Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WAGO 750-841 - Nauka programowania PLC

05 Jul 2014 12:56 8847 10
 • Level 9  
  Witam. Chcę nauczyć się programować sterowniki PLC. Do dyspozycji mam sterownik WAGO 750-841 i oprogramowanie CoDeSys V2.3. Proszę o wskazówki dotyczące rozpoczęcia nauki programowania sterowników. Nie wiem od czego zacząć, a zależy mi żeby w końcu ruszyć z miejsca z nauką. Znam jedynie podstawy programowania uC w języku Basic. Nie miałem wcześniej do czynienia z językami dla sterowników PLC. Zależy mi na w miarę praktycznej nauce (prosty program itp.).
 • SterControlSterControl
 • Automation specialist
  Np. może udać się na szkolenie do Wago (darmowe)?

  Inne rozwiązanie to zapoznać się z dostępna dokumentacją?
 • SterControlSterControl
 • Level 9  
  Dziękuję za zainteresowanie tematem. Czy szkolenia tego typu przewidują w roli odbiorców osoby w zasadzie kompletnie początkujące w tej dziedzinie? Z jakiego zakresu wiedza jest potrzebna do dalszego kształcenia w tym kierunku?
 • Level 12  
  Co rozumiesz poprzez bycie kompletnie początkującym w tej dziedzinie? Jak stoisz z elektrotechniką, schematami elektrycznymi itp?

  Ja zaczynałem od tego: Program dydaktyczny PLC kiedy byłem kompletnie zielony. Tak kompletnie kompletnie.
 • Level 9  
  Jeśli chodzi o elektrotechnikę to wiem dosyć sporo, znam też podstawy układów cyfrowych i mikroprocesorowych. Ciekawa stronka, dzięki wielkie za link.
 • Helpful post
  Level 12  
  Oprócz tego, jak już zakumasz co się dzieje w tym całym pisaniu programów, ściągnij sobie LOGO! Soft Comfort Demo. Masz tam zaimplementowany symulator, na którym możesz sprawdzać jak działają Twoje programy do hipotetycznych układów, które sobie wymyślisz. Co do jego obsługi- odsyłam do manuala (w programie/na stronie Siemensa/tam, gdzie jest, ale na bank jest) i do lepszego zapoznania się z normą IEC 61131-3. Jeśli ogarniasz mikrokontrolery, to moim zdaniem powinieneś zaprzyjaźnić się z językiem ST, ale prawdziwy programista PLC zna dobrze każdy język programowania sterowników ;)
 • Level 9  
  Dzięki za pomoc, skorzystam ze wskazówek. Może ktoś polecić jakieś polskie strony dotyczące sterowników PLC i ogólnie automatyki? Wyszukując ciężko jest przebić się przez strony firm prowadzących dzialalność w branży, a ciężko dotrzeć do skupiających wiedzę na ten temat.
 • Level 12  
  MareckiJG wrote:
  Dzięki za pomoc, skorzystam ze wskazówek. Może ktoś polecić jakieś polskie strony dotyczące sterowników PLC i ogólnie automatyki? Wyszukując ciężko jest przebić się przez strony firm prowadzących dzialalność w branży, a ciężko dotrzeć do skupiających wiedzę na ten temat.


  Parę pytań:

  1. Po co Ci to? W sensie, jesteś na studiach i chcesz się nauczyć, czy już pracujesz i chcesz się przebranżować?
  2. W jakim mieście mieszkasz?

  Ogólnie ciężko znaleźć jakąś stronę-kompedium dotyczącą ogólnie sterowników PLC, ich zastosowania, funkcji, czy ogólnie automatyki i tego, co się w niej teraz wykorzystuje - są pewne biuletyny, czy miesięczniki, ale na ogół to zbiór nowości w branży, a nie encyklopedie i bez obcykania w temacie nie zrozumiesz za wiele. O ile w każdym sprzęcie są pewne unormowane cechy (jak podłączanie, języki programowania i inne), to często jest tak, że urządzenia różnych producentów dość potężnie się od siebie różnią i trzeba sobie wybrać jakąś markę, w której byś się specjalizował (na ogół miejsce pracy Ci to uwarunkowuje).
  No i dość ważną sprawą jest to, że same sterowniki PLC to w sumie tylko część tego, co ich programista powinien znać. Na ogół powinieneś też ogarniać w mniejszym/większym stopniu panele HMI, systemy SCADA, znajomość elementów które często spotyka się w połączeniu maszyna+sterowanie, tj. czujniki, zawory, silniki i masa... Hm... Wszystkiego.
  Ogarnij strony takich producentów jak Omron, Siemens, czy Festo - popatrz co oferują jeżeli chodzi o tematy powiązane z przemysłem (pobieżnie) - będziesz miał pewne słowa kluczowe, które już będziesz mógł wpisać w google, czy którymi będziesz mógł podążać szukając książek w bibliotekach/księgarniach.
  Daj odp. na te dwa powyższe pytania, to jeszcze się coś wymyśli.
 • Level 9  
  1. Jestem technikiem elektronikiem i wybieram się na studia, ale chce już wdrażać się w branżę, a poza tym mocno od dawna interesuje mnie ten temat.
  2. Jestem z Jeleniej Góry. Jako że niedaleko mam do Wrocławia to myślałem nad darmowymi szkoleniami organizowanymi przez WAGO, z tym że zastanawia mnie czy przewidują one jako odbiorców osoby nie związane z branżą i będące praktycznie laikami w programowaniu sterowników PLC.
 • Helpful post
  Level 12  
  Powinieneś wysłać do nich maila, na bank Ci odpowiedzą. W Warszawie, Krakowie i Trójmieście szkolenia organizuje Fatek i kompletnie nie interesuje ich, czy jesteś prosem z PLC, czy nie - bardziej zależy (a przynajmniej zależało) im na wypromowaniu swoich produktów, które być może w przyszłości wykorzystasz.

  A propo studiów - w takim razie masz trochę czasu na ogarnięcie tematu. Poszukaj jakichś praktyk we Wrocku- jest miliard firm, które takowe organizują. Proponuję wpisać "Automatyka Wrocław" na mapach google - ja znalazłem kilkadziesiąt firm w Warszawie, do których powysyłałem CV + List Motywacyjny i w końcu poskutkowało kilkoma praktykami, dzięki którym udało mi się dobrze wdrożyć w branżę. Na marginesie, to wiele z tych firm żadnych oficjalnych programów praktyk nie organizowało, ale odpisali, że zawsze coś dla mnie zorganizują! Wiadomo, że nie będą Ci płacić kokosów, o ile w ogóle coś będą, ale początki nie muszą być łatwe ;)