Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozmieszczenie czujek alarmowych- proszę o weryfikację i podpowiedzi

sylwek103 08 Kwi 2013 13:49 6396 25
  • #1 08 Kwi 2013 13:49
    sylwek103
    Poziom 7  

1- centrala Versa 15
    2- Manipulator Versa LCD WH szt. 2
    3- czujki PIR Satel GRAPHITE szt. 9
    4- czujki dualne Satel GREY szt. 4
    5- czujka magnetyczna K-1 BR satel
    6- Kontraktom bramowy B-4L satel
    7- czujka czadu DG-1 CO satel
    13- Czujka gazów usypiających DG-1 TCM satel
    8- Zewnętrzny sygnalizator SP-4001 R satel
    9- Wewnętrzny sygn. SPW-100 satel
    10- obudowa OPU-4 P
    + transformator TR 40 VA
    + jakiś akumulator 7A
    11- modół GSM GPRS-T2 satel
    12- antena ANT-OBU-Q
    14- CA-64 E Ekspander wejść
    Chyba to wszystko co mi potrzebne, albo mi się tak wydaje.

https://obrazki.elektroda.pl/1473391600_1365421548.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/4278721500_1365421655.jpg

Proszę Was o opinie na temat rozmieszczenie czujek jak i sprzętów jakie mam na razie na myśli zastosować: Normalnie uzbrojony alarm : wszystkie czujki aktywne (czujki w garażu w ganku z opóźnionym działaniem. STREFE NOCNĄ zrobić tak, żeby wyłączyć czujki w sypialni, korytarzu, łazience i kuchni. + kiedyś wyłączyć również pokój na górze i korytarz, aby dziecko mogło zejść na dół np. do kuchni nie załączając alarmu, dlatego tak dziwnie rozstawione czujki w salonie które chciałbym aby w nocy były uzbrojone i nie zauważały osób schodzących ze schodów, a jeśli ktoś by wszedł przez przypadek do salonu dać ostrzeżenie 30 sec. przed włączeniem alarmu. Żeby ktoś na zawał nie umarł jak by wszedł w nocy do salonu, a w korytarzu zaraz wewnętrzny sygn. Proszę o pomoc.

1 25
  • Sklep HeluKabel
  • #2 08 Kwi 2013 15:28
    extremeee
    Poziom 25  

Kolego poproś o pomoc fachowca który zajmuje się tym zawodowo - dlaczego instalatorzy mają za darmo udzielać porad klientowi ?

0
  • #3 08 Kwi 2013 16:17
    przemo_slack
    Poziom 11  

Poczytaj o sposobach montażu urządzeń i zasadzie działania czujek.Ten projekt nie nadaje się do niczego.

0
  • #4 08 Kwi 2013 17:24
    sylwek103
    Poziom 7  

extremeee napisał:
    Kolego poproś o pomoc fachowca który zajmuje się tym zawodowo - dlaczego instalatorzy mają za darmo udzielać porad klientowi ?

Dlatego że nie chcę dać zarobić fachowcom bo chcę to zrobić sam, w innym wypadku nie pisał bym tematu na forum.

tylko co tu jest źle ? o to się rozchodzi.

Dodano po 4 [minuty]:

przemo_slack napisał:
    Poczytaj o sposobach montażu urządzeń i zasadzie działania czujek.Ten projekt nie nadaje się do niczego.

Z tym że sporo czytałem na te tematy, a z sypialnią na parterze to wcale nie jest taka prosta sprawa, podaj kolego jakieś konkrety co nie tak, co zmienić. ( numeracji przyporządkowana do konkretnych urządzeń, historia na górze tematu)

0
  • #5 08 Kwi 2013 17:38
    extremeee
    Poziom 25  

Kolego piszesz na forum dla fachowców.... idąc Twoim tropem ja nie chce dać klientowi za darmo wiedzy dlatego nie napiszę już nic.

0
  • #6 08 Kwi 2013 17:53
    przemo_slack
    Poziom 11  

Czyli rozumiem ,że ktoś ma teraz zrobić za darmo projekt. Za tydzień założysz temat jak to podłączyć.Za dwa jak zaprogramować a za trzy coś mi nie działa,pomocy!!

