Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

plan rozmieszczenia systemu alarmowego oraz niezbędne wskazówki

rafal999rafal 01 Jul 2014 06:36 4005 17
Optex
 • #1
  rafal999rafal
  Level 9  
  Witam serdecznie :)
  Potrzebuje abyście rzucili okiem na rozmieszczenie i dobór sprzętu, jak i odpowiedzieli na moje pytania.

  Oto dobór sprzętu:
  -Płyta centrali VERSA 15
  -Szyfrator VERSA-LCDM-WH
  -Czujnik magnetyczny K-1 SATEL
  -Czujka ruchu SATEL AQUA Plus
  -Czujnik tlenku węgla (czadu) DG-1 CO
  -Czujnik gazu LPG (propan-butan) DG- 1LPG
  -Obudowa AWO205 17/TRP40/SATEL
  -Akumulator 7Ah 12V TP/FP
  -SPL-2030 - Sygnalizator zewnętrzny
  -SPW-150 - Sygnalizator wewnętrzny akustyczny z zasilaniem awaryjnym

  + czujnik zalania do piwnicy

  Proszę o pomoc i wskazówki

  1. Jaką czujkę zastosować w kotłowni? Myślałem nad TSD-1 czujka dymu i ciepła do systemów alarmowych albo zrobić podmiankę z domu i zabrać od CO2
  2. Jakiego przewodu i transformatora użyć?
  3. Czego jeszcze mi brakuje?
  4. Centrala Versa 15 nie potrzebuje dodatkowych modułów do komunikacji telefonicznej, tak?
  5. O czym warto pamiętać?


  Schemat rozmieszczenia w załączniku
  Dziękuję za pomoc :)
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Czujki PIR rozmieszczone kompletnie źle. Było już to wielokrotnie wałkowane na forum. Czujnik czadu montuje się nad podłogą, tak więc nie może być na suficie, tak jak na Twoim szkicu (obok różowej kropki nie ma ścian dlatego domyślam się, że ma być na suficie). Do Versy warto dokupić moduł MCU i takie czujki jak chociażby zalania zrobić bezprzewodowe. Do powiadamiania GSM potrzebujesz jeszcze moduł, może być T1. Czujki PIR weź Ivory.

  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #3
  rafal999rafal
  Level 9  
  Dziękuje bardzo za poprawki :) każda sugestia się liczy. Otóż wprowadziłem następujące poprawki, które są w załączniku. Czujki PIR biorę Ivory. Proszę mi doradzić , bo nie wiem jak sprawa z czujkami PIR w kuchni i salone, kuchnia to wiadomo, kuchenka, wiecznie uchylone okno - duża cyrkulacja itp., a salon od południa, duże nasłonecznienie, czy użyć tam czujki dualnej ? Jak tak to jakiej. Jeszcze mam pytanie odnośnie modułu MCU, jak wygląda podłączenie tych czujników zalania i jakie inne czujniki można używać z tym modułem. Jak taki system alarmowy można skonfigurować z bramą (która niebawem powstanie) i furtką? Czy potrzeba do tego innej płyty centrali np Integra?
 • Helpful post
  #4
  Padrettini
  Level 22  
  Przy WEJŚCIU powinna być czujka zgodnie ze sztuką. Manipulator oraz centrala muszą być w strefie chronionej natychmiastowej. Nie rozumiem czujki w WC. Przecież jak ktoś wejdzie to nie po to żeby się załatwić tylko żeby pójść dalej a tam już są czujniki które go złapią. Poza tym jeśli jest to WC z Łazienką to rozważ kwestię wilgoci oraz odporność czujnika na wilgoć.
 • Helpful post
  #5
  stonefree
  Level 26  
  Do sterowania możesz wykorzystać Versę, ale musisz pamiętać, że masz do dyspozycji tylko 4 wyjścia, z czego przy jednym sygnalizatorze zostanie ci 2 wyjścia do zaprogramowania jako sterowalne. Możesz dokupić ekspander wyjść CA-64 O-ROC rozszerzający ich ogólną liczbę do 12, i tutaj już można się pobawić. Ale chcąc bawić sie w automatykę warto przemysleć zakup Integry 64 - tam już masz funkcje logiczne. Kwestia ceny płyty, obudowy i manipulatorów.
 • Helpful post
  #6
  Padrettini
  Level 22  
  Zwróć również uwagę na takie pomieszczenia jak garaż, kotłownia lub salon z kominkiem. Powinny być tam zastosowane czujniki dualne (PIR+MW) aby wyeliminować ryzyko fałszywych alarmów.
 • Helpful post
  #7
  bhtom
  Level 38  
  Zrób szkic zaznaczając kierunek otwierania drzwi. Na tym co zaznaczyłeś rozmieszczenie czujek nie jest jeszcze optymalne. Zrezygnuj z PIR-a w łazience (wilgoć), a daj kontaktron w oknie. Daj również kontaktron w drzwiach wejścia nr 2 do domu. Dołóż PIR w garderobie tam gdzie masz centralę. Ja dałbym również PIR w wiatrołapie, tam gdzie jest manipulator. Zrób bilans prądowy, jak planujesz w przyszłości rozbudowywać system, bierz Integrę. Możesz pomyśleć o dwóch sygnalizatorach wewnętrznych, to nie duży wydatek, a narobi więcej hałasu ;)
  Nie wiem w jakim otoczeniu jest dom, czy występują częste braki w dostawie energii, może warto pomyśleć o większym aku (dłuższe podtrzymanie przy braku zasilania).
 • #8
  rafal999rafal
  Level 9  
  Ok, naniosłem pewne zmiany. :) Powiedzcie jak wygląda sprawa z modułem MCU? warto montować to do czujników zalania? Gdzie zamontować czujki dualne? I jak rozwiązać problem z czujką PIR w piwnicy, gdzie jest piec, przeciąg i KOT? + i czy mogę zamontować tam czujkę TSD-1 satel?
 • Helpful post
  #9
  Padrettini
  Level 22  
  Czujki dualne zamontować w pomieszczeniach w których są duże różnice temperatur. Kotłownia, garaż, salon z kominkiem. W piwnicy jak masz kota to nawet PIR PET nie pomoże. Kot wlezie wszędzie i czasami dla czujki wydaje się zbyt duży i wzbudzi alarm. Czujka dymu TSD-1 jak najbardziej wskazana w kotłowni, ale nie nad samym piecem. Gdzieś na środku pomiesczenia na suficie.

