Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik PID Pieca CO i pompy

30 Cze 2014 18:39 3558 6
  • Poziom 12  
    Witam. Przedstawiam sterownik pieca CO (węglowego). Sterownik zbudowany na Atmega8. Jest to podwójny regulator PI i PID. Temperatura mierzona jest co 1s za pomocą DS18b20. W roli układu regulującego ciąg pracuje przepustnica od silnika 2,5l z BMW E46. Ma ona potencjometr z którego napięcie podawane jest na przetwornik ADC Atmegi, oraz mocny elektromagnes. Cewka sterowana jest sygnałem PWM. Regulator PI ma za zadanie wygenerować sygnał sterujący o położeniu klapki od 0 do 100%, (255 położeń) na podstawie zmian temperatury w piecu. Regulator PID ma za zadanie utrzymywać klapę w zadanym położeniu. Wszystkie nastawy są zapisywane w pamięci eeprom. Na razie wszystko na płytce testowej. W przypadku całkowitego otwarcia klapy i spadku temp. o 4 stopnie dodatkowo włącza się wentylator. Jeżeli temperatura nadal spada to znaczy, że w piecu nie ma opału i wyświetla się komunikat o konieczności dołożenia do pieca. Jeżeli w ciągu 45 min. nadal nie będzie można utrzymać temp. zadanej (piec zgasł) wówczas sterownik zamknie klapę i wyłączy wentylator i pompę. Sterownik posiada tryb rozpalania pieca (włącza się wentylator i otwiera przepustnica na max.)

• Poziom 40  
    W jakim miejscu dokładnie mierzysz temperaturę? Zapewne mija sporo czasu między otwarciem przepustnicy a podniesieniem się temperatury na piecu, jak PID sobie z tym radzi? Bo rozumiem że skoro co 1s mierzysz temperaturę to i co 1s przeliczasz nastawy?
  • Poziom 12  
    Temperatura jest mierzona na rurze wyjściowej od pieca przy samym piecu. Do sterowania takim piecem wystarczy regulator PI. Piec ma bardzo dużą bezwładność i nie ma potrzeby mierzenia częściej temperatury zresztą nawet się nie da d-sem. Min czas konwersji to 750ms.
    Regulator PID tylko utrzymuje odpowiednie położenie przepustnicy. Natomiast sygnał do PID-a generuje regulator PI i tam nastawy są przeliczane co 1s, natomiast W PID tyle razy ile fabryka dla Atmegi dała (Kwarc na 8 Mhz). Na początku temp. wachnie się o jeden dwa stopnie w góre i w dół, ale po pewnym czasię się stabilizuje. Tak właściwie to jest to podwójny regulator PI i PID.
  • Poziom 20  
    Witam,
    Rozumiem, iż Twoja przepustnica na tą chwilę symuluje prawdziwą przepustnicę spalin kotła.
    Jeżeli masz wentylator nadmuchowy to czemu sterujesz przepustnicą a nie powietrzem wentylatora.
    Czy możesz bardziej szczegółowo opisać, czy już wykonałeś próby na rzeczywistym obiekcie. Wiesz zapewne, że spora część osób uważa wykorzystywanie przepustnicy za bardzo ryzykowny sposób regulacji.
    Zaintrygowała mnie po pierwsze ilość kroków regulacji i elektromagnes jako napęd.
    Sam wykorzystuje w swoim Ogniwie 20kW regulację przepustnicy ale jej położenie jest podzielone tylko na 5 kroków, tak naprawdę efekt jest zauważalny dopiero na prawie całkowitym zamknięciu, piszę prawie, bo raz, iż producent wycinając część powierzchni przesłony uniemożliwia całkowite zamknięcie a ja dodatkowo mechanicznie je ograniczyłem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Do tej pory był sterownik dwupołożeniowy z histerezą i zamykał i otwierał klapę ciągu. Ale taka regulacja powoduje, że piec albo pali się na maxa albo dusi. W związku z tym że rozpalony już piec nie potrzebuje zbyt dużo powietrza do utrzymania temperatury to przepustnica powinna wystarczyć do sterowania ciągiem. Jeszcze nie testowałem czy wystarczy, bo dopiero nie dawno zrobiłem nową wersję sterownika, a teraz jest ciepło. Jak nie wystarczy to będę sterował klapką ale wykorzystam mechanizm z tej przepustnicy, ponieważ jest dość mocny i bez problemu będzie unosił klapkę. Przepustnica sterować ma WLOTEM powietrza pod ruszt a nie wylotem spalin! Wentylator ma służyć jako dodatkowy w razie by przygasło w piecu i będzie zamontowany przed przepustnicą. Rejestr PWM ma 255 kroków więc nie ma powodu tego ograniczać. W końcu im precyzyjniej będzie sterowany ciąg tym lepiej będzie utrzymywana temperatura zadana. Można by też sterować prędkością wentylatora, ale powinno wystarczyć samo miarkowanie ciągu.
  • Poziom 20  
    koniac

Fajny projekcik. Jakieś trzy lata temu zrobiłem przepustnicę a raczej taką klapkę zamykającą i otwierającą dolot powietrza do kotła. I tu mam pytanie czy twoja przepustnica sama się zamknie po zaniku zasilania?
  • Poziom 12  
    Tak zamknie się sama po zaniku zasilania, jest tam sprężyna.