-1
  • Sklep HeluKabel
  • #7 08 Kwi 2013 18:00
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Od siebie dodam tyle, że popełniasz kardynalne błędy w rozmieszczeniu czujek i ich "sposobie patrzenia". Jeśli już koniecznie chcesz to zrobić samodzielnie wg idei "polak potrafi", co w systemach zabezpieczeń trochę się nie zgadza.. to konieczna będzie uważna lektura wielu źródeł poświęconych tematyce alarmowej.
    Są czasopisma jak "Systemy alarmowe" albo "Zabezpieczenia". Jest tam trochę do poczytania o systemach alarmowych.

Jeśli nie przyłożysz się do tematu, to wiszące na ścianach urządzenia będą tylko dawały Ci złudzenie bezpieczeństwa, co często jest dalekie od prawdziwego poczucia bezpieczeństwa. Druga sprawa, jak już to zamontujesz, czeka Cię optymalna i sensowna konfiguracja systemu. Jasne, że można to zrobić "kilkoma kliknięciami", ale czy wtedy będziesz miał pewność, że wszystko jest zrobione tak jak powinno ?

Wszelkie porady na forum na temat rozmieszczania czujek są czasami nic nie warte. Wielu instalatorów bierze udział w dyskusji powielając błędy, które popełniali latami i są przekonani, że tak ma być. Oczywiście nie wskazuje konkretnych osób, bo jest tutaj też wielu, co widać po wypowiedziach, że mają pojęcia o czym mówią.
    Chyba tylko lektura dobrych czasopism i dokumentacji urządzeń może okazać się odpowiednio dobra.

Wnioski: Temat alarmówki to wbrew pozorom bardzo obszerny i trudny temat. W błędzie jest każdy, kto myśli, że trzeba tylko podłączyć czujki do centrali i coś tam poklikać. Doświadczenie instalatorów może uchronić Cię przed totalnymi pomyłkami.
    Myślę, że jednak decyzja jest podjęta, że montujesz to sam.. więc trzeba się konkretnie przygotować do temat - nie naszymi wypowiedziami, tylko fachową literaturą oraz logicznym myśleniem.

0
  • #8 08 Kwi 2013 18:08
    sylwek103
    Poziom 7  

Dzięki za wypowiedź. Wysyłałem sporo maili do firm dystrybucji satela i innych. I większość z nich twierdzi że to dobre usytuowanie czujek. chciałem dlatego się poradzić fachowców. ale teraz to fachowcy nic nawet nie podpowiedzą bez flaszki widzę. :)

0
  • #9 08 Kwi 2013 18:09
    przemo_slack
    Poziom 11  

A możesz zdradzić jakie firmy doradzają montaż czujek na wprost okna?

0
  • #10 08 Kwi 2013 18:28
    sylwek103
    Poziom 7  

Ale jest tylko jedna taka w salonie i to dualna, z tego względu że jak wezmę ją na ścianie przy oknach to będzie patrzyła jeszcze na korytarz, a chce tego uniknąć bo w strefie nocnej chcę aby po korytarzu można było chodzić, w kuchni zabudowana każda ściana będzie i dlatego nad drzwiami. wiem że to nie najlepsze rozwiązania ale innych nie widzę. A dlaczego sam chcę to robić? dlatego że już miałem fachowca od instalacji solarnej z papierami i szkoleniami na to. tak spartolił że szkoda gadać, nikt nie chciał tego poprawiać. Proszę zerknąć do opisu jak chcę żeby to chodziło. Myślałem jeszcze żeby wychodząc z sypialni czujka korytarzowa po zauważeniu ruchu wyłączała na ok 10 min. łazienkę i kuchnię. ale niestety Versa tego nie ogarnie. A chciałbym zostać przy tańszym sprzęcie.

Dodano po 4 [minuty]:

W zamian mogę pomóc przy pneumatyce, na tym się znam już lepiej :)

Dodano po 4 [minuty]:

Podobno Versa nie taka straszna w konfiguracji, ale to nie jest powiedziane że będę to robił sam. Sam chcę rozłożyć przewody narazie, o spięcie tego poproszę pewnie "fachowca" nie obrażając prawdziwych fachowców :)

0
  • #11 08 Kwi 2013 18:28
    rokycky
    Poziom 23  

A mi najbardziej się podoba, że w projekcie jest przewidziane Porsche w garażu :)

Może być, tysiące gorzej zaprojektowanych instalacji wisi na obiektach i jakoś działa więc tragedii nie będzie.