  Piwnicę najlepiej zabezpieczyć kontaktronami w oknach/drzwiach i czujnikiem zbicia szyby.
 • Helpful post
  #10
  bhtom
  Level 38  
  Moduł MCU nie służy tylko do obsługi czujek zalania. Versa obsługuje max. 30 linii, w zależności którą płytę kupisz, będziesz miał 5,10 lub 15 linii na płycie centrali. Pozostanie Ci wolne 15 linii które centrala może obsłużyć. Możesz dołożyć ekspander linii przewodowych, moduł MCU lub Abax. Jak dołożysz MCU, będziesz mógł podłączyć czujki systemu Micra. Dodatkowo MCU obsługuje również piloty. Zasada jest taka, jak dom jest nowo budowany lub remontowany (można ułożyć przewody) to układamy przewody.
  Co do szkicu: Zmieniłbym rozmieszczenie czujek w kuchni, salonie i oczywiście pokoju (nie montujemy czujek na przeciwko okien - ewentualny intruz ma przecinać wiązki czujki pod kątem najbardziej zbliżonym do prostego - wtedy efektywność wykrywania czujki jest największa).

  Moje poprawki:

  plan rozmieszczenia systemu alarmowego oraz niezbędne wskazówki

  Nie oszczędzaj na przewodach, daj zapas żył (YTDY 8x0,5) - w przyszłości się przyda. Najlepiej od każdego elementu osobny przewód do centrali.
 • #11
  rafal999rafal
  Level 9  
  A co z czujkami dualnymi? Zamontować je w korytarzu i salone? Czy one faktycznie szkodzą tak jak się o nich słyszy? Czy samą mikrofale można tylko włączać na czas uzbrojenia alarmu?
 • #13
  rafal999rafal
  Level 9  
  Aha :) w salonie jest okno panoramiczne , czy warto obok zamontować czujke udarową/stłuczeniową? jeśli tak to proszę o dobry, konkretny model :) W kuchni rozumiem czujka dualna jest niepotrzebna ?
 • #15
  bhtom
  Level 38  
  Po pierwsze: Kontaktron w drzwiach wejściowych jest potrzebny, chociażby po to, aby system wiedział, czy było wyjście z domu czy nie (linia wejścia/wyjścia lub wejścia/wyjścia finalna). PIR patrząca na manipulator jako linia wewnętrzna. Po drugie: Kontaktron w garderobie - niech sobie będzie. Chroni dodatkowo dostępu do centrali. Po trzecie: sygnalizatory wewnętrzne bez optyki. Po co ma błyskać? Chyba tylko po to aby szybciej odnaleźć wyjący i migający sygnalizator w ciemności i go unieszkodliwić.
  Czujka zbicia szkła dobry pomysł. Jak masz możliwość daj kontaktrony we wszystkie okna, będziesz wtedy mógł stworzyć strefę obwodową uzbrajaną na noc.
  Czy to jest domek parterowy? Co z zabezpieczeniem piwnicy, garażu? Masz jakieś pomieszczenia gospodarcze w pobliżu domu, może warto je także zabezpieczyć?

  Pozdrawiam.
 • #16
  rafal999rafal
  Level 9  
  Chciałbym dać kontaktrony we wszystkich oknach bo to ciekawa sprawa ze strefą obwodową na noc. Ale doszedłem do wniosku że nie uda się to , bo wszystkie okna już są , w łazience do tego nowe kafelki itp. nie ma chyba innego wyjścia jak kucie w ścianach dlatego odpuszczę sobie tyle roboty i wydatku. W salone będzie wymieniane okno (z innym mechanizmem otwierania) to zostawię kabel w ścianach na kontaktrony. Ten dom póki co posiada sam parter i piwnice. Do piwnicy pójdzie czujnik zalania i tsd-1 satelka, czujka dualna niestety tam nie trafi bo jest kot. Za jakieś 2 lata będzie zrobione I piętro w domu i alarm będzie rozbudowany tak aby podzielić go na II strefy, gdzie parter w nocy będzie uzbrojony. Sam już nie wiem co z tymi kontaktronami w oknach :/ Chciałem się jeszcze zapytać czy polecacie INT-VG MODUŁ GŁOSOWY do mojego systemu? Często mnie nie ma w domu i potrzebuję czego takiego żeby kontrolować wszystko zdalnie. Jak wygląda podłączenie tego do płyty centrali ?

  Pozdrawiam :)
 • #17
  Padrettini
  Level 22  
  bhtom wrote:
  Po drugie: Kontaktron w garderobie - niech sobie będzie. Chroni dodatkowo dostępu do centrali.


  Kontaktron to nie jest jakiś ogromny koszt, ale po co zabierać linię na centrali skoro czujka w garderobie jest natychmiastowa i wszystkie czujki w "drodze" do garderoby też są natychmiastowe ? Według mnie marnowanie linii, którą można wykorzystać w przyszłości na coś bardziej użytecznego ;)