Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak sygnału po podłąćzeniu 2 tv

quina 25 Cze 2014 18:03 1782 18
  • #1 25 Cze 2014 18:03
    quina
    Poziom 10  

Witam!
    Mieszkam w Lublinie odbieram sygnał z Piask. Do tej pory miałem 1 TV i instalacja wyglądała tak: tv + zasilacz (na wtyku do tv) + antena siatkowa ze wzmacniaczem. Moc sygnału 55%, Jakość 100%.
    Obecnie podłączyłem drugi tv poprzez wpięcie rozgałęźnika RA-2F (Pan w sklepie zapewniał, że będzie działał z moim zasilaczem, przy wtyczce, czyli, że ma przejście prądu stałego*). Gdy podłączam 2 TV - nigdzie nie ma sygnału (zwarcie na rozgałęźniku?!). Jednak gdy zamiast 2 TV podłączę tuner TV na usb do kompa wszystko śmiga (1TV i tuner mają Moc sygnału 55%, Jakość 100%.).

Czy dobrze upatruję, że problem jest w rozgałęźniku RA-2F i jego wymiana na taki z przejściem napięcia po 1 wyjściu (Pan w sklepie powiedział, że RA-2F ma przejście po każdym wyjściu) rozwiąże problem?

Jakieś inne sugestie?

* - chociaż ze strony producenta wynika, że nie ma?! i wyłącznie z tego powodu instalacja nie działa?!

• Pomocny post
    #2 25 Cze 2014 19:09
    spinacz
    Poziom 37  

RA-2F nie posiada toru przejścia DC, jeśli chcesz go użyć musisz przenieść wtyczkę z zasilaczem w miejsce rozdziału i podłączyć ja przed tym rozdzielaczem czyli na jego wejście, a z wyjść bezpośrednio w TV bądź tunery. Jeśli natomiast nie masz możliwość zmiany miejsca zasilacza zastosuj rozgałęźnik RSI-03 jest na nim opisane które wyjście ma przejście DC.

• #3 25 Cze 2014 19:21
    quina
    Poziom 10  

Dzięki! Wszystko jasne. Będę musiał wymienić rozgałęźnik. Szkoda tylko, że sprzedawca wprowadził mnie w błąd dwukrotnie (raz przy zakupie a drugi raz dziś).

• #5 27 Cze 2014 16:58
    quina
    Poziom 10  

LeDy napisał:

Nic nie musisz wymieniać. Wtyk separatora na wejście rozgałęźnika i wszystko działa.

Wiem, że mógłbym tak zrobić, ale nie mam takiej możliwości. Kable TV puszczone parę lat temu na dachu, więc rozgałęziacz może być tylko na dachu (jest w puszczce) i nie ma tam jak prądu doprowadzić.

Pojechałem dziś do sklepu wymienić rozgałęziacz. Pan dalej podtrzymywał swoją wersję, że RA-2F ma przejście DC po obu wyjściach... Na moje żądanie wymienił mi na coś innego, mianowicie to: http://www.eliptor.pl/p532,rozgaleznik-rtv-sat-2-wyjsciowy-bl-sp-1-2.html Jakość w rękach czuć, że gorsza, ale stwierdziałem, że spróbuję.

Na początku wywaliłem rozgłęziacz RA-2F, który był na dole przy TV1+zasilacz (był zbędny, jakiś fachowiec kiedyś stwierdził, że być musi). Efektem tego był wzrost moc/jakość z 55/100 na 100/100:-) Podłączam nowy rozgałęźnik na dachu - to samo co wcześniej na dole TV1+zasilacz sygnał jest, na górze TV2 nie ma. Wymieniam go spowrotem na RA-2F.
    Przenoszę zasilacz na górę pod TV2 - jest 100% sygnału i już myślę, że się udało... Wtedy podłączam TV1 na dole i znów sygnału na górze nie ma, na dole jest moc/jakość 5/30 (ale spokojnie da się oglądać).

Jak tak dalej pójdzie to zainwestuję w antenę kierunkową dla siebie (pod TV2), a TV1 zostanie pod anteną siatkową. Niby to proste a nie działa i kompletnie nie wiem dlaczego?