To nie bank, wykonujesz sam więc i tak nie spełni podstaw prawnych np. dla ubezpieczyciela :) więc jeśli nie zainstalujesz czujek do góry nogami to Twoje oczekiwania spełni.
    I tak na marginesie - jeżeli dla przekory weźmiesz "jakiegoś fachowca" do instalacji to licz się z tym, że "fachowiec" zapisze w umowie, że rozmieszczenie elementów instalacji zostało narzucone przez zleceniodawcę lub czymś w ten deseń :)

0
  • #12 08 Kwi 2013 18:43
    sylwek103
    Poziom 7  

porshe proszę się nie czepiać, takie zdjęcie dostałem :) to jeszcze nie moje, nie dziadował bym na instalacji wtedy, tropem niektórych wypowiedzi. :)

Dodano po 4 [minuty]:

Czy ktoś ma pomysł na ten salon? :) wielu widzę myśli, krytykuje mnie ale rozwiązania też dobrego nie widzi, żeby zachować tą strefę nocną.

Dodano po 1 [minuty]:

Przemo a Ty co myślisz?

Dodano po 5 [minuty]:

Nie chce na to żadnych papierów, to ma po prostu działać. może jakaś sufitówka?

0
  • #13 09 Kwi 2013 07:42
    reweriko

Poziom 25  

Zaproś fachowca do siebie. Daj mu zarobić na piwko które wypije i za Twoje zdrowie. Będziesz spokojnie spał że wszystko masz jak należy...

0
  • #14 09 Kwi 2013 08:06
    humek
    Poziom 32  

Nie znasz kolego jakiegoś lekarza który doradzi mi poprzez internet jak sobie w warunkach domowych zoperować staw biodrowy ,po co mam płacić chirurgowi i anestezjologowi jak można to zrobić samemu? Chirurg ,anestezjolog ,pielęgniarka to tacy sami ludzie jak ja to czemu ja nie mogę sam sobie I BEZ PAPIERÓW.

0
  • #15 09 Kwi 2013 10:25
    artbi881
    Poziom 16  

Witam , koledzy krytykujący maja dużo racji , brak wiedzy daje sie zauważyć a fakt posiadania elementów nie oznacza sukcesu np. czujki maja ,,katy widzenia ''
    tak że wszystko trzeba by było od zera zaczynać z edukacja , jednak do fachowca szkoda zachodu z źle zrobioną instalacja alarmową .....

0
  • #16 09 Kwi 2013 11:33
    SystemDomu.pl
    Poziom 14  

Kolego sylwek103, nikt nie krytykuje tutaj Ciebie, ale patrząc na ten projekt to jest dużo błędów, czujniki powinny znajdować się w innych miejscach, zooptymilizować strefe chronioną," łatwego dostępu ". Wszystko kwestia ustawienia czułości czujnika, kąt patrzenia, wysokość, itp.
    Podstawowa zasada- Czujniki powinno się montować torem czujnika równolegle do np. okna, aby pokonując przeszkodę przecinać je , a nie iść na wprost nich.

0
  • #17 05 Gru 2013 21:42
    sylwek103
    Poziom 7  

Proszę o pomoc. Widziałem się już z dwoma "fachowcami" :) ale z rozmowy z żadnym z nich nie jestem zadowolony. Jeden o kontraktonach w oknach nawet nie chciał słyszeć a 2 chciał ( chyba niepoprawnie moim zdaniem) umieścić mi prawie wszystkie czujki naprzeciw okien nie uzbrajać na noc tylko dać pilot napadowy. Wymyśliłem więc coś takiego sam po przestudiowaniu forum. Proszę Was o pomoc i zerknięcie czy taki schemat ma rację bytu? Jeśli nie to co zmienić? Zastanawiam się jeszcze nad czujką tą kurtynową czy może jej nie zmienić na dualną i umieścić obok tej co patrzy na jadalnie, no tylko żeby wtedy nie zgarnęła kogoś w nocy jak schodzi ze schodów.

1 strefa chciałbym aby uzbrajała cały dom, z opóźniony załączeniem alarmu od czujek w garażu i kotłowni no i ganku.

2 strefa nocna: wyłączone czujki na parterze: w sypialni, łazience i kuchni, a także czujka na poddaszu, aby dziecko mogło zejść do kuchni czy do rodziców na dół bez załączania alarmu.
    rozmieszczenie czujek alarmowych- proszę o weryfikację i podpowiedzi rozmieszczenie czujek alarmowych- proszę o weryfikację i podpowiedzi

0
  • #18 05 Gru 2013 21:49
    sylwek103
    Poziom 7  

dziękuję za zainteresowanie POPRZEDNIK SCHEMATEM Z SAMEJ GÓRY POSTU, zmiana ścianek działowych i system też całkowicie do zmiany.

