiadanie kompleksowej ochrony nie zmienia faktu, że podczas burzy odłączam urządzenia poprzez wyjęcie wtyczek z gniazdek. I łączę ten fakt z niezawodnym działaniem urządzeń elektronicznych przez lata - doświadczenie podpowiada mi, że zasilacz nie katowany przepięciami dowolnego pochodzenia działa dłużej.
  • Poziom 15  
    Kupiłem 3szt. W Castoramie za 15zł./szt.
    Pytanie co oznaczają lampki,czerwona i zielona?
  • Poziom 38  
    @3echo Lampka czerwona oznacza obecność napięcia w gniazdach rozgałęźnika - natomiast lampka zielona sygnalizuje sprawność układu ochronnego. Przy przepięciach o bardzo dużej energii, warystory mogą ulec uszkodzeniu i stan taki jest sygnalizowany nieświeceniem zielonej lampki.
  • Poziom 15  
    Jedną jak włożyłem do gniazdka to wywaliło bezpiecznik na klatce.Później już żadna lampka na rozgałęźniku nie świeciła.Ten egzemplaż pójdzie do reklamacji.
    I tak wymienili mi ten jeden na nowy i narazie lampki świecą.Ale za to jak przepinałem kable przy drugim rozgałęźniku to zielona lampka przestała świecić.Nie wiem czy ja mam takiego pecha,czy to taki badziew.Włożyć i nie ruszać?
  • Poziom 38  
    Ja swoje kupiłem na Allegro i chyba też w Tesco. Miały opakowania, a na nich opis, włącznie ze znaczeniem lampek.
    U mnie był tylko jeden problem, poważny: nie wytrzymywały długotrwałego obciążenia o mocy około 2000 W. Mimo to, nadal uważam, że jest to dobry produkt. Używam go, włączam, wyłączam, przełączam. Po moich modyfikacjach używam też cały czas do urządzeń dużej mocy.
  • Poziom 15  
    Ten jeden oddałem fachowcowi elektrykowi,bo nie chciało mi się jechać znowu do castoramy i sam byłem ciekaw co jest w środku że tak to pada.
    Nie znam się na elektryce,ale mówił coś o zimnych lutach.Sam stwierdził,że lepsze to jak tania listwa.
    Czyli potwierdził to o czym wcześniej pisałeś.
    Wart swojej ceny,bo za 15zł. nie ma lepszego zabezpieczenia od skoków napięcia.
  • Warunkowo odblokowany
    Takie listwy to żadne zabezpieczenie. Więcej szkód potrafi na robić niż pożytku. Większość sprzętu doskonale sobie radzi z chwilowymi skokami napięcia. Lepiej zainwestować w eliminatory szpilek impulsowych oraz w odgromniki instalacyjne do montażu na szynę i wstawić przed bezpiecznikami. W każdym bądź razie odgromniki instalacyjne w wielu przypadkach ochronią sprzęt przed uszkodzeniem. Natomiast jeśli wyładowanie pójdzie gdzieś blisko i ma dużą energię to żadne zabezpieczenie nie przetrwa. Nie mniej warto je mieć.