Antena jest ustawiona na Piaski, do nadajnika ok. 25km...

Pomyślałem jeszcze, że może to kwestia TV:
    TV1: 2 letni Sony BRAVIA KDL-32HX750
    TV2: 2 miesięczny Samsung UE40F6400

• #6 27 Cze 2014 17:32
    andpol 33
    Poziom 33  

Wychodzi, że ten nowy rozgałęźnik nie ma diod w środku i przenosi też napięcie z OUT1 na OUT2. Potrzebujesz rozgałęźnika RDZ211 Link, albo przy drugim tv musisz założyć separator od zasilacza.

• #7 27 Cze 2014 18:11
    quina
    Poziom 10  

Czy mogę sprawdzić miernikiem uniwersalnym rozgałęźnik na obecność/nieobecność diod? Jeśli napisałbyś mi jak? Ten rozgałęźnik co podałeś (a wręcz taki z puszką na maszt od razu, gdzie nigdzie takiego w Lublinie nie ma!) miałem kupić na samym początku, ale Pan w sklepie sprzedał mi RA-2F i powiedział, że będzie działać... Jak się okaże, że rozgałęźnik nie ma diody, to kupuję, taki jak wskazałeś... mam nadzieję, że ktoś w Lublinie takowy posiada;-)

• #8 27 Cze 2014 18:13
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

quina napisał:
    Pan dalej podtrzymywał swoją wersję, że RA-2F ma przejście DC po obu wyjściach...

No bo ma!.
    andpol 33 napisał:
    Wychodzi, że ten nowy rozgałęźnik nie ma diod w środku i przenosi też napięcie z OUT1 na OUT2

Bo jest to dokładnie to samo co było, tylko gorszej jakości.
    quina napisał:

I zasilacz ze wzmacniaczem antenowym kolega stosuje?.
    quina napisał:
    Jak się okaże, że rozgałęźnik nie ma diody, to kupuję, taki jak wskazałeś...

Takie też mogą być:
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi-03_tv-fm_1-2_z_jednym_przejsciem_dc_ams_R55202.htm
    Zasilanie podajemy tam, gdzie NIE MA takich dwóch pionowych kreseczek ------II------

• #9 27 Cze 2014 19:38
    andpol 33
    Poziom 33  

RDZ211 jest z puszką na maszt. @quina: Jeżeli masz miernik to sprawdź, czy po podłączeniu zasilacza do OUT1 masz na OUT2 napięcie 12V. Jeżeli tak to najprostszym rozwiązaniem jest założyć przy telewizorze z OUT2 "główkę" od zwykłego zasilacza, tak, jak napisał Ci @LeDy.

• #10 27 Cze 2014 21:18
    quina
    Poziom 10  

KOCUREK1970 napisał:

quina napisał:

I zasilacz ze wzmacniaczem antenowym kolega stosuje?.

Tak było to tego nie ruszam, na pewno na anolgowej TV byłe niezbędna. Gdybym odpiął zasilacz musiałbym też pewnie odpiąć wzmacniacz z anteny? Do tego antena ma ze 20 lat, jest nieźle pordzewiała - to chyba też może mieć wpływ na odbiór?
    Sprawdziłem za radą andpol 33 - po podłączeniu zasilacza do OUT1 (12.2V) na OUT2 mam 0.2V. Czyli trzeba zwrócić honor Panu sprzedawcy... Z ciekawości sprawdziłem też IN... wynik 0V (albo ja coś źle mierzę).

Sprawdzałem już wszystko poza odpięciem zasilacza. Odpiąłem i... działa TV1 i TV2!!! Problemem jest tylko kiepska jakość/siła TV2: 38/9, TV1: 45/9. Na TV2 w sumie łapie tylko TVP:-( A teraz już zaczęło nieźle zacinać

Poniżej zdjęcie anteny, układu scalonego na niej (wzmacniacz/symetryzator?), i stanu anteny z bliska. Czy kiepska jakość może być winą anteny?