0
  • Pomocny post
    #19 05 Gru 2013 22:42
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

sylwek103 napisał:
    Proszę o pomoc. Widziałem się już z dwoma fachowcami ale z rozmowy z żadnym z nich nie jestem zadowolony
    Wziąłbyś chociaż to " fachowcami" w cudzysłów.
    sylwek103 napisał:
    Jeden o kontraktonach w oknach nawet nie chciał słyszeć a 2 chciał ( chyba niepoprawnie moim zdaniem) umieścić mi prawie wszystkie czujki naprzeciw okien nie uzbrajać na noc tylko dać pilot napadowy
    maksymalizacja zysku w stosunku do nakładu pracy i wiedzy którą nalezy dysponować. Ja to nawet rozumiem. Pocieszam się że kiedyś zmądrzeję i tez tak będę robił
    Uwagi.
    1.same kontaktrony to nieco mało, poczytaj też o czujnikach inercyjnych , zbicia szkła, barierach listwowych .
    2. zdecydowanie inercja na okno w kuchni i bez pira ( jak mniemam wisi nad szafkami i niewiele zobaczy)
    3. czujka w kotłowni przypadkiem nie wisi w w szafie?
    4. centrala nie jest zabezpieczona czujnikiem natychmiastowym. a może warto ją np wynieść na górę?
    5 okna w jadalni zabezpieczyłbym czujnikiem zbicia okna w salonie barierą lub kontaktronami i inercjami a w miejsce kurtyny dałbym dualna szerokokątnego który trzymałby całą komunikację na dole.
    6. Rozumiem że budżet ma tez znaczenie ale na górze dałbym przynajmniej jeszcze jednym pomieszczeniu pira., tak by chronił np podejście pod pira w holu.
    7. kontaktron na drzwi garażowe
    8. zrezygnowałbym z pira w łazience. Inercja na górze okna i kontaktrony.

Pozdrawiam

po różnorodności zastosowanych urządzeń rzeczywiście widać że przyłożyłeś sie nieco do tematu.

0
  • #20 05 Gru 2013 23:16
    extremeee
    Poziom 25  

Kole

suworow napisał:
    zrezygnowałbym z pira w łazience. Inercja na górze okna i kontaktrony.

Kolega tak sugeruje ze względu na parę wodną za którą czujki nie przepadają czy z innego powodu ?

0
  • #21 06 Gru 2013 09:52
    m.biruta
    Poziom 16  

Jeśli chodzi o parę to proponuję Boscha (PIR+MW) WP12 który jest szczelny i nie boi się pary/pajączków.

0
  • #22 06 Gru 2013 10:15
    sylwek103
    Poziom 7  

"Projekt" po zmianach z podpowiedziami:
    rozmieszczenie czujek alarmowych- proszę o weryfikację i podpowiedzi rozmieszczenie czujek alarmowych- proszę o weryfikację i podpowiedzi
    Dziękuję za pomoc...

Właśnie jeden z nich wpadł, nawet dobrze domu nie obejrzał, kartka i długopis, tu damy jedną tu 2 tu 3, doszedł do 10 i stwierdził że tak będzie dobrze, jak zacząłem pytać o strefę nocną jak ja to bym widział żeby można było poruszać się po domu to tak jak właśnie kolego mówisz jak to by mu za dużo roboty już zajęło taka dziwną miał minę. A jak dodałem że chciałbym pilota z funkcją napadu i do tego wolny jeden kanał żeby wpiąć pod niego duży halogen umieszczony wysoko na domu to już ich chyba dobiłem. :)

suworow napisał:
    1.same kontaktrony to nieco mało, poczytaj też o czujnikach inercyjnych , zbicia szkła, barierach listwowych .
    2. zdecydowanie inercja na okno w kuchni i bez pira ( jak mniemam wisi nad szafkami i niewiele zobaczy)
    3. czujka w kotłowni przypadkiem nie wisi w w szafie?
    4. centrala nie jest zabezpieczona czujnikiem natychmiastowym. a może warto ją np wynieść na górę?
    5 okna w jadalni zabezpieczyłbym czujnikiem zbicia okna w salonie barierą lub kontaktronami i inercjami a w miejsce kurtyny dałbym dualna szerokokątnego który trzymałby całą komunikację na dole.
    6. Rozumiem że budżet ma tez znaczenie ale na górze dałbym przynajmniej jeszcze jednym pomieszczeniu pira., tak by chronił np podejście pod pira w holu.
    7. kontaktron na drzwi garażowe
    8. zrezygnowałbym z pira w łazience. Inercja na górze okna i kontaktrony.

1. te wibracyjne trochę mnie przerażają 80 zł sztuka x 9 sporo, VD-1 satela takie coś widzę czy to by się nadało? można je spinać też jak kontraktony jednym przewodem?

2.w kuchni na tej ścianie od okna szafek nie będzie, taka lada tam aby ma być.

3. w kotłowni poprawka, nie ma tam szafy będzie taki mały składzik na węgiel, do ok 1 wysokości.

4. myślałem też nad tym, ale jak chodziłem po domu to stwierdziłem że tam będzie chyba najbezpieczniej, schowałem ją teraz dalej, pod schody troche, z wejścia jej tam w ogóle nie będzie widać. do tego myślałem żeby to pomieszczenie (spiżarka) zamykać na klucz, żeby żaden gość się nie pomylił np z łazienką i żeby nie oglądał "skarbów" jak to w takiej spiżarce.

5. czujkę dual z czujnikiem zbicia szkła widzę taką satela w ofercie dałem przy jadalni teraz, może faktycznie to się tam przyda, drzwi tarasowe 2 na 2,5m a te w wykuszu też wysokości mają po 2m.

Myślałem o systemie Satel Versa, czy to dobry pomysł? ogarnął by on taką kombinacje?
    No i czy ktoś z prawdziwych fachowców z okolic Lublina lub Puław, mógł by mi takie coś spiąć w jedną całość jeśli sam bym rozprowadził przewody?

0
  • #24 06 Gru 2013 11:49
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

ad 1 Jednym przewodem ( w domysle wielozyłowym każdy czujnik ma swoja parę sygnałową czy kilka czujników na linni?) Pierwsze tak ale niezvbyt do wygodne, 2 - nie a i przy samych kontaktronach to niezbyt wygodne). Z VD o tyle wychodzi dobrze że wbudowany kontaktron z inercja zajmują jedna linię w centrali.

ad2. To co Ci ja proponuje to budowa na dole pełnego systemu obwodowego ( a więc wykrywanie otwarcia i pób zbicia wyważenia) z dosłownie kilkoma czujnikami ruchu. Dlatego propozycja aby nie dawać czujników ruchu w jadalni, kuchni, łazience i dać czujnik ruchu szerokokątny w salonie.
    ad3. ok
    ad4. Ja podpowiadając musze trzymac się zasad. Ty możesz zrobić jak chcesz. AUmieszczając centrale weź tex pod uwage zasięg sieci GSM.
    ad5. patrz ad2.
    ad6. Funkcjonalnie versa jest wręcz stworzona do takich instalacji. Policz linie ile będzies potrzebował z uwzględnienim małego zapasu.
    ad7. nie znam ale mozę zadaj pytanie na forum w oddzielnym temacie? Dobrze gdybyś z osoba która to bedzie instalowała ustalił sposób okablowania.
    Pozdrawiam

0
  • #25 30 Gru 2013 14:32
    rjtomasz
    Poziom 1  

Witam!
    Może instalacja jest już zbudowana a może nie , ale jeśli chodzi o plan rozmieszczenia .to brakuje mi kontaktronu na drzwiach w kotłowni czy na drzwiach tarasowych ,wiem że są tam nie opodal pir-y ale jeśli ma my kontaktrony na wszystkich okach i drzwiach zewnętrznych to przy wychodzeniu z domu nie musimy sprawdzać czy wszystko mamy zamknięte przy uzbrajaniu alarmu sam nam to zweryfikuje.A czujkę bym nie montował w łazience a przeniósł bym ją na korytarz i skierował bym ją na łazienkę i zarazem drzwi od przedsionka.
    Oczywiście to tylko moje skromne zdanie.
    pozdrawiam.

0
  • #26 15 Sty 2014 13:49
    brutus1950
    Poziom 11  

Witam .
    Czujkę PCP w pomieszczeniu 6 umieścił bym w pobliżu kominka w kierunku na okno .
    ponieważ w aktualnym miejscu może , przy uzbrojonym systemie stwarzać problemy .

0