Brak sygnału po podłąćzeniu 2 tv Brak sygnału po podłąćzeniu 2 tv Brak sygnału po podłąćzeniu 2 tv

• #12 27 Cze 2014 21:56
    quina
    Poziom 10  

LeDy, ale ja tu sobie tylko swój TV podłączyć chciałem do tej istniejącej od lat 10-20 anteny i całej instalacji. Krótko mówiąc dodać rozgałęziacz 2m poniżej anteny (co by mi łatwo było go założyć) i 10m kabla. Całe życie mieszkałem w bloku z kablówką i dobrze mi z tym było:-)
    Jako, że się nie znam, liczyłem, że wszystko jest OK skoro obecnie działa i rozgałęzienie tego (jak kiedyś u mnie w bloku kablówki) to nie będzie żaden problem. Ty mówisz, że jest źle i już szukam jak być powinno. Pytanie tylko czy jest sens to poprawiać czy lepiej kupić nową antenę?

• #13 27 Cze 2014 22:33
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

quina napisał:
    Pytanie tylko czy jest sens to poprawiać czy lepiej kupić nową antenę?

Rozgałęźnik już nowy kupiłeś, to kup jeszcze antenę, ale z symetryzatorem, wywal zasilacz i wszędzie daj metalową wtyczkę przy tv.

• #14 27 Cze 2014 23:21
    quina
    Poziom 10  

KOCUREK1970 napisał:
    Rozgałęźnik już nowy kupiłeś, to kup jeszcze antenę, ale z symetryzatorem, wywal zasilacz i wszędzie daj metalową wtyczkę przy tv.

Rozgałęźnik na dach poleciał RA-2F - to ten stary wywalony spod TV1. Ten nowy postaram się zwrócić.
    zasilacz już wywaliłem:-)
    wszystkie złącza metalowe na F plus dokręcone koncówki antenowe.
    W garażu znalazłem jakiś leciwy symetryzator... warto go dać zamiast wzmacniacza, czy obecna antena siatkowa ze wzgledu na stopień korozji do niczego się już nie nadaje? Jeśli nowa - szukać coś tego pokroju
    Link ?

• #15 27 Cze 2014 23:33
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Kup nową siatkową!, skoro taka działała, to się tego trzymaj, do tego nowy symetryzator (koszt anteny i płytki nie powinien przekroczyć 35 zł) - nie kombinuj aż z takimi oszczędnościami.

• #16 28 Cze 2014 17:57
    LeDy
    Poziom 43  

KOCUREK1970 napisał:
    Kup nową siatkową!, skoro taka działała, to się tego trzymaj, do tego nowy symetryzator (koszt anteny i płytki nie powinien przekroczyć 35 zł) - nie kombinuj aż z takimi oszczędnościami.
    A ty stary "fachowiec" niczego złego nie widzisz? Po co ma kupować nową, żeby tak samo źle poskładać?

• #17 28 Cze 2014 20:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

LeDy napisał:
    A ty stary "fachowiec" niczego złego nie widzisz?

Oczywiście, że widzę.
    LeDy napisał:
    Po co ma kupować nową, żeby tak samo źle poskładać?

Ja napisałem, żeby kupił nową, a nie, że ma ją sam montować.
    To chyba logiczne (jak dla mnie), że jeśli nie wiem jak to powinno wyglądać , to się za to nie zabieram - jak jest, jak będzie nie muszę Tobie tłumaczyć.
    Pozwolisz, że dosadność wypowiedzi w tym aspekcie zachowam dla siebie.

• #18 29 Cze 2014 09:21
    LeDy
    Poziom 43  

quina napisał:
    Ty mówisz, że jest źle i już szukam jak być powinno. Pytanie tylko czy jest sens to poprawiać czy lepiej kupić nową antenę?

Jak nie widzisz różnicy między poprawieniem poskładania anteny a kupieniem nowej, gdzie także trzeba poskładać , to rób jak uważasz.

• #19 17 Sie 2014 08:57
    quina
    Poziom 10  

Ostatecznie wymieniłem antenę na kierunkową. Wszystko śmiga elegancko. Dzięki za pomoc, temat do zamknięcia.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson